Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«خبرهای هجدهم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 18

با صدور قرار وثیقه صورت گرفت،

«آزادی مریم مجد عکاس تخصصی حوزه ورزشی ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

مریم مجد، عکاس تخصصی حوزه ورزشی ایران، که پیش‌ از سفر به آلمان جهت پوشش خبری جام جهانی زنان 2011 در فرودگاه بازداشت شده بود روز شنبه، 16 ژوئیه، با صدور قرار وثیقه به طور موقت از زندان آزاد شده است.

به گزارش دانشجونیوز، مریم مجد روز جمعه 27 خرداد، در حالی‌که قصد داشت برای عکاسی از جام جهانی فوتبال زنان و هم‌کاری‌های خبری مشترک با پترا لندرز، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال زنان آلمان، ایران را به مقصد آلمان ترک کند، با ممانعت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در فرودگاه امام خمینی تهران مواجه شده و  بازداشت شد.

گفته می‌شود مریم مجد، در وضعیت نامساعد جسمی در زندان به‌سر می‌برد.

………………………………………………………….

شام‌گاه شنبه روی داد،

«درگیری مسلحانه پژاک با سپاه در مرز ایران و عراق»

خبر / رادیو کوچه

حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، که به مبارزه مسلحانه علیه جمهوری اسلامی مباردت‌ دارد روز یک‌شنبه، 17 ژوئیه، اعلام کرد که در پی تبادل آتش با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در منطقه مرزی ایران و عراق، دو نفر از نیروهای این حزب کشته و چهار نفر نیز زخمی شده‌اند.

هم‌زمان گزارش‌هایی از گلوله باران مناطقی از کردستان عراق توسط ایران منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیرزاد کمانگر، سخن‌گوی پژاک، در این‌باره اظهار داشت: «از نیمه‌شب شنبه نبرد سنگینی میان پژاک و نیروهای مسلح ایران ادامه داشته که باعث زخمی شدن برخی از افراد گروه ما شده‌است.»

وی افزود: «این درگیری بیش از ۱۰ ساعت به طور مداوم ادامه داشته و توپ‌خانه‌های ایران بامداد یک‌شنبه نیز هم‌چنان در حال گلوله‌باران هستند.»

شیرزاد کمانگر مدعی شده‌ که «چند سرباز ایرانی در یک درگیری در نزدیکی منطقه پنجوین استان سلیمانیه عراق کشته و زخمی شده‌اند» اما هنوز هیچ منبع مستقلی ادعای وی را تایید نکرده است و خبرگزاری‌های ایران نیز تاکنون گزارشی در این مورد منتشر نکرده‌اند.

پای‌گاه خبری گروه پژاک، منطقه درگیری‌ها، «زلی» و «دره کوکه» اعلام کرده و نوشته که  این عملیات با شرکت چندین هزار نظامی ایران و با پشتیبانی هلیکوپتر و سلاح‌های سنگینی چون توپ و تانک انجام شده است.

جبار یاور، از مقام‌های ارشد «وزارت امور پیشمرگان» در منطقه خودگردان کردستان عراق گلوله‌باران پای‌گاه‌های پژاک توسط ایران را تایید کرد اما گفت که در مورد بروز درگیری یا تبادل آتش در این مناطق گزارشی دریافت نکرده ‌است.

شیرزاد کمانگر، سخن‌گوی پژاک، گفته‌است که نیروهای ایرانی به روستاییان ساکن در سمت عراقی نوار مرزی هشدار داده‌اند تا ظرف سه روز خانه‌های خود را تخلیه کنند، اما جبار یاور این ادعا را «یک شایعه» دانست.

اخبار تازه از درگیری در این منطقه پس از آن منتشر می‌شود که به گزارش خبرگزاری های ایران، «یک فرمانده بلندپایه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی» هفته گذشته گفت که ایران به حملات خود برای نابودی این گروه ادامه خواهد داد.

لازم به اشاره است گروه حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان ترکیه، پ‌کاکا، است که از سوی آنکارا و بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد.

………………………………………………………….

ادامه بازداشت‌ها در رابطه با پرونده شنود تلفن‌ها در لندن،

«بازداشت ربکا بروکس، مدیرعامل سابق نیوزاینترنشنال»

خبر / رادیو کوچه

ربکا بروکس، مدیر عامل سابق شرکت «نیوزاینترنشنال»، در ارتباط با تحقیقات پیرامون رسوایی شنود تلفنی و ارتشا‌، توسط پلیس بازداشت شده است. این دهمین دستگیری است که در جریان رسیدگی به پرونده رسوایی شنود تلفنی توسط نشریه «نیوز او د ورلد» انجام می‌گیرد.

