Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
8 کشته و مجروح در دیرالزور سوریه،

«اعتصاب در سوریه به راه‌پیمایی اعتراضی تبدیل شد»

2011 July 15

خبر / رادیو کوچه

درپی فراخوان مخالفان دولت سوریه شهر دیر‌الزور واقع در شرق این کشور روز پنج‌شنبه 14 ژوئیه، شاهد اعتصاب عمومی گسترده‌ای بود.

به گزارش العربیه، به نقل از شاهدان عینی، شهر دیر الزور از بامداد روز گذشته به طور کامل تعطیل شده بود.

بر پایه همین گزارش نیروهای امنیتی با یورش به بازارها تلاش کردند تا مغازداران را مجبور به شکستن اعتصاب عمومی کنند اما این تلاش آن‌ها با مقاومت و اعتراض مردم روبه‌رو و منجر به تظاهرات گسترده‌ای شد. که در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی یک تن کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

شاهدان عینی گفتند در ابتدا مردم دست به اعتصاب عمومی زده بودند اما با مداخله نیروهای امنیتی و گشودن آتش به‌سوی مغازه‌ها، تظاهرات به طور خود جوش به‌راه افتاد‌.

مامون الصالح یکی از اعضای کمیته‌های مردمی که توسط مخالفان تشکیل شده اظهار داشت تظاهرات روز پنج‌شنبه با حضور نزدیک به 6 هزار نفر آغاز شد و رفته رفته تعداد تظاهرکنندگان به 16 هزار نفر رسید.

از سوی دیگر حسین عبد العزیز تحلیلگر سیاسی سوری از دمشق گفت: «متاسفانه دولت به وعده‌هایی که چندی پیش در مذاکرات با برخی از مخالفان از آن‌ها داده بود عمل نمی‌کند زیرا قرار بود که حکومت از تیراندازی به سوی مردم خودداری کرده راه‌حل‌های امنیتی و سرکوب‌گرانه را کنار نهد اما ظاهرن دولت متوجه اعتراضاتی نیست که روز به روز در حال گسترش است.»

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها به نقل از فعالان حقوق بشر در این کشور از آغاز اعتراضات تاکنون بیش از 1500 تن در سوریه کشته‌ شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«از هیچ اقدامی علیه سوریه خودداری نمی‌کنیم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,