Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«دوشس و جواهر فروش»

2011 July 16

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«دوشس و جواهر فروش» دومین داستانی‌ست که در این برنامه از «ویرجینیا وولف» نویسنده، مقاله‌نویس و ناشر انگلیسی (25 ژانویه ‌1882 – 28 مارس 1941) و یکی از مهم‌ترین چهره‌های ادبی و مدرن قرن بیستم می‌خوانیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دوشس و جواهر فروش» نخستین بار در 1938 منتشر شد و سپس در 1944، سه سال بعد از مرگ نویسنده به چاپ مجدد رسید. داستان درباره‌ی جواهر فروش با نفوذی‌ست که مشتری‌هایش ثروت‌مندترین افراد سرشناس لندن هستند. الیور جواهرفروش برای رسیدن به این موقعیت راه بسیار طولانی را از زمان کودکی‌اش طی کرده است.  ویرجینیا وولف تنها در چند صفحه و از خلال گفت‌وگوهای اندک خواننده را به دورترین زوایای ذهن جواهرفروش می‌برد. خاطرات کودکی الیور تنها با چند جمله، تصویری روشن از او و راه درازی که تا رسیدن به یکی از صاحب نام‌ترین جواهر فروش‌های تمام اروپا پشت‌سر گذاشته ترسیم می‌کند.

الیور به مادر خود (مادری که هر‌چند در قید حیات نیست اما حضوری پررنگ در زندگی الیور دارد) قول داده بزرگ‌ترین جواهر فروش دنیا شود، اما اکنون که رویای خود را محقق کرده احساس رضایت نمی‌کند.

ویرجینیا وولف با مهارتی چشم‌گیر از طریق این شخصیت و دوشس، مشتری قدیمی او، تصویری روشن از جامعه‌ی انگلیس در بازپسین سال‌های قبل از جنگ دوم جهانی می‌دهد، جنگی که یکی از نتایج بی‌شمارش زوال اشرافیت و ظهور عوام به عنوان طبقه‌ی اجتماعی جدید و تاثیر‌گذار بود.

داستان «دوشس و جواهر فروش» از مجموعه «بانو در آینه» ترجمه «فرزانه قوجلو» انتخاب شده است.

موسیقی متن:

F. Schubert: Schwanenge sang

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,