خانم بروکس به ظن توطئه برای شنود مکالمات و همین‌طور اتهام ارتشا‌ بازداشت شده است.

خانم بروکس که در گذشته سردبیر نیوز آو د ورلد بود، روز چهار‌شنبه از سمت مدیرعاملی شرکت «نیوزاینترنشنال» استعفا داد.

خانم بروکس پس از کناره‌گیری، با صدور بیانیه‌ای گفت که احساس «مسوولیتی عمیق» در قبال مردمی می‌کند که در این ماجرا به آن‌ها لطمه خورده است.

با افزایش دامنه ماجرای رسوایی شنود تلفنی، شرکت نیوز اینترنشنال، هفته پیش، نشریه «نیوز او د ورلد» را تعطیل کرد.

پس از تعطیل شدن این هفته‌نامه، نیوز کورپوریشن، شرکت مادر، متعلق به روپرت مرداک، هم‌چنان صاحب روزنامه سان، روزنامه تایمز، هفته نامه ساندی تایمز و ۳۹ درصد از سهام شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای «بی سکای بی» در بریتانیاست.

شرکت نیوزاینترنشنال، از شرکت حقوقی «اولسونگ» خواسته است که درباره رسوایی شنود تلفنی تحقیق کند و یک قاضی دادگاه عالی بریتانیا هم مسوول نظارت بر برنامه پرداخت غرامت به کسانی شده است که در جریان شنود تلفنی به آن‌ها لطمه وارد شده است.

در تحولی دیگر پلیس متروپولیتن، نیروی پلیس لندن، به محتوای گزارش‌هایی اعتراض کرده است که در آن‌ها ادعا شده بین اقامت پل استیونسون، رییس پلیس لندن، در یک مرکز بهداشتی، و معاون پیشین سردبیر نیوز او د ورلد (نیل والیس) ارتباطی وجود دارد.

آقای والیس که در رابطه با رسوایی شنود تلفنی بازداشت شده است، در زمان اقامت پل استیونسون در این مرکز، از مشاوران روابط عمومی آن بود.

 ………………………………………………………….

جام جهانی فوتبال زنان،

«بوسه‌ی زنان ژاپن بر جام قهرمانی فوتبال جهان»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال زنان ژاپن برای نخستین بار به عنوان قهرمانی جهان دست یافته است. ملی‌پوشان ژاپن شام‌گاه یک‌شنبه، 17 ژوئیه، در دیدار نهایی این مسابقات که آلمان میزبان برگزاری آن بود، حریف خود آمریکا را در ضربات پنالتی شکست دادند.

به گزارش دویچه‌وله، فینال ششمین دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال زنان میان تیم‌هایی آمریکا و ژاپن با داوری بابیانه اشتاین‌هاوس از آلمان برگزارش شد.

49 هزار تماشاگر حاضر در ورزش‌گاه فرانکفورت شاهد این دیدار بودند.

آمریکایی‌ها علی‌رغم داشتن چند فرصت نتوانستند دروازه حریف آسیایی خود را باز کنند تا این‌که آلکس مورگن، یکی از ستارگان جوان آمریکا در پی دریافت پاسی بلند و تماشایی، توپ را تور دروازه ژاپن دوخت.

در حالی‌که طرف‌داران آمریکا جشن شادی خود را آغاز کرده بودند، آیا میاما، ملی‌پوش ژاپن در پی اشتباه یکی از مدافعان آمریکا، توپ را در دقیقه ۸۱ وارد دروازه آمریکا کرد و با زدن گل تساوی به بازی هیجانی دوباره بخشید. در دقایق پایانی این دیدار هر دو تیم در تلاش گشودن دروازه حریف بودند، اما بازی پس از ۹۰ دقیقه به وقت اضافی کشانده شد.

در وقت اضافی نیز این ملی‌پوشان آمریکا بودند که بر ژاپن برتری داشتند. در دقیقه ۱۰۳ بازی وومبک، ستاره‌ی خستگی‌ناپذیر آمریکا توپ را در پی دریافتی سانتری دقیق با ضربه سر به تور دروازه ژاپن دوخت و طرف‌داران آمریکا را به وجد آورد. در دقایقی پایانی بازی اما هوماره ساوا، کاپیتان تیم ملی فوتبال ژاپن توپ را با ضربه سر وارد دروازه آمریکا کرد و هیجان فینال را دوچندان کرد. او با این گل به عنوان بهترین گلزن این دوره از مسابقات نیز دست یافت.

