Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
کوچه سلامتی - بیماری اختلال شخصیت ضداجتماعیASPD

«برای نابودی زندگی، یک سوسیوپات کافی است»

2011 July 15
دکتر آویده مطمئن‌فر/ رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

راه‌نمای تشخیص و آمار اختلالات ذهنی، چاپ چهارم، کتاب‌چه راه‌نمای کاربردی که به طور گسترده برای تشخیص اختلالات روانی استفاده می‌شود، تعریف «‌اختلال شخصیت ضد‌اجتماعی‌»‌ را به عنوان  یک الگوی فراگیر بی‌توجهی و نقض حقوق دیگران که از سن ۱۵ سالگی شروع می‌شود را با وجود رفتارهایی مانند عدم مطابقت با هنجارهای اجتماعی و رفتار قانونی و انجام اعمالی که زمینه را برای بازداشت قانونی فراهم می‌کند، بارها و بارها دروغ گفتن، استفاده از نام مستعار، فریب دیگران برای سود شخصی یا لذت بردن، کج خلقی و پرخاش‌گری، بی‌توجهی به امنیت خود یا دیگران، دعواهای مکرر فیزیکی و یا ضرب و جرح به وجود آوردن، بی‌مسوولیتی و شکست مکرر در حفظ کار و تعهدات مالی، احساس پشیمانی نکردن و بی تفاوتی نسبت به وارد کردن جراحت به دیگران و حتا توجیه صدمه جسمی و مالی یا سرقت از دیگران، تعریف می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هوش‌مند، دلربا، جذاب و استادان فریب، سوسیوپات‌ها، تخمین زده می‌شود که حدود یک درصد از جمعیت جهان را شامل هستند و  شیوع این اختلال در مردان بیش تر از زنان است. بیایید سعی کنیم ذهن مردمی که از این اختلال شخصیت ضد اجتماعی رنج می‌برند را بررسی کنیم.

سازمان بهداشت جهانی اختلال شخصیت غیر اجتماعی را با وجود حداقل سه مورد از رفتارهای زیر تشخیص داده است. بی‌علاقگی به احساسات دیگران و عدم وجود ظرفیت هم‌دلی، بی‌مسوولیتی و بی‌توجهی مداوم به هنجارهای اجتماعی، قوانین و تعهدات، عدم وجود ظرفیت به حفظ روابط پای‌دار، تحریک پذیری، تحمل کم به سرخوردگی و آستانه پایین برای تخلیه پرخاش‌گری، از جمله خشونت، عدم وجود ظرفیت تجربه احساس گناه و سود حاصل از تجربه، به خصوص مجازات، مستعد به سرزنش کردن دیگران و ارایه دلایل مختلف برای رساندن این موضوع به تضاد.

عمل کرد درونی ذهن انسان‌ به طرز فریبنده‌ای پیچیده است. تمایل به درک ذات و جوهره این‌که «‌چرا ما این‌طور که هستیم، هستیم‌» حتا بیش‌تر گیج‌کننده است. ذهن شیطانی سوسیوپت‌ها sociopath به مراتب بیش تر سردرگم است. اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیتی خود مهور و خود خواه است هم راه با بسیاری پیچ و خم و پیچیدگی رفتاری. این بیماران فاقد هر‌گونه حس اخلاقی یا مسوولیت هستند و از به بازی گرفتن دیگران رشد می‌کنند.

شناخت سوسیوپات‌ها کار ساده‌ای نیست. معمولن زمانی آن‌ها را می‌شناسید که یک آسیبی به زندگی شما زده باشند، و وقتی که احساس کردید که فریب خورده‌اید و احساس انتقام به شما دست می‌دهد، می‌دانید که با یک سوسیوپات در ارتباط بوده‌اید

فقدان وجدان و ناتوانی در احساس ندامت عوامل زمینه‌ای این بیماری است. این بیماران توانایی ایجاد روابط دوستانه و پای‌داری در این روابط را ندارند. شخصیت ضد اجتماعی سوسیوپات sociopath در ابتدا فریبنده به نظر می‌رسد تا زمانی که فریب خورده‌گی از دست‌کاری ماهرانه و استادانه آن‌ها بدر رود. آن‌ها استعداد ماهرانه ای برای دروغ گفتن و تقلب دارند و به هیچ عنوان احساس گناه نمی‌کنند.

رفتار سوسیوپات ها طیف گسترده‌ای از علل و توضیحات را شامل می‌شود. اختلال اصلی این بیماری اختلالات عصبی در قسمت فرونتال مغز است. این بخش از مغز، مرکز قضاوت و کنترل نفس است. فاکتورهای ژنتیک می‌توانند ریشه‌ شخصیت ضد اجتماعی سوسیوپاتیک sociopathic باشد. دکتر لی رابینز‌Robins، جامعه‌شناس، تشخیص داد که اگر یکی از والدین به این بیماری مبتلا باشند، شانس این‌که کودکان به این بیماری مبتلا شوند افزایش می‌یابد ولی محیط نیز می‌تواند نقش مهمی بازی کند. مطالعات ثابت کرده است که شرایط زندگی در خانه، مدرسه یا جامعه می‌تواند به بروز رفتار ضد اجتماعی سوسیوپاتیک sociopathic کمک کند. هم چنین نشان داده شده است که اگر محبت پدر و مادر به فرزند تا حدی بیان نشود، می‌تواند اختلال عمل کرد در رفتار کودکان ایجاد کند که خود را در تمایلات آشکار تولید رفتار های سوسیوپاتیک نشان می‌دهد.

