Saturday, 18 July 2015
19 June 2021

«بازداشت پنج شهروند انگلیسی در خلیج فارس»

2009 December 01

وزارت امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد: «جمهورى اسلامى ایران پنج سرنشین بریتانیایى یک قایق تفریحى را در آبه‌اى خلیج فارس بازداشت کرده است که احتمال مى‌رود اشتباهى وارد آب‌هاى ایران شده باشند»

به گفته بریتانیا، این کشتى از بحرین عازم شیخ نشین دوبى در امارات متحده عربى بود که روز چهارشنبه گذشته از سوى نیروى دریایى ایران توقیف شد. اعلام خبر دستگیرى این افراد پس از آن صورت مى‌گیرد که بریتانیا همراه با پنج کشور دیگر عضو گروه پنج به علاوه یک قطعنامه‌اى علیه فعالیت هسته اى ایران در تاسیسات فردو، به شوراى حکام آژانس ارائه کردند که در نشست روز جمعه این شورا با اکثریت آرا تصویب شد.

این نخستین بار نیست که ایران اتباع بریتانیایى را در آب‌هاى خلیج فارسى دستگیر مى کند. نیروى دریایى سپاه پاسداران در اوایل فروردین ماه سال ۱۳۸۶ نیز ۱۵ ملوان بریتانیایى را به اتهام «ورود غیر قانونى» به آب‌هاى این کشور دستگیر کرد. بازداشت این ملوانان بحرانى در روابط میان تهران و لندن بوجود آورد که به مدت سه هفته به طول انجامید. بازداشت این ملوانان در حالى صورت گرفت که بریتانیا اصرار داشت نیروهاى نظامى این کشور در آب‌هاى عراق و با ماموریت سازمان ملل، به انجام وظایف عادى خود مشغول بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: