Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای شانزدهم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 16

جمعه اسرای آزادی در سوریه،

«27 کشته و تعدادی مجروج بر اثر تیراندازی پلیس سوریه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

صد‌ها هزار نفر از معترضان در شهرهای مخلف سوریه روز جمعه ۲۴ تیرماه که «جمعه اسرای آزادی» نام گرفته، تظاهرات کرده‌اند. بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی و پلیس در شهر‌های ادلیب، دمشق و دیگر شهرهای سوریه دست‌کم 27 تن کشته و تعدادی نیز مجروح شدند.

به گزارش الجزیره، 5 تن در دمشق به ضرب گلوله پلیس جان باختند.

رامی عبد‌الرحمن سخن‌گوی دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد بیش از یک میلیون نفر در تظاهرات تنها در شهر‌های شمالی حمات و شرقی دیر‌الزور شرکت کردند.

به گزارش رویترز، محله برزه، القدم، رکن‌الدین و حجر الاسود محله‌هایی در دمشق بودند که تظاهرات در آن‌ها برپا شد.

در شهرهای سبقا، حموریه و التل واقع در حومه دمشق نیز هزاران نفر با سر دادن شعارهای «سرنگونی نظام حاکم» و «آزادی زندانیان» تظاهرات کردند.

در شهر درعا آغاز کننده اعتراض‌ها نیز  شاهدان عینی از کشته شدن دست‌کم چهار نفر در جریان شلیک به تظاهرکنندگان خبر داده‌اند.

محله‌های مختلف شهر حمص نیز شاهد تظاهرات هزاران نفر از معترضان بود.

اما در ادلب ساکنان از حضور انبوه نیروهای امنیتی که به وسیله تانک‌های ارتش پشتیبانی می‌شدند خبر دادند. هم‌چنین همه راه‌ها به سمت شهرک معرت‌النعمان بسته شد. این شهرک در روزهای اخیر شاهد اعتصاب‌های گسترده و تظاهرات بود. ارنش سوریه از حدود یک ماه پیش عملیات نظامی خود را در این استان با عنوان مقابله با گروه‌های تروریستی مسلح آغاز کرده است. این در حالی است که معترضان این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند هدف از این عملیات نظامی مقابه با تظاهرکنندگان است.

……………………………………………………

دیدار اوباما با رهبر روحانی تبت دخالت در امور چین است،

«هشدار چین در آستانه دیدار اوباما با دلایی لاما»

خبر / رادیو کوچه

در آستانه دیدار باراک اوباما با رهبر روحانی تبتی‌ها در کاخ سفید، دولت چین درباره پیامدهای این اقدام هشدار داده است. کاخ سفید اعلام کرد که رییس جمهوری آمریکا روز شنبه، 16 ژوئیه، در کاخ سفید با دالایی لاما دیدار خواهد کرد.

هونگ لی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه چین، با صدور بیانیه اعلام کرده است: «ما قاطعانه با هرگونه دیدار مقام‌های ارشد دولت‌ها با دالایی لاما مخالفیم.»

رهبران کنگره آمریکا روز هفتم ژوئیه در واشنگتن با رهبر روحانی مردم تبت دیدار کرده بودند.

این در حالی است که شماری از اعضای ارشد کنگره از این‌که باراک اوباما با این برنده جایزه صلح نوبل دیدار نکرده بود، به شدت انتقاد کردند.

وزارت امور خارجه چین هرگونه دیدار رییس جمهوری آمریکا با رهبر روحانی مردم تبت را دخالت در امور داخلی چین دانسته و هشدار داده است که بر روابط دو کشور اثر منفی خواهد گذاشت.

از سویی دیگر کاخ سفید هنوز به این هشدار واکنش نشان نداده است.

لازم به اشاره است هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، برنامه دارد که در اواخر ماه ژوئیه به چین سفر کند.

قرار است خانم کلینتون در روز ۲۵ ژوئیه به شهر شنچن در جنوب چین برود.

گفتنی است پیش‌تر آقای اوباما در فوریه سال میلادی گذشته با دلایی لاما دیدار کرده بود.

این راهب ۷۶ ساله چند ماه پیش به‌طور رسمی مسوولیت‌های سیاسی خود را کنار گذاشت.