بازی در وقت اضافی با تساوی ۲ بر ۲ به پایان رسید و نبرد به ضربات پنالتی کشیده شد. در این مرحله‌ی پرهیجان از بازی، بخت با ملی‌پوشان ژاپن یار بود که در به ثمر رساندن ضربات پنالتی موفق‌تر بودند. به ویژه دروازه‌بان ژاپن با مهار دو پنالتی سهم بزرگی در موفقیت تیمش داشت.

روز شنبه، 16ژوئیه، نیز تیم ملی فوتبال زنان سوئد موفق شده بود با پیروزی ۲ بر یک بر ملی‌پوشان فرانسه، عنوان سوم این مسابقات را از آن خود کند.

 ………………………………………………………….

رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان:

«بازداشت وفامهر، همسر ناصر تقوایی بازی‌گر ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، مرضیه وفامهر، همسر ناصر تقوایی، بازی‌گر  فیلم «تهران من حراج» توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده است.

به گزارش ندای سبز آزادی، مرضیه وفامهر، همسر ناصر تقوایی و بازی‌گر سینما، بیش از دو هفته است که در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برد.

تا‌کنون دلیل این بازداشت به خانواده و یا نزدیکان وی اعلام نشده است، اما به نظر می‌رسد، دلیل بازداشت وی پخش فیلم «تهران من حراج» ساخته گرناز موسوی است، که وی در سکانسی از این فیلم بدون حجاب در فیلم نشان داده شده است.

فیلم «تهران من حراج» به صورت غیر‌قانونی در سطح شهر منتشر شده است.

………………………………………………………….

در کابل صورت گرفت،

«ترور مشاور رییس جمهوری افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 18 ژوئیه، جان محمد‌خان، یکی از مشاوران ارشد حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، در کابل ترور شده است. مهاجمان، آقای خان را در منزلش واقع در کارته ۴ در غرب کابل، از پای در آوردند.

او پیش‌تر والی اروزگان در مرکز افغانستان بوده است.

ایوب سالنگی از مقام‌های امنیتی افغانستان، این حادثه را تایید کرده است.

بر اساس گزارش‌ها هم‌چنین هاشم وطنوال، نماینده اروزگان در مجلس نیز در این حادثه کشته شده است.

گفتنی است ترور آقای خان در روزی صورت گرفته است که نیروهای افغان مسوولیت‌های امنیتی را در ولایت بامیان، به‌طور رسمی از سربازان ناتو تحویل گرفته‌اند. قرار است در روزهای آییده این نیروها امنیت تعدادی دیگر از مناطق از جمله کابل را نیز برعهده گیرند.

………………………………………………………….

ارتش لیبی از سلاح‌های سنگین استفاده می‌کند،

«مبارزه مخالفان قذافی در شهر نفتی بریقه»

خبر / رادیو کوچه

مخالفان معمر قذافی، رهبر لیبی، در مصاحبه با رسانه‌های خارجی اعلام کردند در حال جنگیدن با نیروهای حکومتی در مناطق مسکونی بریقه، واقع در شرق لیبی، هستند.

نیروهای مخالف سرهنگ قذافی طی چند روز گذشته در حال پیش‌روی به‌سوی شهر بریقه بوده‌اند.

این در حالی است که ارتش لیبی برای نگه‌داشتن این شهر از آتش‌بار توپ‌خانه‌های سنگین استفاده کرده است.

شهر بریقه دارای یکی از بزرگ‌ترین تاسیسات نفتی لیبی است و سقوط آن، ضربه‌ای مهمی به سرهنگ قذافی خواهد بود.

بریقه در فاصله ۷۵۰ کیلومتری طرابلس، پایتخت لیبی، قرار دارد.

………………………………………………………….

پس از پیوستن برخی سربازان ارتش به معترضان،

«محاصره شهر ابو کمال توسط ارتش سوریه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، نیروهای مسلح سوریه، شهر ابوکمال در شرق این کشور و در نزدیکی مرز عراق را محاصره کرده‌اند. محاصره شهر ابو کمال پس از آن صورت گرفت که تعدادی از سربازان سوریه، اقدام به ترک ارتش کردند.

به گزارش الجزیره، به نقل از فعالان حقوق بشر و شاهدان عینی، ده‌ها نفر از سربازان با ترک خدمت به مردمی پیوستند که در تظاهرات علیه بشار اسد شرکت کرده بودند.

از سویی دیگر منابع وابسته به مخالفان دولت سوریه می‌گویند که حدود دو هزار سرباز و مامور پلیس وارد شهر زبدانی در نزدیکی مرز لبنان شدند و راه‌های ارتباطی و برق شهر را قطع کردند.

براساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق بشر، تاکنون 1500 غیرنظامی در جریان تظاهرات چهار ماه گذشته کشته شده‌اند.

