Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیست‌و‌چهارم تیر، پانزدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌چهارم تیر»

2011 July 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1975میلادی برابر با 1354 خورشیدی: پروژه آزمایشی «آپولو، سویوز»، که نخستین ماموریت فضایی مشترک بین آمریکا و شوروی و نخستین هم‌کاری فضایی بین‌المللی بود بسته شد. این ماموریت در چنین روزی آغاز شد و در طی آن، فضاپیمای آمریکایی آپولو و فضاپیمای روسی سایوز در مدار زمین به هم متصل شدند و فضانوردان آن‌ها باهم عملیات مشترکی را به انجام رساندند. این پروزه چه به لحاظ فنی و چه از نظر سیاسی عملیات مهمی محسوب می‌شود و در اصل برنامه‌ای نمادین و سیاسی در دوره‌ای از تنش‌زدایی بین روابط ابرقدرت‌های شرق و غرب بود. با این حال، فضانوردان در طی آن آزمایش‌های علمی و فنی مهمی را به انجام رساندند.

1388 خورشیدی: سقوط هواپیمای مسافربری مسیر «تهران، ایروان»، پرواز شماره ۷۹۰۸ هواپیمایی کاسپین یک پرواز تجاری متعلق به هواپیمایی کاسپین بود که از فرودگاه امام خمینی تهران به سمت ایروان در حال پرواز بود ولی در حوالی قزوین سقوط کرد. این هواپیما در حدود ساعت ۱۱:۴۵ صبح ۲۴ تیر ماه در بین روستاهای فارسیان و جنت‌آباد در بخش مرکزی قزوین دچار سانحه شد و همه ۱۶۸ مسافران آن کشته شدند. هواپیمایی که در این سانحه سقوط کرد از نوع «توپولف تی‌یو 154» بوده‌ است که توسط هواپیمایی کاسپین مورد استفاده قرار می‌گرفت. این هواپیما در سال ۱۹۸۷ وارد به خدمت شده ‌بود. مسافران سرشناس این پرواز، اعضای تیم ملی جودو نوجوانان ایران،«لون داویدیان» نماینده مجلس شورای اسلامی، «ناتلا نیکولاوا»، همسر سفیر گرجستان در ایران و عبدی یمینی آهنگ‌ساز مشهور و سازنده بسیاری از آثار داریوش بودند.

1904 میلادی: سال‌روز درگذشت «آنتون پاولوویچ چخوف» داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجسته روس. چخوف که در سال 1860 زاده شده بود، هر چند زندگی کوتاهی داشت و همین زندگی کوتاه‌اش هم‌راه با بیماری بود اما توانست بیش از هفت‌صد اثر ادبی بیافریند. او را از مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویسان می‌شمارند و در زمینه نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به جا گذاشته ‌است. از داستان‌های کوتاه او می‌توان به: از دفترچه خاطرات یک دوشیزه، بوقلمون صفت، بانو با سگ ملوس و نشان شیروخورشید اشاره کرد. چخوف در چهل و چهار سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سل درگذشت.

2007 میلادی: 660 میلیون دلار غرامت آزار و اذیت جنسی کشیش‌های کالیفرنیا. این جنجالی‌ترین خبر پانزده جولای رسانه‌های آمریکا بود. طبق این سازش، کاردینال «راجری ماهونی» سراسقف کلیساهای کاتولیک کالیفرنیا حاضر شده بود 660 میلیون دلار، به شاکیان بدهد تا از تعقیب شکایت در دادگاه که باعث آبروریزی بیش‌تری می‌شد منصرف شوند. شاکیان که حدود پانصد نفر بودند و به هرکدام از آن‌ها یک میلیون و سیصد هزار دلار تعلق می‌گرفت، مدعی شده بودند که کشیش‌ها در طول زمان آن‌ها را آزار جنسی داده بودند و انتشار خبر شکایت یکی از آن‌ها در روزنامه‌ها باعث مراجعه بقیه به دادگاه شده بود. قابل ذکر است که کشیش‌های کاتولیک محروم از ازدواج هستند. به گزارش رسانه‌های آمریکا، این بزرگ‌ترین غرامتی بود که تا آن زمان کلیسا بابت خطای جنسی کشیش‌های خود می‌پرداخت و این پول از اعانات مومنان و مراجعین به کلیساها تامین شده بود.

1318 خورشیدی: در چنین روزی «سیدعلی حسینی خامنه» معروف به «سیدعلی خامنه‌ای» زاده شد. او نویسنده، زندانی سیاسی در دوران پهلوی و رهبر کنونی نظام جمهوری اسلامی است. او هم‌چنین از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ برای دو دوره پیاپی رییس‌جمهوری ایران بود. علی خامنه‌ای پس از مرگ «آیت‌اله خمینی»، از طرف مجلس خبرگان رهبری به مقام رهبر نظام جمهوری اسلامی برگزیده شد. وی هم اکنون هفتاد و دو ساله شده است.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

تقویم تاریخ

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,