Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
پس‌نشینی تند- بخش اول

«آبی و اناری پوشان محبوب»

2011 July 17

اکبر ترشیزاد/ رادیوکوچه

برخلاف بسیاری از تیم‌های مشهور و پرطرف‌دار جهان این باش‌گاه توسط هوادارانش اداره می‌شود و این بدین معناست که «بارسا» مردمی‌ترین تیم فوتبال جهان است. باش‌گاه فوتبال «بارسلونا» که بیش‌تر «بارسلونا» یا به صورت مخفف «بارسا» شناخته می‌شود، یک باش‌گاه فوتبال حرفه‌ای اسپانیایی است که در شهر «بارسلون» در منطقه‌ی «کاتالونیای» اسپانیا قرار دارد. بارسا به نوعی، نهادی برای ترویج فرهنگ «کاتالان» و «کاتالانیسم» است و از این رو عبارت «فراتر از یک باش‌گاه» را به عنوان شعار خود انتخاب کرده ‌است. این باش‌گاه با نام باش‌گاه فوتبال «بارسلونا» در سال ۱۸۹۹ توسط عده‌ای سوییسی، انگلیسی و اسپانیایی و به رهبری «خوان‌گمپر» تاسیس شد. در ۱۹۰۲ میلادی باش‌گاه اولین جام خود، «کوپا‌ماکایا» را بالای سر برد. از ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۴ میلادی، «بارسلونا» در جام «پیرنه »شرکت کرد و به عنوان به‌ترین تیم انتخاب شد. در دوران «گمپر»، تیم فوتبال بارسلونا موفق شد یازده بار مسابقات فوتبال «کاتالونیا»، شش بار «کوپا‌دل‌ری» و چهار بار «کوپادی‌پیرنه» را فتح کرده و نخستین «عصر‌طلایی» خود را تجربه کند. در ۱۴ ژوئن ۱۹۲۵، جمعیت حاضر در یکی از مسابقه‌ها در حرکتی خودجوش برای اعتراض به دیکتاتوری «میگوئل‌ پریموده ‌ریورا» سرود ملی را هو کردند که در پی آن حکومت در واکنش به این عمل ورزش‌گاه را شش ماه تعطیل کرد و «گمپر» نیز مجبور به کناره‌گیری از ریاست باش‌گاه شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در ۱۹۴۳، «بارسلونا» در نیمه نهایی مسابقات «کوپادل ‌جنرالیسمه» به مصاف «رئال‌مادرید» رفت. دیدار رفت دو تیم در با نتیجه ۳–۰ به نفع «بارسلونا» پایان یافت. پیش از بازی برگشت، اعضای تیم «بارسلونا» با رییس امنیت دولت «فرانکو» دیدار داشتند و او به آن‌ها یادآوری کرد که تنها به علت سخاوت‌مندی دولت آن‌ها امکان بازی کردن را دارند و در نتیجه در بازی برگشت «رئال‌مادرید» با نتیجه ۱۱–۱ «بارسلونا» را شکست داد. علی‌رغم فشارهای سیاسی آن زمان، «بارسلونا» در دهه‌ی ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ توانست موفقیت‌های قابل توجهی را کسب کند. «بارسا» در سال ۱۹۲۹ توانست برای اولین بار قهرمان «لا‌لیگا» شود. «بارسا» این عنوان را در ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹ نیز تکرار کرد. در یک‌شنبه بارانی سال ۱۹۵۱، انبوهی از جمعیت پس از پیروزی ۲–۱ در برابر «سانتاندر»، ورزشگاه را بدون استفاده از تراموا ترک کردند که شگفتی مسئولین حکومتی را برانگیخت. در آن زمان در «بارسلون» کارکنان تراموا اعتصاب کرده بودند و این حمایت از جانب طرف‌داران بارسلون از حرکت آنان صورت گرفت. روی‌دادهایی از این قبیل چهره‌ای متفاوت از باش‌گاه یا تعلق آن به فراتر از «کاتالونیا» را نشان می‌داد. برخی اسپانیایی‌های تندرو باش‌گاه را مدافع حقوق‌بشر و آزادی می‌دانند. دهه ۱۹۶۰ موفقیت‌های کم‌تری برای باش‌گاه به هم‌راه داشت و «لا‌لیگا» به‌طور کامل در دست «رئال‌مادرید» بود. در ۱۹۶۱ بارسلونا اولین باش‌گاهی بود که توانست «رئال‌مادرید» را در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا شکست دهد، اما در فینال با نتیجه ۳–۲ مغلوب «بنفیکا» شد. هم‌چنین «بارسلونا» توانست «رئال‌مادرید» را در فینال «کوپادل ‌جنرالیسمه» در ورزش‌گاه «برنابئو» در حالی که «فرانکو» بازی را تماشا می‌کرد، شکست دهد و بخشی از اقتدار سابق خود را به نمایش بگذارد. با پایان یافتن دوره دیکتاتوری فرانکو در ۱۹۷۴، نام باش‌گاه که مدتی تغییر کرده بود به نام اصلی کاتالونیایی‌اش تغییر کرد و طراحی تاج آن به شکل اولیه‌اش برگردانده شد.

