Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت «جین آستن»

«روزنگاشت/انتشار غرور و تعصب با نام یک خانم»

2011 July 17

محبوبه شعاع/ رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هجدهم ژوییه برابر با سال‌روز درگذشت «جین آستن» نویسنده انگلیسی است که آثارش، ادبیات غربی را بسیار مورد تاثیر قرار داده ‌است. جین که زاده سال 1775 میلادی بود در سال 1817 درگذشت. او یکی از مطرح‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات است که به زنانگی پرداخته است و مشخصه مهم دیگر او دوری از زبان شاعرانه است که پیش از او کاملن در رمان مرسوم بود. «غرور و تعصب»، «مانسفیلد پارک» و «اما» از جمله مهم‌ترین آثار او هستند.

«جین آستن» (Jane Austen) در شانزدهم دسامبر سال 1775 میلادی در  انگلستان به دنیا آمد. او هفتمین فرزند یک کشیش بود. جین نوشتن را از نوجوانی آغاز کرد و در محیطی نسبتن منزوی زندگی کرد و اوقات خود را بیشتر به نوشتن می‌گذراند. به نظر نقادان او نبوغی دو وجهی داشت هم طنز قدرت‌مندی داشت و هم اخلاقیات و روحیات آدم‌ها را خوب می‌شناخت که این دو وجه در نوشته‌های او نیز تجلی یافته است‌.

شناخت او از زندگی زنان و مهارتش در گوشه و کنایه‌ها، او را به یکی از مشهورترین رمان‌نویسان عصر خودش تبدیل کرد . رمان‌های جین آستن از پر خواننده‌ترین آثار ادبیات در جهان‌اند و حدود دویست سال است که نسل‌های پیاپی با کشش و علاقه روز افزون رمان‌های او را می‌خوانند.

 «عقل و احساس»، «غرور و تعصب»، «اغوا»، «منسفیلد پارک» و «اِما» از نمونه آثار اوست که منتشر شده است. «کلیسای نورث‌انگر» و «ترغیب» هم دو اثرهای دیگر اوست که پس از درگذشتش انتشار داده شد. هم چنین دو اثر به نام‌ها «لیدی سوزان» و «واتسن‌ها» نیز از کارهای اولیه اوست که باقی مانده است.

غرور و تعصب دومین داستان جین آستن است. او این داستان را در سال ١٩٧۶ در حالی که فقط بیست‌و‌یک سال داشت نوشت اما چاپ آن در سال ١٨١٣ انجام شد. اکثر منتقدین غرور و تعصب را به‌ترین اثر وی می‌دانند و خود او آن را «بچه دل بند خود» می‌نامد. با این حال، این کتاب، که ابتدا با نام «تاثرات اولیه» نوشته شده بود، تا مدت‌ها توسط ناشرها رد می‌شد و وقتی پس از هجده سال به چاپ رسید، به جای نام آستن، نام «یک خانم» به عنوان نام نویسنده روی جلد به چشم می‌خورد.

اولین ترجمه رمان‌ غرور و تعصب، آستن در ایران به کوشش «شمس الملوک مصاحب» و به تاریخ اسفندماه سال 1336 خورشیدی انجام و منتشر شد. رمان‌های جین که در ایران طرف‌داران بسیاری داشت در طی سالیان توسط مترجمین متفاوتی ترجمه و با هم‌کاری انتشارات گوناگونی چاپ شده است که از آن جمله می‌توان «جمشید اسکندانی» (نشر ثالث) و «رضا رضایی» (نشر نی) را نام برد.

جین چنان مقامی در ادبیات انگلیسی‌زبان یافته است که اکثر مورخان تاریخ ادبیات و منتقدان، معتقدند مقامی را در نثر دارد که شکسپیر در درام داشت و اما سرانجام جین آستن که در تمام طول زندگی کوتاه خود ازدواج نکرده بود و آثارش، ادبیات غربی را بسیار مورد تاثیر قرار داده ‌بود، در هجدهم ژوییه سال 1817 و در سن چهل‌و‌دو سالگی درگذشت. مرگ زودهنگام او مانع از آن شد که بتواند کارهای ادبی خود را تکمیل کند و سه رمان ناتمام از خود باقی گذاشت.

جین آستن که چند سالی از عمر خود را در شهر «باث» سپری کرد بود، پس از مرگش این شهر به عنوان محل اقامت او مشهور شد و موسسه‌ای به نام «مرکز جین آستن» در مرکز شهر باث موجود است، که هر ساله جشنواره‌ای به نام جشنواره جین آستن در این شهر برگزار می‌کند.

منبع‌ها:

ویکی پدیا

زندگی‌نامه نویسندگان

بیوگرافی جین آستن

همشهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd2699302 albuterol sale