Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
کافه قصه-قسمت پانزدهم-داستانی از «آنتوان دو سنت اگزوپری»

«حمله‌ی مقدس»

2011 July 15

مهرداد/ رادیو کوچه

امروز و در این برنامه داستانی از «آنتوان دو سنت اگزوپری» خوانده می‌شود. نویسنده‌ای که بیش از همه به‌خاطر شاه‌کارش، «شازده کوچولو» شناخته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این داستان اما روایتی است از روزهای جنگ.

آنتوان دوسنت اگزوپرى در روز بیست و نهم جون سال ۱۹۰۰ میلادى در شهر «لیون» به دنیا آمد و در سى و یکم ماه جولاى به فاصله چهل و چهار سال، چشم از جهان فرو بست. وی در تابستان به دنیا آمد و در تابستان هم از دنیا رفت. وقتى که او متولد شد، تنها شش ماه از تولد قرن بیستم مى گذشت.

آنتوان تحصیلات اولیه را در مدارس نخبه‌ی کاتولیک گذراند. وی قصد داشت وارد دانش‌کده نیروى دریایى شود، ولى در امتحان ورودى موفق نشد و به ناچار رشته مهندسى معمارى را انتخاب کرد. در اوایل دهه بیست میلادى، به هوانوردى روى آورد و متوجه شد که این دقیقن همان حرفه مورد علاقه اوست و تا هنگام مرگ هم‌چنان هوانورد باقى ماند. اگزوپرى نخست در غرب آفریقا و سپس در آمریکاى جنوبى به عنوان بخشى از وظایفش، جان خود را به خطر انداخت؛ تا آن‌جا که دو بار دچار سوانح هوایى وخیمى شد و به طور معجزه آسایی نجات یافت.

در سن 21 سالگی، به عنوان مکانیک در نیروی هوایی فرانسه مشغول به کار شد و در طول دو سال خدمت خود، فن خلبانی و مکانیکی را فرا گرفت، چنان که از جمله هوانوردان خوب و زبردست ارتش فرانسه به شمار می‌رفت. وی به مدت چندین سال در راه‌های هوایی فرانسه- آفریقا و فرانسه- آمریکای جنوبی پرواز کرد. در سال 1923 پس از پایان خدمت نظام به پاریس بازگشت و به مشاغل گوناگون پرداخت و در همین زمان بود که نویسندگی را آغاز کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۲ Comments


 1. آیدین
  1

  دستت درد نکنه مهرداد عزیز
  عالی و جذاب بود
  نمی دونم چرا همیشه نوشته های مربوط به جنگ جهانی اول و دوم اینقدرجذابن و اینقدر اون دوره ستاره های بزرگ وجود داشته البته این نظرمم شاید اشتباه باشه

  از پشت کوه های سر به فلک کشیده فیلترینگ به عشق این کوچه می آم و دستت رو به گرمی فشار می دم مهرداد عزیز
  دست شما و اردوان عزیز درد نکنه که امکان دانلود این کارهای زیبا رو گذاشتین
  تا دیگرانی که دسترسی ندارن بهر ببرن
  من با اجازتون همه کارهاتون رو برای خودم آرشیو کردم
  این ها گنجینه هستش
  واقعا تشکر میکنم


 2. مهرداد
  2

  ممنون محبتت آیدین عزیز
  باعث خوشحالیه که میشنوم دوست دارید
  امیدوارم قابل استفاده باشه