Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
بیست‌وهشتم تیر- نوزدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌وهشتم تیر»

2011 July 19

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1834 میلادی- «هیلار ژرمن ادگار د‌گا» (Hilaire Germain Edgar De Gas) معروف به «ادگار دگا» یک نقاش فرانسوی بود که در پاریس زاده شد. وی علاوه بر نقاشی و طراحی در زمینه‌های مجسمه‌سازی و چاپ نیز فعالیت داشت.

اگرچه اغلب او را یکی از پایه‌گذاران جنبش دریافت‌گری می‌شناسند، اما خود وی ترجیح می‌داد از او به‌عنوان یک «واقع‌گرا» یاد شود.

در سال 1853 دانش‌کده حقوق را شروع کرده بود که تصمیم می‌گیرد نقاش شود. وی نظیر سایر نقاشان امپرسیونیست آثارش مربوط به خوشی‌ها، اپرا و باله است او نظیر آن‌ها از ضربات بریده بریده قلم، استفاده می‌کند.

«چهار رقاص» یکی از آثار بزرگ این نقاش است. تحقیقات جدید در مورد این اثر فاش کرده است که دگا، حرکات تنها یک رقاص را در شکل‌های چهارگانه ثبت کرده و با زیرکی در کنار یک‌دیگر به تصویر کشیده است.

1870 میلادی- جنگ فرانسه و پروس درگرفت. امپراتوری آلمان با اتحاد پروس و کنفدراسیون آلمان شمالی توسط «اتو ون بیسمارک» به وجود آمد. این کشور قدرت‌مند تا سال ۱۹۱۸ (۱۲۹۶) ادامه یافت و با عنوان رایش دوم مشهور شد. بیسمارک با اتریش هم‌پیمان شد تا دانمارک را شکست دهد و ناحیه‌ی شلزویگ-هولشتاین را تصرف کند. او جنگ اتریش و پروس را آغاز کرد و پیروز شد. سپس پروس وارد جنگ فرانسه و پروس (فرانکو-پروسین) شد و توانست شکست کاملی به فرانسه وارد سازد. «ویلهلم اول» به عنوان آخرین توهین به فرانسوی‌ها در کاخ ورسای در قلب فرانسه به عنوان امپراتور آلمان سوگند خورد. امپراتوری آلمان تا پایان جنگ جهانی اول یعنی زمانی که فرانسه توانست در پیمان ورسای تلافی بکند در اوج خود بود.

1947 میلادی- «آنگ سان» (Aung San) ناسیونالیست بزرگ برمه در جلسه شورای عالی برمه که در آن مقامات برمه نیز حضور داشتند، با تنی چند از هم‌کاران و هم‌فکرانش کشته شد. وی همه عمر را در مبارزه برای تامین استقلال و یک‌پارچه کردن برمه صرف کرده بود. برمه پیش از جنگ جهانی دوم ضمیمه هندوستان انگلستان بود. آنگ سان به ژاپن کمک کرد تا برمه را از دست انگلستان خارج کند.

آنگ سان که در تایلند یک ارتش ملی از ناسیونالیست‌های برمه‌ای ایجاد کرده بود تا به کمک آن بتواند استقلال برمه را حفظ کند، پس از جنگ جهانی دوم و شکست ژاپن از دولت انگلستان خواست که به استقلالی که ژاپن به برمه داده بود احترام بگذارد. انگلستان قبول کرد که یک سال بعد به برمه استقلال کامل بدهد. چنین قراردادی میان «آناگ سان» و «کلمنت اتلی» (Clement Attlee) نخست وزیر وقت انگلستان امضا‌ و آنگ سان در سمت نخست وزیری امور داخلی برمه تثبیت شد که در جلسه شورای عالی، با تعدادی از هم‌فکرانش کشته شد. از آن پس هر دسته، گروه دیگر را متهم به این ترور جمعی کرده است. اینک دختر او رهبر مخالفان دولت ژنرال‌ها مبارزه نا‌تمام پدرش را ادامه می‌دهد.

1306 خورشیدی- «سیمین خلیلی» معروف به «سیمین بهبهانی» نویسنده و غزل‌سرای معاصر ایرانی متولد شد. او به خاطر سرودن غزل فارسی در وزن‌های بی‌سابقه به «نیمای غزل» معروف است.

ذوق ادبی سیمین بهبهانی شاید میراثی دو سویه از پدر و مادر باشد چرا که پدرش «عباس خلیلی» به دو زبان فارسی و عربی شعر می‌گفت و بیت‌هایی از «شاه‌نامه فردوسی» را به عربی ترجمه کرده بود و رمان‌های متعددی را هم نوشت که همگی به چاپ رسیدند. مادر او «فخرعظما ارغون» فارسی و عربی و فقه و اصول را در مکتب‌خانه خصوصی خواند و با متون نظم و نثر آشنایی کامل داشت و زبان فرانسه را نیز زیر نظر یک مربی سوییسی آموخت. او هم‌چنین از زنان پیش‌رو و از شاعران موفق زمان خود بود و در انجمن «نسوان وطن‌خواه» عضویت داشت و مدتی هم سردبیر روزنامه «آینده ایران» بود.

سیمین بهبهانی ابتدا با «حسن بهبهانی» ازدواج کرد و به نام خانوادگی همسر خود شناخته شد ولی پس از وی با «منوچهر کوشیار» ازدواج کرد.

او در سال ۱۳۳۷ وارد دانش‌کده حقوق شد، حال آن‌که در رشته ادبیات نیز قبول شده بود. در ۱۳۴۸ به عضویت شورای شعر و موسیقی در‌آمد‌. وی دو بار نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد و جوایز بسیاری دریافت کرد. شعر معروف «دوباره می‌سازمت وطن» در سال پنجاه و نه توسط وی سروده شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1387 خورشیدی- «خسرو شکیبایی» از بازی‌گران معروف سینمای ایران درگذشت.

1921 میلادی- تاریخ انتشار داستان «یکی بود، یکی نبود» مرکب از شش قصه نوشته «محمدعلی جمال‌زاده» را چنین روزی در برلین ذکر کرده‌اند که چندین ماه بعد نخستین نسخه آن به تهران رسید و متن آن مورد انتقاد قرار گرفت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,