Saturday, 18 July 2015
24 June 2021

«خبرهای پانزدهم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 15

8 کشته و مجروح در دیرالزور سوریه،

«اعتصاب در سوریه به راه‌پیمایی اعتراضی تبدیل شد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

درپی فراخوان مخالفان دولت سوریه شهر دیر‌الزور واقع در شرق این کشور روز پنج‌شنبه 14 ژوئیه، شاهد اعتصاب عمومی گسترده‌ای بود.

به گزارش العربیه، به نقل از شاهدان عینی، شهر دیر الزور از بامداد روز گذشته به طور کامل تعطیل شده بود.

بر پایه همین گزارش نیروهای امنیتی با یورش به بازارها تلاش کردند تا مغازداران را مجبور به شکستن اعتصاب عمومی کنند اما این تلاش آن‌ها با مقاومت و اعتراض مردم روبه‌رو و منجر به تظاهرات گسترده‌ای شد. که در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی یک تن کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

شاهدان عینی گفتند در ابتدا مردم دست به اعتصاب عمومی زده بودند اما با مداخله نیروهای امنیتی و گشودن آتش به‌سوی مغازه‌ها، تظاهرات به طور خود جوش به‌راه افتاد‌.

مامون الصالح یکی از اعضای کمیته‌های مردمی که توسط مخالفان تشکیل شده اظهار داشت تظاهرات روز پنج‌شنبه با حضور نزدیک به 6 هزار نفر آغاز شد و رفته رفته تعداد تظاهرکنندگان به 16 هزار نفر رسید.

از سوی دیگر حسین عبد العزیز تحلیلگر سیاسی سوری از دمشق گفت: «متاسفانه دولت به وعده‌هایی که چندی پیش در مذاکرات با برخی از مخالفان از آن‌ها داده بود عمل نمی‌کند زیرا قرار بود که حکومت از تیراندازی به سوی مردم خودداری کرده راه‌حل‌های امنیتی و سرکوب‌گرانه را کنار نهد اما ظاهرن دولت متوجه اعتراضاتی نیست که روز به روز در حال گسترش است.»

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها به نقل از فعالان حقوق بشر در این کشور از آغاز اعتراضات تاکنون بیش از 1500 تن در سوریه کشته‌ شده‌اند.

 …………………………………………………………..

سه درجه‌دار عراقی به دادگاه احضار می‌شوند،

«قاضی اسپانیایی درباره حمله اردوگاه اشرف تحقیق می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

قاضی دادگاهی در اسپانیا درباره نقش سه درجه‌دار عراقی در یک حمله مرگ‌بار در ماه آوریل به اردوگاه اشرف تحقیق می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قاضی فرناندو آندرو از ژنرال علی غیطان مجید فرمانده کل ارتش عراق و دو افسر دیگر خواسته است در ماه اکتبر در برابر او حاضر شوند.

این حکم روز ۱۱ ژوئیه صادر شده بود و اما رسانه‌ها وجود آن را روز پنج‌شنبه گزارش کردند.

آقای آندرو قبلا در ماه ژانویه تصمیم گرفته بود در باره حمله دیگری به محل اقامت اعضای مجاهدین در سال ۲۰۰۹ که ۱۱ کشته به جا گذاشت تحقیق کند.

حکم تازه می‌گوید که این تحقیقات اکنون شامل حمله ۸ آوریل گذشته نیز خواهد شد.

سربازان عراقی روز ۱۹ فروردین (۸ آوریل) با خودروهای زرهی به اردوگاه نزدیک شدند و به سوی ساکنان آن تیراندازی کردند که به گفته اعضای یک هیت پارلمانی اروپا، ۳۵ مرد و زن ساکن اردوگاه در اثر این حمله کشته شدند.

 …………………………………………………………..

با ادامه حملات در روز پنج‌شنبه،

«مخالفان مسلح لیبی به پایتخت نزدیک شدند»

خبر / رادیو کوچه

انقلابیون لیبی بامداد روز پنج‌شنبه 14 ژوئیه، در یک نبرد سنگین توانستند حملات نیروهای حامی معمر قذافی، رهبر این کشور را دفع کنند و با آزاد‌سازی شهر السبعه به 80 کیلومتری طرابلس نزدیک شوند.

به گزارش خبر‌گزاری فرانسه به نقل از منابع پزشکی شهر زنتان درگیری‌ها میان انقلابیون ونیروهای قذافی از روز گذشته چهارشنبه آغاز شده است.