فصل ۱۹۷۳–۱۹۷۴ شاهد حضور «یوهان ‌کرایف» بود که برای ثبت یک رکورد جهانی به مبلغ ۹۲۰ هزار پوند از آژاکس خریداری شد. «یوهان‌کرایف» در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌های اروپا گفت: «من بارسلونا را به رئال‌مادرید ترجیح دادم زیرا نمی‌توانم برای تیمی بازی کنم که با فرانکو ارتباط دارد.» و این مصاحبه خیلی سریع او را به چهره محبوب هواداران «بارسا» تبدیل کرد و زمانی که وی نام فرزندش را «یوردی»، یک نام محلی کاتالانی گذاشت، بر میزان این محبوبیت افزوده شد. «یوهان‌ کرایف» به هم‌ر‌اه بازی‌کنان خوب به باش‌گاه کمک کردند تا بتواند بعد از دهه ۱۹۶۰ با شکست ۵–۰ «رئال‌مادرید» در سال ۱۹۷۴ قهرمان «لالیگا» شود. در ۱۶ مه ۱۹۷۹ بارسلونا با شکست ۴–۳ «فورتونا‌ دوسلدورف» توانست برای اولین بار «جام‌در‌جام» اروپا را فتح کند. در ۱۹۸۲ «مارادونا» با قراردی به مبلغ ۵ میلیون پوند از «بوکا‌ جونیورز» خریده شد و دهمین رکورد جهان از حیث مبلغ قرار داد رقم خورد. در پایان فصل ۱۹۸۳–۱۹۸۲ بارسلونا توانست با مربی‌گری «منوتی»، «رئال‌مادرید» را شکست دهد و قهرمان «کوپادل‌ری» شود.

پس از جام جهانی فوتبال ۱۹۸۶ باش‌گاه «گری ‌لینکر» آقای گل آن رقابت‌ها را از باش‌گاه «اورتون» خرید و با دروازه‌بان «آندونی ‌زوبیزارتا» قرار دادی طولانی بست. در سال ۱۹۸۸ «کرایف» به عنوان سرمربی به باش‌گاه بازگشت و به زبان ساده‌تر یک تیم رویایی جمع کرد. در حالی که باش‌گاه با ستاره‌های بین‌المللی چون «روما ریو»، «رونالد کومان»، «میشل‌ لادروپ» و «هریستو استویچکوف» قرار داد داشت، او ترکیبی از بازی‌کنان اسپانیایی چون «خوزه‌ ماری‌ باکرو»، «جوزپ‌ گواردیولا» و «تکسیکی ‌بگیریستین» را به زمین می‌برد. «بارسا» زیر نظر «یوهان‌ کرایف» توانست چهار عنوان قهرمانی «لالیگا» را بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ پی در پی کسب کند. در رقابت‌های اروپایی نیز با شکست «سمپدوریا» در فینال جام در جام اروپا ۱۹۸۹ و لیگ قهرمانان اروپا ۱۹۹۲ هر دو عنوان قهرمانی را به دست آورد. «یوهان‌ کرایف» با ۱۱ عنوان قهرمانی، موفق‌ترین مربی باش‌گاه تا به امروز بوده و با ۸ سال مربی‌گری پی در پی بیش‌ترین مدت باقی‌ماندن در سمت مربی‌گری باش‌گاه را داراست. بخت «یوهان‌ کرایف» در فینال دو فصل آخر مربی‌گریش برگشت و کسب نتایج ضعیف اسباب اخراج او توسط «نونیز» را فراهم کرد.

