Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
بیست‌وهفتم تیر- هجدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌وهفتم تیر»

2011 July 18

رادیو کوچه

1635 میلادی– «رابرت هوک» (Robert Hooke) عضو انجمن سلطنتی، یکی از فلاسفه علوم طبیعی، معمار و دانش‌مند انگلیسی است که در جزیره «وایت» به دنیا آمد. وی نقش مهمی را در انقلاب علمی در هر دو زمینه کاری تجربی و تئوری ایفا کرد و «میکرو گرافی» عنوان مهم‌ترین اثر اوست .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سن ۱۸ سالگی وارد دانش‌گاه «آکسفورد» شد و به زودی استعداد خود را در زمینه مکانیک به جامعه علمی آن زمان ثابت کرد. هوک در زمان خود به عنوان نقشه‌بردار شهر لندن و دست‌یار «کریستوفر ورن»، شهرت یافت‌. هوک به وسیله میکروسکوپ ساخته خود موفق به شناخت واحد بنیادی ارگانسیم زنده شد و آن را «سلول» نامید. در سال ۱۶۶۵ در اثری با نام «میکرو گرافیا» به توصیف یافته‌های خود پرداخت که یکی از شاه‌کارهای علمی قرن ۱۷ محسوب می‌شود. هوک در تلسکوپ‌ها و دیگر ابزارهای نجومی و ساعت‌های آن عصر اصلاحات بسیاری به عمل آورد. وی با بررسی حرکت سیارات به دور خورشید، برای نیروی گرانشی قانون عکس مجذور فاصله را پیشنهاد کرد که بعدها مورد استفاده «ایزاک نیوتن» قرار گرفت. بخش عمده‌ای از کارهای علمی هوک زمانی که متصدی آزمایش‌گاه‌های انجمن سلطنتی بود، پستی که از سال ۱۶۶۲ به وی واگذار شد، و یا زمانی که جزیی از خانواده «رابرت بویل» محسوب می‌شد، صورت گرفت .

1925 میلادی- «آدولف هیتلر» کتاب خود با نام «نبرد من» که حاوی ایدئولوژی و نظرات سیاسی و هدف‌های دراز‌مدت وی بود را منتشر کرد.

هیتلر این کتاب را در سال ۱۹۲۳ در زندان نوشت. جلد نخست آن، با عنوان «تسویه حساب» در چنین روزی به چاپ رسید. و جلد دوم آن «جنبش ناسیونال سوسیالیسم» در ۱۹۲۶ منتشر شد. عنوان اصلی انتخابی هیتلر «چهار سال و نیم نبرد در برابر دروغ، حماقت و بزدلی» بود. ناشر نازی آن «مکس آمان» (Max Amann)، این عنوان را بسیار پیچیده می‌دانست و تصمیم گرفت آن را به «نبرد من» کوتاه کند.

با قدرت گرفتن ناسیونال سوسیالیست‌ها در آلمان، فروش و توزیع «نبرد من» نیز رواج گرفت. از اواسط دهه ۱۹۳۰ کتاب هیتلر به خرج دولت به زوج‌های تازه ازدواج کرده هدیه می‌شد، فروش نسخه‌های دست دوم کتاب ممنوع بود و تدریس آن در مدرسه‌ها به عنوان جزیی از برنامه‌ی تبلیغاتی حزب ناسیونال سوسیالیست از همین دوران آغاز شد. از این کتاب تا پایان جنگ دوم جهانی نزدیک به یازده میلیون نسخه انتشار یافت. «نبرد من» پس از جنگ جهانی هرگز در آلمان تجدید چاپ نشده است. این کتاب توسط «عنایت‌اله شکیباپور» نیز به فارسی ترجمه شده و در ایران به چاپ هجدهم رسیده‌ است.

1936میلادی- جنگ داخلی اسپانیا آغاز شد. این جنگ به مدت سه سال میان ملی‌گرایان و جمهوری‌خواهان ادامه یافت که ویرانی‌ها و تلفات بسیاری داشت. هنگام آغاز جنگ، جمهوری‌خواهان  حکومت را به دست داشتند.