این منبع پزشکی اعلام کرد تاکنون 8 تن از نیروهای انقلابیون کشته و تعداد 30 تن دیگر زخمی شدند.

این منبع افزود که از تلفات نیروهای قذافی اطلاعی در دست ندارد.

به گزارش تلویزیون العربیه، هم‌اکنون در‌گیری شدیدی میان نیروهای قذافی و انقلابیون در اطراف شهر السبعه که اخیرن تحت کنترل انقلابیون در آمده است ادامه دارد.

السبعه از جمله شهر‌های مهم اطراف طرابلس به‌شمار می‌آید‌. این شهر در همسایگی منطقه غریان که از موقعیت راه‌بردی مهمی برای قذافی برخوردار است قرار دارد‌.

با آزاد سازی شهر السبعه‌، پایتخت لیبی از دو سمت جنوب و شرق‌، توسط انقلابیون به محاصره در آمده است.

این درحالی است که شورای ملی لیبی اعلام کرد که در صورت کنارگیری قذافی از قدرت مجلس آماده است که از مجازات او صرف‌نظر کند.

 …………………………………………………………..

با حکم دادگاه انقلاب،

«یک‌سال حبس محکومیت نزهت، دانش‌جوی دانش‌گاه شریف»

خبر / رادیو کوچه

نوید نزهت، دانش‌جوی دانش‌گاه صنعتی شریف، با صدور حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، نوید نزهت به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۲۶ به قضاوت پیرعباسی به یک سال حبس محکوم شده است.

نوید نزهت، ۲۴ بهمن‌ماه سال گذشته بازداشت و پس از دو هفته با قرار کفالت آزاد شد.

 …………………………………………………………..

به اتهام اخلال در نظم عمومی،

«محکومیت چهار تن از دراویش به حبس و شلاق»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 13 ژوئیه، چهارتن از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی از سوی شعبه اول دادگاه عمومی سروستان استان فارس، با صدور احکام جداگانه به حبس و شلاق محکوم شده‌اند.

به گزارش سایت مجذوبان نور، با گذشت یازده ماه از تحصن‌ اعتراض‌آمیز دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی شهرستان سروستان در مقابل فرمانداری آن شهر، برای چهار تن از دراویش به نام‌های فرزاد درویش سروستانی، محمد‌علی سعدی، محمد‌جلال نیکبخت سروستانی و حجت‌اله سعیدی به اتهام «اخلال در نظم عمومی» از سوی دادرس دادگاه به شش ماه حبس و چهل ضربه شلاق محکوم شدند.

لازم به ذکر است وکالت این چهار درویش گنابادی را فرشید یداللهی‌فارسی و امیر اسلامی‌بورکی و داوود منتظری‌لاری به‌عهده دارند.

 …………………………………………………………..

مقام حقوق بشر آلمان اعلام کرد:

«آلمان خواستار آزادی موسوی، کروبی و زندانیان سیاسی ایران»

خبر / رادیو کوچه

بلندپایه‌ترین مقام حقوق بشر آلمان، ایران را ترغیب کرده است میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالفان دولت جمهوری اسلامی را از حصر خانگی آزاد کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مارکوس لئونینگ کمیسر حقوق بشر آلمان روز پنج‌شنبه، 14 ژوئیه، اظهار داشت که این دو نفر «بدون مبنای حقوقی در مکانی نامعلوم نگه‌داری می‌شوند و هیچ تماسی با جهان خارج ندارند.»

او خواستار آزادی این دو رهبر مخالفان دولت و هم‌چنین «سایر زندانیان سیاسی» ایران شد.

آقایان موسوی و کروبی از بهمن ماه گذشته زمانی که خواستار تظاهراتی در اعلام هم‌بستگی با مردم مصر و تونس شدند هم‌راه با همسرانشان تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.

 …………………………………………………………..

جام جهانی فوتبال زنان

«فینال آسیایی و آمریکایی در جام جهانی زنان»

خبر / رادیو کوچه

تیم‌های ملی فوتبال زنان آمریکا و ژاپن به دیدار نهایی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۱ راه یافتند. آمریکا تنها تیمی است که در هر ۶ دوره از جام جهانی فوتبال زنان، به مرحله نیمه نهایی صعود کرده است.

این تیم در دو دوره قبلی روی سکوی سوم ایستاد. آخرین باری که جام جهانی به آمریکا رسید، سال ۱۹۹۹ و در خاک این کشور بود.

