Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیست‌و‌‌پنجم تیر- شانزدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌‌پنجم تیر»

2011 July 16

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1331 خورشیدی- انتخابات دوره هفدهم مجلس به تشنج کشید و کار به جایی رسید که پس از انتخاب ۸۰ نماینده، دکتر مصدق دستور توقف انتخابات حوزه‌های باقی مانده را صادر کرد و انتقال وزارت جنگ به دولت را از شاه درخواست کرد. این درخواست از طرف شاه رد شد. به همین دلیل دکتر مصدق در چنین روزی از مقام نخست‌وزیری استعفا و مجلس قوام‌السلطنه را به نخست‌وزیری انتخاب کرد.

1918 میلادی- 9 ماه پس از پیروزی انقلاب بلشویکی روسیه و 16 ماه پس از تفویض اختیارات، در چنین روزی «نیکلای دوم» تزار مستعفی روسیه، همسر و فرزندانش که در سیبری به حالت تبعید به سر می‌بردند، اعدام شدند و با اعدام آنان به حکومت «رومانوف» بر روسیه پایان داده شد. تصمیم اعدام از سوی کمیته محلی انقلاب گرفته شده بود و بعدن اعلام کرد از آن بیم داشت که به علت ادامه جنگ داخلی، مخالفان کمونیسم او را در برابر انقلاب قرار دهند.

نیکلای دوم که از سال 1894 بر روسیه حکومت کرده بود 16 مارس سال 1917 در پی شکست‌های ارتش روسیه از آلمان در جبهه و از دست رفتن دو میلیون سرباز روس ـ تنها در یک نبرد، مورد انتقاد شدید قرار گرفته و تفویض اختیارات کرده بود. درپی کنار رفتن نیکلای دوم، قدرت به یک دولت موقت میانه رو سپرده شد که شش ماه بعد انقلاب بلشویکی این دولت را هم از بین رفت.

1927 میلادی- «اوگوستو ساندینو» (Augusto César Sandino) که قیام خود را از سال 1926 بر ضد حکومت راست‌گرایان نیکاراگوئه آغاز کرده بود، از روزی چون امروز جنگ با تفنگ‌داران دریایی آمریکا را که از سوی این دولت برای دفاع از منافع آمریکاییان و کمک به دولت راست‌گرایان به آن سرزمین فرستاده شده بودند، آغاز کرد. وی ارتشی به نام «ارتش دفاع از حاکمیت ملی نیکاراگوئه» فراهم کرد.

ساندینو به مبارزه مسلحانه خود تا 1934 ادامه داد که در این سال ژنرال «ساموزا» رییس راست‌گرای دولت نیگاراگوئه او را به مذاکره و حل اختلاف از راه مسالمت دعوت کرد. ساندینو پذیرفت و کشته شد.

پیروان افکار ساندینو دنباله کارش را گرفتند و در سال 1978 آن را شدت دادند که منجر به فرار آخرین ساموزا از نیکاراگوئه و قتل او در تبعید شد و حکومت به دست ساندینیست‌ها افتاد. ساندینو به قهرمان بسیاری از مردم نیکاراگوئه تبدیل شد و نام او بیش از ۴۰سال پس از قتلش در تلاش‌های انقلابی برای سرنگونی دولت و تغییر بنیادی جامعه نیکاراگوئه، توسط ساندنیست‌ها به نشانه انقلاب تبدیل شد .

1979 میلادی- ژنرال «حسن البکر» از ریاست جمهوری عراق کناره‌گیری کرد و معاون او «صدام حسین تکریتی» برجایش نشست. البکر از 17 جولای 1968 تا آن روز بر عراق حکومت کرده بود.

وی که یکی از اعضای برجسته‌ی حزب بعث عراق محسوب می‌شد، نقشی کلیدی در کودتای سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸) داشت که منجر به حکومت درازمدت حزب بعث شد. صدام به عنوان نایب رییس تحت فرمان دایی خود، (ارتشبد احمد حسن البکر)، توانست به سختی کشمکش‌های بین دولت و نیروهای مسلح را در زمانی که گروه‌های بسیاری توانایی براندازی دولت را داشتند، کنترل کند.

صدام پس از حمله‌ی آمریکا و متحدانش به عراق در سال  ۲۰۰۳ مقام خود را از دست داد. او در دسامبر ۲۰۰۳ توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شد. او را در دادگاه ویژه‌ی جرائم سران عراق که توسط دولت موقت عراق تشکیل شد محاکمه و در نوامبر ۲۰۰۶، به اعدام با چوبه دار محکوم کردند و سرانجام در همان سال در بغداد به دار آویخته شد.

1985 میلادی- «هنریک باول» (Heinrich Boll) نویسنده آلمانی و برنده جایزه نوبل سال 1972 در 68 سالگی درگذشت. وی در طول جنگ جهانی دوم به عنوان یک سرباز ارتش آلمان در جبهه‌های فرانسه، روسیه، رومانی و مجارستان شرکت کرده بود.

باول مدتی نیز رییس انجمن جهانی «پن» (Pen) بود. باول تا توانست قسمت تاریک و ظالمانه کاپیتالیسم را در نوشته‌هایش منعکس کرد. کتاب‌های او به 30 زبان ترجمه شده‌اند. وی نخستین داستانش را در سی سالگی با عنوان «قطار سر وقت بود» به دست چاپ سپرد. ده‌ها داستان و رساله و نیز کتاب درسی زبان آلمانی از «باول» باقی مانده است که معروف‌ترین داستان‌هایش «ارواح»، «بیلیارد در ساعت نه‌و‌نیم»‌، «دلقک»، «طبل نازک» و «شبکه ایمنی» عنوان دارند. داستان‌های کوتاه او که حقیقی ولی با نام‌هایی دیگر هستند خواندنی‌ترند.

———————————————–

برخی از روی‌دادی دیگر

1704 میلادی- در این روز منطقه «جبل طارق» که بر تنگه تلاقی مدیترانه و اقیانوس اطلس قراردارد و در عهد باستان به ستون «هرکول» معروف بود، به تصرف انگلستان در آمد.

1321 خورشیدی- «داوود رشیدی» هنرپیشه تاتر، سینما و تلویزیون ایران زاده شد. وی فارغ‌التحصیل در رشته کارگردانی، بازی‌گری تاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاه ژنو است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,