در سال ۲۰۰۷، موسسه روان‌شناسی لندن مغز شش سوسیوپات را مورد مطالعه قرار داد و آن‌ها را با مغز نه فرد عادی مقایسه کرد. وقتی که به آن‌ها چهره مردمی که نشانه‌هایی از ترس نشان می‌دادند نشان داده شده بود، فعالیت مغزی سوسیوپات‌ها کم‌تر بود در حالی که فعالیت مغزی مردم عادی افزایش قابل توجهی را نشان می‌داد. علاوه بر این، سوسیوپات‌ها پاسخ بسیار کم‌تری به تصاویر چهره‌های خوشحال نسبت به مردم عادی نیز از خود نشان دادند.

در تعامل با دیگران، سوسیوپات خود را شخصیتی کاریزماتیک و دل‌پذیر نشان می‌دهد و مردم بی‌گناه را با فریب به عمق تارهای دروغین خود هدایت می‌کند. در پشت همه چیز، حس ذاتی آن‌ها از سرخوردگی است. اگر این حس فرو نشیند، خشم آن‌ها افزایش می‌یابد. کمک برای مقابله با مجموعه‌ای از اختلالات مغز این بیماران شخصیتی و پیش‌رفت تنها از طریق دارو فراهم ساخته می‌شود. علاوه بر این، درمان و مشاوره نیز راه خوبی به نظر می‌رسد با این که  به دلیل سرشت زیرین این بیماران یعنی بی اعتمادی، آن‌ها چالش استثنایی برای مشاوران هستند. با انجام مطالعات بیش تر برای درک عمل کرد درونی سوسیوپاتی، شاید درمانی برای این بیماری در سال‌های آینده یافت خواهد شد.

فهمیده، با ادب و جذاب، سوسیوپت فردی است که به سختی می‌توان به او شک کرد. این‌جاست که دقیقن مردم در شناسایی این شخصیت اشتباه می‌کنند. لازم است درک کنید که سوسیوپت به درستی چه کسی است. سوسیوپت‌ها فریب کار هستند و با شخصیت خوش برخورد خود، قربانیان خود را دقیقن وقتی فریب می‌دهند که آن‌ها گارد خود را باز گذاشته چون به نظر می‌رسد که آن‌ها مردم دوست داشتنی، مهربان و نوع دوست هستند ولی در واقع فقط در تلاش به دنبال انگیزه خود هستند. پشت این ماسک، شخصیتی تحکم آمیز، بی‌احساس و در بدترین موارد، بی‌رحم وجود دارد.

حس پر آب و تاب از خود، مشخصه اصلی است که فرد سوسیوپات را از دیگران متفاوت می‌سازد و تمام صفات منفی دیگر از شخصیت سوسیوپات از این احساس سرچشمه می‌گیرد. سوسیوپات‌ها هیچ گونه پشیمانی یا شرم از اشتباهات خود نشان نمی‌دهند زیرا آن‌ها به احساسات دیگران بی‌اعتنا هستند. برای آن‌ها مردم، اشیایی هستند که می‌تواند در تحقق خواسته آن‌ها مورد استفاده قرار گیرند. نمایش کم عمق عاطفی یکی از ویژگی‌های مهم رفتاری آن‌ها است و احساس شادی، غم، همدردی، و احساسات دیگر نمایش گذاشته شده توسط آن‌ها واقعیت ندارند. طغیان‌های‌ خشونت‌آمیز آن‌ها بر سر مسایل ناچیز نیز از جمله رفتارهای غیر‌طبیعی سوسیوپات‌ها می‌باشد.‌

عادت دروغ‌گویی در ماهیت آن‌ها تنیده شده است و در نتیجه، آن‌ها به راحتی، بدون هیچ نوع تردید می‌توانند دروغ بگویند. دروغ‌گویی برای یک سوسیوپات جبری است و بیان حقیقت در واقع، برای آن‌ها دشوار است.

مهم نیست که به چه اندازه آرام و در کنترل ظاهر شوند، سوسیوپات‌ها افرادی بی‌قرار هستند که در درون خود بسیار احساس ناامنی می‌کنند و این ماهیت آن‌ها را وادار می‌کند که به طور مداوم خود را بر روی لبه تیغ حس کنند. چنین رفتاری، اگر در جایگاه یک رییس مشاهده شود، هم‌کاران حتمن از خشم و طغیان خشونت او رنج خواهند برد.