آمریکا در فینال آن دوره نیز با تیمی از آسیا مواجه شد و در یک بازی نفس‌گیر، در ضربات پنالتی موفق شد چین را از پیش رو بردارد.

ژاپن که با شکست آلمان میزبان جام جهانی، شگفتی‌ساز بزرگ رقابت‌ها نام گرفته، شام‌گاه چهارشنبه توانست با پیروزی ۳-۱ مقابل سوئد به فینال برسد.

ژاپن برای نخستین بار بود که به مرحله نیمه نهایی جام جهانی می‌رسید.

در اولین دیدار مرحله نیمه نهایی نیز تیم ملی آمریکا با همین نتیجه، فرانسه دیگر تیم این مرحله را شکست داد و به فینال صعود کرد.

دیدار نهایی جام جهانی فوتبال زنان یک‌شنبه آینده در ورزش‌گاه کومرز بانک فرانکفورت به انجام خواهد رسید.

بازی رده‌بندی از جام جهانی ۲۰۱۱ فوتبال زنان را هم سوئد و فرانسه روز شنبه برگزار می‌کنند.

برزیل در یک چهارم نهایی و در ضربات پنالتی به امریکا باخت تا حذف شود.

 …………………………………………………………..

به اتهام نمایندگی دانش‌گاه مجازی بهایی،

«بازداشت صمیمی، شهروند بهایی ساکن قائم شهر»

خبر / رادیو کوچه

نسیم صمیمی (نوروزیان)‌، شهروند بهایی ساکن قائم شهر از شهرهای استان مازندران، صبح روز چهارشنبه، ۲۲ تیر ماه، از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، ماموران اداره اطلاعات قائم‌شهر صبح روز چهارشنبه به منزل نسیم صمیمی، شهروند بهایی، مراجعه کرده و با در دست داشتن حکم بازداشت، نام‌برده را دستگیر و متعاقب آن به اداره اطلاعات منتقل کردند.

این در حالی‌ است که این شهروند بهایی پس از بازجویی به بازداشت‌گاه شهید کچویی ساری منتقل شده است.

گفتنی است که روز چهارشنبه ۸ تیرماه نیز ماموران وزارت اطلاعات به هم‌راه تعدادی از ماموران اداره اماکن به منزل و انبار خانواده نوروزیان مراجعه کردند؛ این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط برخی وسایل شخصی، نسیم صمیمی را برای پاره‌ای توضیحات در روز شنبه ۱۱ تیر ماه به اداره اطلاعات احضار می‌کنند.

بر همین اساس خانم صمیمی روز شنبه ۱۱ تیرماه خود را به اداره اطلاعات قائم شهر معرفی می‌کند که در آن‌جا متهم به نمایندگی دانش‌گاه مجازی بهایی در قائم شهر می‌شود و چون تفهیم اتهام توسط مرجع قضایی صورت نمی‌گیرد، وی حاضر به پاسخ‌گویی به سوالات بازجو نمی‌شود لذا پس از ساعتی آزاد می‌شود.

شایان ذکر است، نسیم صمیمی چندین سال‌ است که عهده‌دار نمایندگی دانش‌گاه مجازی بهایی در قائم شهر نیست.

 …………………………………………………………..

از سوی دادگاه عمومی تبریز صادر شد،

«‌شش ماه حبس محکومیت حمیدی فعال فرهنگی»

خبر / رادیو کوچه

هادی حمیدی شفیق از فعالان فرهنگی آذربایجان و دانش‌جوی اخراجی دانش‌گاه آزاد ارومیه با صدور حکمی در روزهای اخیر از سوی قاضی شعبه ۱۰۴ جزای عمومی تبریز به ۶ ماه زندان و تحمل ۶۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

به گزارش آراز نیوز، هادی حمیدی شفیق از فعالان فرهنگی آذربایجان که در روز ۱۱ اردی‌بهشت ماه پس از بازی تراکتور سازی و صبای قم دستگیر و پس از بازجویی در ۲۷ اردی‌بهشت ماه به قید وثیقه آزاد شده بود به صورت غیابی و بدون حضور وکیل‌اش در این دادگاه محاکمه شد.

لازم به ذکر است هادی حمیدی شفیق دانش‌جوی رشته معماری دانش‌گاه آزاد ارومیه در جریان اعتراضات مدنی سال ۱۳۸۵ آذربایجان ۲ بار دستگیر و ۱۷ ماه را در زندان سپری کرده بود. پس از آزادی از زندان نیز از دانش‌گاه اخراج شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,