Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
بیست‌وششم تیر- هفدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌وششم تیر»

2011 July 17

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1932 میلادی- «کینو» (Quino) نام هنری «خواکین سالوادور لاوادو» ((Joaquín Salvador Lavado، کاریکاتوریست آرژانتینی اسپانیایی‌تبار و خالق شخصیت مشهور «مافالدا» (Mafalda) زاده شد. کمیک استریپ‌های مافالدا از ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ در روزنامه‌های صبح آرژانتین به چاپ می‌رسید و از محبوبیت بالایی در آمریکای لاتین و بخش‌هایی از اروپا برخوردار بود. مافالدا دخترک خردسالی است که عمیقن نگران بشریت و صلح جهانی بوده و علیه اوضاع جهان طغیان می‌کند. هم‌چنین این شخصیت کارتونی در ۱۹۷۶ به‌عنوان سخن‌گوی پیمان‌نامه حقوق کودک از سوی یونیسف انتخاب شد.

کینو در ۱۹۸۲ از سوی کاریکاتوریست‌های جهان به عنوان کاریکاتوریست سال برگزیده شد و در سال ۲۰۰۰ برای طنز گرافیکی جایزه دریافت کرد.

1945 میلادی- سومین و آخرین کنفرانس سران متفقین زمان جنگ جهانی دوم از روز 17 ژوئیه تا دوم اوت 1945 در شهر «پوتسدام» (Potsdam) در نزدیکی برلین تشکیل شد. نخست با حضور «استالین»، «چرچیل» و «ترومن»، سران شوروی، انگلستان و آمریکا شروع به کار کرد.

کنفرانس پوتسدام بیش‌تر به بحث در پیرامون توافق‏های «یالتا» (Yalta) و نحوه اجرای آن و آینده آلمان اختصاص داشت و استالین در اجرای توافق محرمانه‏ای که در کنفرانس یالتا صورت گرفته بود قول داد که پس از بازگشت به مسکو، به ژاپن اعلان جنگ بدهد. ترومن در جریان کنفرانس پوتسدام به استالین اطلاع داد که آمریکا به بمب هسته‏ای دست یافته و ممکن است آن را علیه ژاپن به کار ببرد.

هم‏چنین درجریان کنفرانس پوتسدام، قراردادهای نهایى مربوط به تقسیم آلمان و تعیین حدود مرزی جدید این کشور به امضای سران کشورهای فاتح رسید.

1762 میلادی- «پتر سوم» خواهرزاده ملکه «الیزابت» و تزار وقت روسیه به دست افراد گارد خود ترور شد و زنش «کاترین کبیر» بر جای او نشست. همسر پتر سوم در جریان توطئه قتل او قرار داشت. این تزار که پس از مرگ خاله‌اش بر تخت نشسته بود به جنگ هفت ساله با آلمان پایان داده، در روسیه آزادی مذهب برقرار ساخته و امتیازات اشراف را کاهش داده بود و به همین سبب دشمنان متعدد داشت.

1973 میلادی- در چنین روزی «داوود خان» علیه حکومت موجود در افغانستان کودتا و پس از آن حکومت جمهوری را در این کشور بر پا کرد که بعد‌ها به جمهوری داوود خان معروف شد‌. پیش از آن «محمد ظاهر شاه» در این کشور حکومت می‌کرد‌. تاریخ جدید افغانستان را می‌توان از سال 1978 بر‌شمرد‌. در سال 1978میلادی افسران وابسته به حزب دموکراتیک خلق در ارتش ظاهر شاه  کودتا کردند و «نورمحمد تره‌کی» به عنوان رهبر جدید دولت کمونیستی منصوب شد‌. پس از وی «حفیظ‌اله امین» در مقام نخست وزیری قرار گرفت‌. در سال 1979 ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان حمله برد و این کشور را به اشغال خود در آورد اما نیروهای جهاد‌ی در این مدت به مبارزه با آن‌ها پرداختند‌. در سال 1983 یک آتش‌بس موقت میان نیروهای اتحاد شوروی با «احمدشاه مسعود» برقرار شد اما چندان ادامه نیافت. در سال 1986 «ببرک کارمل» استعفای خود را اعلام کرد  و پس از وی دکتر «نجیب‌اله» در مقام رهبری حزب حاکم  قرار گرفت‌. در سال 1988 هم «میخاییل گورباچف» دستور خروج نیروهای شوروی را صادر کرد‌.

1975 میلادی- پروژه آزمایشی آپولو-سایوز نخستین ماموریت فضایی مشترک بین آمریکا و شوروی و نخستین هم‌کاری فضایی بین‌المللی آغاز شد و در طی آن، فضاپیمای آمریکایی «آپولو» و فضاپیمای روسی «سایوز» در مدار زمین به هم متصل شدند و فضانوردان آن‌ها باهم عملیات مشترکی را به انجام رساندند. پروژه آپولو-سایوز چه به لحاظ فنی و چه از نظر سیاسی عملیات مهمی محسوب می‌شود.

فضانوردان در طی آن آزمایش‌های علمی و فنی مهمی را به انجام رساندند. از جمله آزمایشات علمی می‌توان به ایجاد خورشیدگرفتگی مصنوعی توسط آپولو اشاره کرد، تا فضانوردان روسی در سایوز بتوانند از این فرصت استفاده کرده، برای نخستین بار از فضا از تاج خورشید عکس‌برداری کنند. هم‌چنین پروژه آپولو-سایوز برای مهندسان آمریکایی و روسی این امکان را فراهم کرد که کارکرد سیستم‌های فضایی متفاوت‌شان را با هم هماهنگ کنند. نتایج این هماهنگی بعدها برای اتصال فضاپیمای «شاتل» آمریکا به ایست‌گاه فضایی «میر» و نیز ساخت ایست‌گاه فضایی بین‌المللی به کار رفت.

———————————————–

روی‌دادی دیگر

1917 میلادی- خاندان سلطنتی انگلستان، نام خانوادگی خود را از «هانور» (Hanover) به «ویندسر» (Windsor) تغییر داد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,