دالایی لاما در ماه مارس سال میلادی جاری اعلام کرد که می‌خواهد امور سیاسی منطقه تبت را به فردی واگذار کند، که با رای مردم انتخاب شود.

حاکمیت چین بر تبت کماکان به صورت مسئله‌ای بحث بر‌انگیز باقی مانده است و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، مقامات چین را متهم می‌کنند که درصدند فرهنگ بودایی‌های تبت را نابود و وفاداران به دالایی لاما رهبر روحانی تبعیدی آن‌ها را سرکوب کنند.

 ……………………………………………………

دارایی‌های توقیف شده به مخالفان قذافی داده می‌شود،

«گروه تماس شورای ملی انتقالی‌ لیبی را به رسمیت شناخت»

خبر / رادیو کوچه

گروه تماس لیبی روز جمعه‌، 15 ژوئیه، اعلام کرد مخالفان مسلح این کشور را به عنوان دولت مشروع لیبی به رسمیت می‌شناسد و از  سرهنگ معمر قذافی، بار دیگر خواست از قدرت کناره‌گیری کند.

در  چهارمین نشست گروه تماس  لیبی که روز جمعه در  استانبول ترکیه برگزار شد،  آمریکا و کشورهای غربی و کشورهای منطقه، شورای ملی انتقالی مخالفان لیبی را  به‌ رسمیت شناختند.

گروه تماس لیبی‌ شامل آمریکا و ۳۲ کشور از کشورهای عضو ناتو، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب‌ است.

این گروه با اعلام این که شورای ملی انتقالی‌ را  نهاد «مشروع»‌ اداره کننده لیبی می‌داند، تصریح کرد قذافی «باید مطابق با  گام‌های ترسیم شده، که به طور علنی اعلام خواهد شد، از قدرت کنار برود.»

گروه تماس هم‌چنین تصریح کرده است که «رژیم قذافی، به هیچ عنوان نهاد مشروعی در  لیبی نسیت.»

بدین ترتیب راه برای رفع توقیف دارایی‌های لیبی باز شده و این اموال می‌تواند در اختیار مخالفان این کشور قرار گیرد.

در چهارمین نشست گرره تماس لیبی،‌ از جمله هیلاری کلینتون، ویلیام هیگ، آلن ژوپه و فراکنو فراتینی، وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا  شرکت داشتند.

در این نشست آندری فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو  نیز حضور یافته بود.

با این تصمیم، آمریکا می‌تواند‌ مبالغی‌ از ۳۰ میلیارد دلار دارایی‌ توقیف شده دولت قذافی را در اختیار مخالفان بگذارد.

……………………………………………………

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی:

«فتنه‌گران فعالیت خود را از سرگرفته‌اند»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 15 ژوئیه، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، در سخن‌رانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران،  نسبت به تجدید فعالیت مخالفان دولت و هواداران جنبش اعتراضی مردمی موسوم به جنبش سبز در این کشور هشدار داده است.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، آقای مصلحی اظهار داشت: «به عنوان مسوول اطلاعات کشور اعلام می‌کنم که فتنه ۸۸ تمام نشده است و جریان فتنه هم‌چنان تلاش می‌کند که در ابعاد مختلف به نظام اسلامی ضربه وارد کند.»

آقای مصلحی گفته است که «این فتنه لایه‌های مختلف دارد: «بخش داخلی فتنه که هادیان سران فتنه و خود سران فتنه هستند، به دلیل غفلت ما در مقطعی کوتاه، باز سر برداشته‌اند و با برگزاری جلسات، گروه‌های مختلف را دور خود جمع می‌کنند و دارند همان مباحث را زنده می‌کنند که هشیاری و احساس مسوولیت ویژه‌ای را می‌طلبد و خواص باید مراقب باشند که مجدد در این دام‌ها قرار نگیرند.»

آقای خاتمی و آیت‌اله هاشمی رفسنجانی که هر دو مواضعی یک‌سان با اعتراضات دو سال پیش داشتند، اخیرن بر لزوم برگزاری «انتخابات آزاد با حضور همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی معتقد به قانون اساسی» به عنوان تنها راه خروج ایران از «وضعیت کنونی» تاکید کرده‌اند.

اما آقای مصلحی گفته است که مخالفان دولت هم‌راه با «ضد انقلاب، منافقین و جریان‌های برانداز» در پی ایجاد شکاف در درون حکومت اسلامی ایران هستند.

