Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
جمعه اسرای آزادی در سوریه،

«۲۷ کشته و تعدادی مجروج بر اثر تیراندازی پلیس سوریه»

2011 July 16

خبر / رادیو کوچه

صد‌ها هزار نفر از معترضان در شهرهای مخلف سوریه روز جمعه، 15ژوئیه، که «جمعه اسرای آزادی» نام گرفته، تظاهرات کرده‌اند. بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی و پلیس در شهر‌های ادلیب، دمشق و دیگر شهرهای سوریه دست‌کم 27 تن کشته و تعدادی نیز مجروح شدند.

به گزارش الجزیره، 5 تن در دمشق به ضرب گلوله پلیس جان باختند.

رامی عبد‌الرحمن سخن‌گوی دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد بیش از یک میلیون نفر در تظاهرات تنها در شهر‌های شمالی حمات و شرقی دیر‌الزور شرکت کردند.

به گزارش رویترز، محله برزه، القدم، رکن‌الدین و حجر الاسود محله‌هایی در دمشق بودند که تظاهرات در آن‌ها برپا شد.

در شهرهای سبقا، حموریه و التل واقع در حومه دمشق نیز هزاران نفر با سر دادن شعارهای «سرنگونی نظام حاکم» و «آزادی زندانیان» تظاهرات کردند.

در شهر درعا آغاز کننده اعتراض‌ها نیز  شاهدان عینی از کشته شدن دست‌کم چهار نفر در جریان شلیک به تظاهرکنندگان خبر داده‌اند.

محله‌های مختلف شهر حمص نیز شاهد تظاهرات هزاران نفر از معترضان بود.

اما در ادلب ساکنان از حضور انبوه نیروهای امنیتی که به وسیله تانک‌های ارتش پشتیبانی می‌شدند خبر دادند. هم‌چنین همه راه‌ها به سمت شهرک معرت‌النعمان بسته شد. این شهرک در روزهای اخیر شاهد اعتصاب‌های گسترده و تظاهرات بود. ارنش سوریه از حدود یک ماه پیش عملیات نظامی خود را در این استان با عنوان مقابله با گروه‌های تروریستی مسلح آغاز کرده است. این در حالی است که معترضان این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند هدف از این عملیات نظامی مقابه با تظاهرکنندگان است.

بیشتر بخوانید:

«آماده‌باش نیروهای امنیتی سوریه برای جلوگیری از تظاهرات»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,