………………………………………………………….

دادستان‌های آرژانتین: بیانیه ایران را توخالی است

«استقبال آرژانتین از آمادگی ایران برای هم‌کاری در پرونده آمیا»

خبر / رادیو کوچه

آرژانتین از اعلام آمادگی وزارت خارجه جمهوری اسلامی برای هم‌کاری با پرونده انفجار سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس استقبال کرده است.

دادستان‌های آرژانتین تعدادی از مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله احمد وحیدی، وزیر دفاع را در این پرونده دخیل می‌دانند و از پلیس بین‌الملل خواستار دستگیری و تحویل آن‌ها شده‌اند.

در اثر انفجاری که در هجدهم ژوئیه ۱۹۹۴ در ساختمان مرکز یهودیان رخ داد، 85 تن کشته و بیش‌ از 300 نفر زخمی شدند.

این در حالی است که ایران این اتهام‌ها را رد می‌کند.

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی روز شنبه، با صدور بیانیه‌ای برای «هم‌کاری و گفت‌و‌گوی سازنده» با آرژانتین درباره این ماجرا اعلام آمادگی کرد.

هکتور تیمرمن، وزیر خارجه آرژانتین روز یک‌شنبه طی بیانیه‌ای گفت که هنوز نامه‌ای رسمی درباره این پیشنهاد ایران دریافت نکرده است.

وی گفت اگر خبر پیشنهاد ایران صحت داشته باشد ،گامی «بی‌سابقه و بسیار مثبت» است.

اما دادستان‌های آرژانتین نیز بیانیه ایران را توخالی دانسته‌اند.

………………………………………………………….

از روز شنبه، 16 ژوئیه، آغاز شده است،

«ادامه درگیری پژاک و سپاە پاسداران در مرز عراق»

خبر / رادیو کوچه

براساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به احزاب مخالف دولت جمهوری اسلامی در کردستان، درگیری‌های نیروهای سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی از شنبه، با گروه پژاک تا شام‌گاه یک‌شنبه، 17 ژوئیه، ادامه داشته است.

به گزارش روژهلات، در این درگیری‌ها که در منطقه مرزی «زلی» و «دره کوکە» صورت گرفته‌ 64 تن از نیروهای سپاه و ارتش کشته و مجروح شده که به دلیل عدم انعکاس در دیگر رسانه‌ها قابل تایید نیست.

پژاک مدعی شده است که سپاه برای این حمله وارد خاک عراق شده است.

از سویی دیگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده است «ده‌ها نفر از اعضای حزب حیات آزاد کردستان یا پژاک را در مرز‌های شمال غرب ایران کشته، مجروح و اسیر کرده است.»

به گزارش ایرنا، روابط عمومی سپاه پاسداران روز یک‌شنبه ۲۶ تیر اعلام کرد که «بزرگ‌ترین مقر پژاک در ۵۰ کیلومتری شهر سردشت در نقطه صفر مرزی به‌دست نیروهای سپاه افتاده است.»

سپاه هم‌چنین گفته است که سه نفر از نیروهایش زخمی شده‌اند.

………………………………………………………….

رییس پلیس کرج خبر داد،

«بازداشت متهمان به قتل عضو هیت قوی‌ترین مردان ایران»

خبر / رادیو کوچه

رییس پلیس کرج از شناسایی متهمان پرونده قتل روح‌اله داداشی، ورزش‌کار و از اعضای هیت قوی‌ترین مردان ایران خبر داده است.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، سرهنگ ناصر اصلانی صبح روز دوشنبه، 18 ژوئیه، از دستگیری سه نفر از متهمان قتل روح‌اله داداشی خبر داد.

وی افزود: «متهمان به قتل مرحوم روح‌اله داداشی برای تحقیقات بیش‌تر در اختیار پلیس آگاهی استان‌های تهران و البرز قرار دارند.»

روح‌اله داداشی شام‌گاه شنبه در درگیری با سه جوان در خیابان پونه گلشهر کرج براثر اصابت دو ضربه چاقو به گردن و بازوی دست راست به شدت مجروح که حین انتقال به بیمارستان جان‌باخت.

روح اله داداشی متولد سال 1360 بود و در دوران فعالیت ورزشی خود هفت دوره قهرمانی کرج، دو دوره قهرمانی تهران، دو دوره قهرمانی ایران در رشته پرورش اندام و در قوی‌ترین مردان، یک دوره چهارم ایران، دو دوره سوم ایران، یک دوره قهرمانی کشور، دو دوره قوی‌ترین مردان آهنین، یک دوره سوم جهان و یک دوره اول جهان را در کارنامه داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,