«بابی ‌رابسون» جای‌گزین «کرایف» شد و تنها در فصل ۱۹۹۷–۱۹۹۶ در این سمت باقی‌ ماند. او «رونالدو» را از «پی‌اس‌وی» خرید و توانست سه جام را برای باش‌گاه به ارمغان آورد. حضور «رابسون» تنها یک راه حل کوتاه مدت بود تا «لوئیس‌ فن‌خال» بتواند به باش‌گاه بپیوندد. «رونالدو» نیز چون «مارادونا» برای مدت کوتاهی در باش‌گاه ماند و سپس به «اینترمیلان» پیوست. علی‌رغم تمام موفقیت‌های داخلی، عدم پیروزی بارسا در فینال «لا‌لیگا» ۲۰۰۰ که سبب قهرمانی «رئال‌مادرید» شد، استعفای «نونیز» و «فن‌خال» را در پی داشت. رفتن «نونیز» و «فن‌خال» از باش‌گاه قابل مقایسه با پیوستن «لوییس ‌فیگو» به «رئال‌مادرید» نبود، «فیگو» نه تنها کاپیتان دوم تیم بلکه به عنوان قهرمانی قابل ستایش نزد هواداران «بارسا» شناخته می‌شد، تاجایی که بسیاری از کاتالونیایی‌ها او را از خودشان می‌دانستند. هواداران «بارسا» که از تصمیم پیوستن «فیگو» به رقیب دیرینه خود بسیار ناراحت بودند، این ناراحتی را با استقبال خشم‌آلود خود از حضور «فیگو» در «نیوکمپ» نشان می‌دادند و در اولین حضور او در «نیوکمپ» به سمتش یک کله‌ی خوک و شیشه پر ویسکی پرتاب کردند. پس از دوران ناموفق «گسپارت»، باش‌گاه با ترکیبی از مسوولان جوان به اوج بازگشت.«خوان‌ لاپورتا» جای‌گزین «گسپارت» شد و «فرانک‌ ریکارد» بازی‌کن سابق تیم ملی فوتبال هلند به عنوان مربی «بارسا» انتخاب شد. تاثیر بازی‌کنان بین‌المللی و ترکیب آن‌ها با بازی‌کنان اسپانیایی تیم را به سمت کسب موفقیت مجدد سوق داد. بارسا توانست در سال ۲۰۰۵–۲۰۰۴ «لا‌لیگا» و «سوپرجام» اسپانیا را فتح کند و قرار دادی با «رونالدینیو»، بازی‌کن سال فوتبال جهان ۲۰۰۶ ببندد. فصل ۲۰۰۸–۲۰۰۷ برخلاف سال‌های گذشته موفقیتی برای باش‌گاه به هم‌راه نداشت و در پی آن «جوزپ ‌گواردیولا» مربی تیم دوم «بارسلونا» در پایان فصل جای‌گزین «ریکارد» شد.

«بارسا» در فینال «کوپادل‌ری» ۲۰۰۹ با شکست ۴–۱ «اتلتیک‌ بیلبائو» برای ۲۵امین بار قهرمان این رقابت‌ها شد. سه روز پس از آن با شکست «رئال‌مادرید» در رقابت‌های «لالیگا» جام را برای «بارسلونا» در فصل ۲۰۰۹–۲۰۰۸ به ارمغان آورد. «بارسا» در حالی فصل را به پایان رساند که در ورزشگاه «المپیک ‌رم»، «منچستر یونایتد» فاتح سال قبل جام باش‌گاه‌ها را با نتیجه ۲–۰ شکست داد و سومین عنوان قهرمانی جام باش‌گاه‌ها را فتح کرد. در نتیجه برای اولین بار در اسپانیا اولین سه‌گانه را به دست آورد. در دسامبر ۲۰۰۹، بارسا جام باش‌گاه‌های جهان ۲۰۰۹ را نیز فتح کرد و اولین تیم تاریخ فوتبال شد که شش‌گانه جام‌ها را توانست کسب کند. «ژاوی» در حال حاضر با مجموع ۵۵۵ بازی برای «بارسلونا» و ۳۶۹ بازی در «لالیگا» رکوردار هم‌راهی باتیم است. برترین گل‌زن «بارسا» تاکنون در تمام رقابت‌ها حتا دوستانه، «پائولینو آلکانترا» با ۳۵۷ گل بوده‌است. «سزار رودریگز» با ۱۹۵ گل زده در بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۵ به‌ترین گل‌زن «بارسا» در لا لیگا است، گر چه احتمال می‌رود «لیونل ‌مسی» که تاکنون ۱۱۵ گل در «لالیگا» برای بارسا به ثمر رسانده این رکورد را به‌زودی بشکند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,