به گفته او، این گروه‌ها تلاش می‌کنند که میان مردم و مسوولان، میان گروه‌های مختلف وفادار به حکومت و میان گروه‌های مختلف مردم شکاف ایجاد کنند و «مهم‌ترین راه‌کار برای مقابله با آن‌ها، تبعیت کامل از ولایت و رهبری به عنوان عامل وحدت در جامعه است.»

……………………………………………………

برای دومین هفته در اعتراض به سیستم رای‌گیری،

«معترضان در مالزی دست به تجمع می‌زنند»

خبر ویژه / رادیو کوچه

معترضان مالزیایی، هندی و چینی که روز نهم ژوئیه در اعتراض به سیستم رای‌گیری در این کشور در مرکز شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی، اقدام به راه‌پیمایی و تجمع کرده‌ بودند، در شکبه‌های اجتماعی از تجمعی دیگر در روز شنبه 16 ژوئیه، خبر داده‌اند.

حزب مخالف پارلمان مالزی، برسیه (BERSIH)، با انتشار بیانیه‌ای از معترضان درخواست کرده جهت شرکت در این تجمع از ساعت 14 روز شنبه به وقت مالزی با پوشش‌های زردرنگ (رنگ مخالفان مالایی) در مرکز شهر کوالالامپور، مقابل برج‌های دوقلوی پتروناس ‌حضور پیدا کنند.

بر اساس آخرین‌ گزارش‌ها در روز شنبه، 9 ژوئیه، حدود 5000 معترض مالزیایی، هندی و چینی در مرکز شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی، اقدام به راه‌پیمایی و تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار رادیو کوچه در محل، این تظاهرات با برخورد شدید نیروهای امنیتی و پلیس این کشور مواجه شد. هم‌چنین نیروها جهت متفرق کردن معترضان از ماشین های آب‌پاش، گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کرده بودند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، 644 نفر در این تظاهرات بازداشت شدند که برخی از آن‌ها تا پایان همان روز و تعدادی نیز تا روز دوشنبه آزاد شدند.

هم‌چنین محمد سابو، صلاح‌الدین ایوب و محفوظ عمر سه تن از رهبران حزب پاس بزرگ‌ترین حزب مخالف دولت مالزی نیز پس از حضور در تظاهرات به دست نیروهای ضدشورش بازداشت شدند.

……………………………………………………

به دلیل افت فشار مخزن ایمنی،

«تعطیلی یک نیروگاه هسته‌ای در ژاپن»

خبر / رادیو کوچه

نیروگاه هسته‌ای اوهی ژاپن، پس از بروز یک اشکال فنی تعطیل شده است. اداره‌کنندگان این نیروگاه هسته‌ای گفتند که افت بدون دلیل فشار مخزن ایمنی منجر به تعطیلی این نیروگاه شده است.

این مقامات گفته‌اند که وضعیت اکنون به حالت عادی بازگشته است.

هم‌چنین هیچ ماده رادیواکتیوی از نیروگاه نشت نکرده است.

در ژاپن پس از زلزله و سونامی اخیر، نگرانی‌ها در‌باره فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای افزایش یافته است.

نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن در جریان زلزله و جاری شدن سونامی در ژاپن آسیب دید و فعالیت متخصصان برای در دست گرفتن دوباره کنترل و عادی شدن اوضاع آن هم‌چنان ادامه دارد.

……………………………………………………

سومین انفجار در دو هفته اخیر،

«بیست‌وهشت کشته و زخمی در انفجار عراق»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 16 ژوئیه، بر اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در شهر کربلا در عراق، دست‌کم یک تن کشته و بیست و هفت نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

به گزارش الجزیره، این انفجار که در مرکز شهر کربلا، که از شهر‌های مقدس شیعیان به شمار می‌رود، در جنوب غربی بغداد، پایتخت عراق، صبح روز شنبه و بر اثر یک خودروی بمب‌گذاری شده رخ داد که تعدادی کشته و زخمی شده و به ساختمان‌های اطراف نیز آسیب وارده است.

این سومین انفجار در دو هفته گذشته است که در شهر کربلا  هم‌زمان با حضور شیعیان در محل دفن حسین بن علی سومین امام شیعیان، روی داده است.

تاکنون هیچ‌ گروهی مسوولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,