Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
پس‌نشینی تند- بخش دوم

«آبی و اناری پوشان محبوب»

2011 July 18

اکبر ترشیزاد/ رادیوکوچه

بعضی وقت‌ها هست که آدمی به کسی، چیزی و یا موضوعی بی‌دلیل علاقه‌مند می‌شود و بعد کم‌کم و به تدریج دلایلی برای این دل‌بستگی‌اش پیدا می‌کند. گاهی اوقات این رویه برعکس است، به این معنی که انسان به علت برخی شواهد و مدارک و دلایل از چیزی خوشش می‌آید و سپس به آن وابسته می‌شود. گه‌گاهی این دو پیش‌آمد با هم رخ می‌دهد یعنی این‌که شما به چیزی تمایل دارید و با پیدا کردن دلایل بیش‌تر، این علاقه‌مندی‌تان شدت می‌یابد تا جایی‌که شما تبدیل به یک طرف‌دار پر و پاقرص آن موضوع ویژه می‌شوید. عشق من به باش‌گاه فوتبال «بارسلون» هم از همین نوع بود. یک تمایل ساده به پیراهن آبی و اناری، کم‌کم و با یافتن دلایل بیش‌تر به یک دل‌بستگی تمام عیار تبدیل شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفته می‌شود ۲۵درصد از جمعیت اسپانیا طرف‌دار «بارسلونا» هستند و بعد از «رئال‌مادرید» که ۳۲ درصد از اسپانیایی‌ها هوادار آن هستند، بارسا در جای‌گاه دوم قرار می‌گیرد. رقابت شدید میان دو تیم قوی‌تر در لیگ‌های ملی بسیار معمول است و این در مورد «لالیگا» نیز صدق می‌کند، جایی که به بازی میان «بارسلونا» و «رئال‌مادرید»، «ال‌کلاسیکو» می‌گویند. از ابتدا این دو تیم به عنوان نماینده دو منطقه و شهر رقیب، «کاتالونیا» و «کاستیل» شناخته می‌شوند. این رقابت بازتابی از تنش‌های فرهنگی و سیاسی میان دو منطقه ‌است که از جنگ داخلی اسپانیا نشات می‌گیرد. در مدت دیکتاتوری «فرانسیسکو فرانکو» (۱۹۳۹-۱۹۷۵) تمامی فرهنگ‌های محلی مورد سرکوب قرار گرفتند و تمام زبان‌های رایج در اسپانیا جز «کاستیلایی» ممنوع اعلام شدند. پیوستن به «بارسلونا» به‌ترین راه برای کاتالان‌ها بود تا هویت خود را نشان دهند، این راه نسبت به پیوستن به جنبش‌های ضد «فرانکو» کم هزینه‌تر بود و امکان ابراز مخالفت را به آن‌ها می‌داد.

آرم اصلی باش‌گاه به شکل تاجی در بالای تصویر به یادگار تاج و تخت «آراگون» و خفاشی نماد «شاه‌ جیمز» بود که به دو شاخه یکی از درخت «برگ‌بو» و دیگری «نخل» احاطه شده‌ است. رنگ‌های آبی و قرمز در پیراهن «بارسا» برای اولین بار در دیدار مقابل «هیسپانیا» در سال ۱۹۰۰ استفاده شد. «بارسلونا» از زمان تاسیس هرگز تبلیغ هیچ شرکتی را بر روی پیراهن خود نداشته‌ است. در ۱۴ ژوییه ۲۰۰۶ باش‌گاه خبر عقد قراردادی ۵ ساله را با «یونیسف» اعلام کرد، طبق این قرارداد لوگوی «یونیسف» در این مدت بر روی پیراهن تیم قرار می‌گرفت و در هرسال مبلغ ۱٫۵ میلیون یورو از طرف بنیاد باش‌گاه فوتبال بارسلونا به «یونیسف» کمک مالی پرداخت می‌شد. «بارسلونا» با عقد قراردادی به مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو با «بنیاد‌قطر» به مدت پنج سال، بالاخره به عدم پذیرش «اسپانسر» لباس خود پایان داد. این قرارداد از فصل ۲۰۱۱–۱۲ آغاز می‌شود. در ۲۰۱۰، مجله «فوربز» با اعلام ثروت باش‌گاه «بارسلونا» در حدود ۷۵۲ میلیون یورو، آن‌ها را در جای‌گاه چهارم پس از «منچستریونایتد»، «رئال‌مادرید» و «آرسنال» به عنوان ثروت‌مندترین باش‌گاه جهان قرار داد.

اولین زمین بارسلونا، ورزش‌گاه «اینداستریا» با ظرفیت ۱۰٬۰۰۰ نفر بود. در ۲۴ سپتامبر ۱۹۵۷ پس از سه سال ساخت ورزش‌گاه «نیوکمپ» به پایان رسید و ۲۸۸ میلیون پستا هزینه ساخت آن شد. در سال ۱۹۸۰ جهت بازسازی ورزش‌گاه مطابق استانداردهای یوفا، باش‌گاه برای تامین هزینه‌های بازسازی در قبال نوشتن نام هواداران برروی آجرهای مورد استفاده، هزینه‌ای از آن‌ها دریافت می‌کرد. این طرح مورد استقبال طرف‌داران و حتا مردم قرار گرفت اگرچه بعدها زمانی‌که یکی از رسانه‌های مادرید گزارشی از آجری با نام هک شده «سانتیاگو برنابئو یسته»، یکی از مدیران با سابقه و حامیان «فرانکو» تهیه کرد، جنجال بسیاری ایجاد شد. در پی آماده‌سازی ورزش‌گاه برای بازی‌های تابستانی ۱۹۹۲، دو ردیف صندلی بر روی سقف قبلی نصب شد. ظرفیت ورزش‌گاه در حال حاضر ۹۹.۳۵۴ نفر است که بزرگ‌ترین ورزش‌گاه اروپا نیز محسوب می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,