هیچ وقت نمی‌توان برای انجام کاری به یک سوسیوپات تکیه کرد، زیرا آن‌ها به رویاها و خواسته‌های دیگران اهمیت نمی‌دهند. آن‌ها به مشکلات دیگران توجهی ندارند حتا اگر خود آن‌ها علت این مشکلات باشند. آن‌هابه هیچ عنوان پاسخ‌گو  نیستند و بازی سرزنش را برای اشتباهات خود بازی خواهند کرد. چنین تمایلاتی آن‌ها را برای هم کاران خود در  دنیای حرفه‌ای خطرناک می‌سازد. رفتارهای بی‌قاعده را می‌توان در شخصیت سوسیوپاتیک مشاهده کرد. این افراد هم چنین می‌توانند خود را به سطح ارتکاب تجاوز و یا سو‌استفاده جنسی از کودکان تنزل دهند. ترس پنهان کردن چنین اعمال ضداجتماعی و خلاف انسانیت و شئون بشری در طول زندگی یک سوسیوپات هم واره او را دنبال می‌کند.

رفتار بد یک سوسیوپات را می‌توان از سنین پایین مشاهده کرد. پیدایش گرایش‌های سوسیوپاتیک در بزرگ‌سالان و در کودکان باید به همان اندازه  مضر در نظر گرفته شود. سوسیوپات جهان را آن طور که هست نمی‌بیند. دیدگاه‌های آن‌ها با انگیزه خودخواهانه راضی کردن نفس و خواسته‌های خود تار شده است. این یکی از صفات سوسیوپات‌ها است که باعث می‌شود که آن‌ها مجموعه‌ای از اهداف غیرواقعی در زندگی حرفه‌ای و اجتماعی خود داشته باشند. بدترین قسمت در مورد این رفتار این است که آن‌ها انتظار دارند که  دیگران برای برآوردن نیازها و آرزوهای آن‌ها زحمت بکشند. برای رسیدن به اهداف خود که فقط برای سود شخصی آن‌ها است با مصونیت از مجازات در زندگی روزمره دروغ می‌گویند تا حدی که می‌توان آن‌ها را به عنوان دروغ‌گوی پاتولوژیک طبقه بندی کرد. گاهی اوقات، حتا بدون هیچ دلیلی، آن‌ها ممکن است دروغ بگویند، فقط به عنوان یک عادت. آن‌ها به جای هرچیز دیگری، فقط به طور کامل بر دستاوردهای خود تمرکز دارند.

ترس از تعهد اغلب باعث می‌شود که آن‌ها روابط زناشویی خود به رفتارهای ناوفادارانه متوسل شوند و اغلب روابط زناشویی آن‌ها عمر کوتاهی دارد. آن‌ها هم چنین به رفتار جنسی بی‌قاعده تمایل نشان می‌دهند و روابط جنسی متعددی هم زمان با انواع مردم دارند، به هیچ کدام آن‌ها متعهد نیستند و تلاشی برای حفظ هیچ رابطه‌ای نشان نمی‌دهند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که از چنین رفتارهایی احساس غرور و افتخار بزرگی می‌کنند و از بحث‌های  صریح و روشن از شاهکارهای خود خودداری نمی‌کنند.

شناخت سوسیوپات‌ها کار ساده‌ای نیست. معمولن زمانی آن‌ها را می‌شناسید که یک آسیبی به زندگی شما زده باشند، و وقتی که احساس کردید که فریب خورده اید و احساس انتقام به شما دست می‌دهد، می‌دانید که با یک سوسیوپات در ارتباط بوده‌اید. آن وقت به ترین کاری که می‌توانید انجام دهید جمع آوری تکه‌های پراکنده‌ای که از زندگی‌تان باقی مانده و قطع هرگونه تماسی با این‌گونه افراد است. البته این کار دشواری است چون ممکن است که شما عشق یا دوستی عمیقی با این افراد حس می‌کرده اید اما قطع رابطه با این افراد شما را از درد بیش تر و مشکلات آینده محافظت می‌کند. در هر حال، یک سوسیوپات به حضور یا عدم حضور شما در زندگی خود اهمیتی نمی‌دهد و هیچ تاثیری روی او نمی‌گذارد.

اگراین سوال برای شما مطرح شده است که چگونه با یک سوسیوپات برخورد کنید، من به شما می‌گویم که یاد بگیرید که از آن‌ها دوری کنید و سعی نکنید که آن‌ها را تغییر دهید. آن‌ها به هر حال، به شما صدمه خواهند زد. اگر شما با یک سوسیوپات در زندگی خود مواجه شده‌اید، ایمان و اعتماد به بشریت را از دست ندهید.  مردم خوب و بد هر دو در این جهان وجود دارند. اعتماد به مردم، و بشریت تنها راه بیرون رفتن از این موقعیت است. با این حال، آگاه باشید که اگر در رابطه با افرادی با گرایش سوسیوپاتیک روبه رو شدید، اجازه ندهید که از شما استفاده ناروا بشود.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. Dr Hassan CHAKERAMBAZ
    1

    به نظر میاد همسر نویسده این مقاله خیلی به ایشون ظلم کرده :)))) به هر حال لحن این نوشته علمی نیست