«ژنرال فرانکو» و ناسیونالیست‌ها از «هیتلر» و «موسولینی» استمداد کردند و چپ‌ها به استالین و همه کمونیست‌های جهان متوسل شدند و اسپانیا صحنه آزمایش سلاح‌های دو بلوک و قدرت‌نمایی آن‌ها قرار گرفته بود. جنگ داخلی اسپانیا یک جنگ ایدئولوژیک بود که بعد از جنگ جهانی دوم به نام جنگ سرد تا سال 1991 ادامه یافت. برخی از مورخان عقیده دارند که با فروپاشی شوروی، این جنگ ایدئولوژیک پایان نیافته و جدال‌های فرم تازه که از آغاز هزاره سوم رو به شدت گذارده ادامه آن است.

1994 میلادی-  واقعه انفجار مرکز همیاری یهودیان روی داد. انفجار مرکز همیاری یهودیان واقعه‌ای بود که در جریان آن ۸۵ نفر از شهروندان یهودی‌تبار آرژانتینی جان خود را از دست دادند و بیش از دویست نفر زخمی شدند.

مرکز همیاری یهودیان نام ساختمان هفت طبقه‌ای در شهر «بوئنوس آیرس» بود که مرکز هم‌کاری‌های اسراییل و آرژانتین (Asociacion Mutual Israellita Argentina) وابسته به کمیته یهودیان آمریکا، با نام اختصاری، «آمیا»  (AMIA) در آن قرار داشت.

دولت آرژانتین جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در انفجار متهم کرده‌ و مدعی است که دستور و نقشه ضربه زدن به بزرگ‌ترین مرکز اقلیت یهودی در آمریکای لاتین در تهران کشیده شد و مسوولیت اجرای طرح عملیات به ستاد ویژه عملیات حزب‌اله لبنان که به گروه شبه نظامی حزب‌اله لبنان وابسته‌ است سپرده شد.

 مقامات ایرانی مدعی هستند که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر دخالت جمهوری اسلامی ایران در این خصوص ارایه نشده و با فاسد خواندن سیستم قضایی آرژانتین، موضوع را توطئه‌ای سیاسی تلقی می‌کنند. از جمله مشکلات این پرونده این است که شخص انتحاری مورد ادعا تا‌کنون شناسایی نشده‌ است.

در مارس ۲۰۰۷ و پس از حدود سیزده سال از انفجار، دادستانی کل آرژانتین درخواست صدور حکم جلب نه نفر از جمله «علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی» و «علی‌اکبر ولایتی» توسط پلیس بین‌الملل را صادر کرد.

1367 خورشیدی- ایران قطع‌نامه‌ی ۵۹۸ شورای امنیت را پذیرفت. یکی از قطع‌نامه‌های شورای امنیت است که در ۲۹ تیر ۱۳۶۶، برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق صادر شد. این قطع‌نامه از نظر کمی و تعداد واژه‌های به کار گرفته شده مفصل‌ترین و از نظر محتوا اساسی‌ترین و از نظر ضمانت اجرا قوی‌ترین قطع‌نامه شورای امنیت در مورد این جنگ بوده است.

این قطع‌نامه بلافاصله از سوی عراق پذیرفته شد، ولی بعد از گذشت یک سال و هفت روز در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از سوی ایران پذیرفته شد و سید روح‌اله خمینی (رهبر وقت ایران) در ۲۹ تیر ۱۳۶۷ پیامی درباره‌ی پذیرش قطع‌نامه منتشر کرد که به «نوشیدن جام زهر» معروف شد. پذیرش این قطع‌نامه هرچند به معنای پذیرش آتش‌بس از سوی ایران بود، ولی عراق به حملات خود ادامه داد و تا نقاط مهمی از جمله «خرمشهر» را به دست بیاورد اما موفقیتی به دست نیاورد و جنگ در  مرداد ۱۳۶۷ پایان یافت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1305 خورشیدی- «محمد‌ولی‌خان سپهدار تنکابنی» از سیاست‌مداران مشهور دوران مشروطه خودکشی کرد. محمدولی خان در طی سالیان متمادی پست‏های متعددی از قبیل حکم‌رانی گیلان، اردبیل و مشکین شهر را به عهده گرفت و از طرف «مظفرالدین شاه»، لقب «سپهدار اعظم» را دریافت کرد. وی هم‌چنین مدتی حاکم تهران بود و بر آزادی‏خواهان خشونت زیادی روا داشت.

1341 خورشیدی- دکتر «علی امینی» از نخست وزیری دولت پهلوی  استعفا داد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,