Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
به مناسبت دومین سال‌گرد بازداشت مجید دری،

«دانش‌جویان محروم از تحصیل هم‌چنان در زندان»

2011 July 19

شورای دفاع از حق تحصیل‌ به مناسبت دومین سال‌گرد بازداشت مجید دری، فعال دانش‌جویی و از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل، که با رای دادگاه تجدیدنظر به 6 سال حبس و تبعید به زندان بهبهان محکوم شده است، بیانیه‌ای را صادر کردند.

متن این بیانیه در پی آمده است:

سال‌ها است حاکمان ایران همواره یکی از متهمان ردیف اول نقض حقوق بشر در جهان بوده‌اند؛ نقض آزادی بیان، اعدام‌های پرشمار، بازداشت، زندان و شکنجه‌های مخالفان، نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و… جرایم سنگین حقوق بشری است که حاکمیت همواره به رغم تضاد با تعهدات و میثاق‌های بین‌المللیِ پذیرفته شده، قوانین جاری کشور و حتا مبانی دینی همواره بر آن اصرار داشته است.

یکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران که دست‌کم در ۳۰ سال گذشته، هر چند با فراز و نشیب و تغییر روش‌ها و مصداق‌ها، اما به صورت مداوم ادامه‌ یافته است، نقض آزادی‌های آکادمیک و به صورت ویژه نقض حق انسانی تحصیل است. در ۶ سال گذشته و از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد ، این ظلم آشکار به شدت فزونی یافته و تا به امروز هزاران نفر از بهترین استعدادهای این مرز و بوم تنها به دلیل اعتراض‌های مسالمت‌آمیز برای دست‌یابی به حقوق‌ حقه‌ی خود و حتا گاه تنها داشتن اندیشه‌ی مخالف و غیر هم‌سو با حاکمیت از حق تحصیل به شیوه‌های گوناگون محروم شده‌اند.

در چنین فضایی در سال ۸۷، عده‌ای از دانش‌جویان محروم از تحصیل گرد هم آمدند تا فارغ از هر گونه جهت‌گیری سیاسی تنها برای برگشت به دانش‌گاه و جلوگیری از ادامه این روند نامیمون تلاش کنند. در حالی که بخشی از حاکمیت به ویژه در تبلیغات پیش از انتخابات ریاست جمهوری تلاش می‌کرد تا به هر طریق ممکن با انکار محرومیت از تحصیل به دلایل عقیدتی و سیاسی،  این اتهام را در آستانه‌ی رای مردم از خود دور کند، اعضای شورای دفاع از حق تحصیل تمام توان خویش را به کار گرفتند تا وجود خود و واقعیت ظلمی که بر آنان رفته را آشکار کنند.

اما پس از کودتای انتخاباتی اعضای شورا نیز به همراه دیگر فعالان مدنی و سیاسی با بازداشت‌های گسترده مواجه شدند:

«مجید دری» که چند روز از دومین سال‌گرد بازداشتش در هجدهم تیرماه 88 ‌می‌گذرد‌، هم اکنون در زندان بهبهان و در تبعید و بدون استفاده حتا یک روز مرخصی نگه‌داری می‌شود. وی تنها به جرم دفاع از حق تحصیل خود و دوستان‌اش زندانی است. مجید را به اتهام واهی و کذب ارتباط با یک سازمان سیاسی مخالف به ۶ سال حبس در تبعید محکوم کرده‌اند. به این امید که مشروعیت دفاع از حق تحصیل را زیر سوال برند، حال آن‌که چه مجید و چه دیگر اعضای شورای دفاع از حق تحصیل همواره بر خط مشی مستقل و غیرسیاسی شورا تاکید کرده‌اند.

 «سید‌ضیا نبوی» دیگر عضو شورای دفاع از حق تحصیل نیز به اتهام مضحک ارتباط با گروهک رجوی به 10 سال حبس در تبعید محکوم شده است. وی تنها 3 روز بعد از انتخابات و پس از راه‌پیمایی روز 25 خرداد بازداشت، و سپس به واسطه‌ی فعالیت در شورای دفاع از حق تحصیل به ده سال حبس در تبعید محکوم شد. وی در اول مهرماه ۸۹ ابتدا به زندان کارون اهواز تبعید شد و بیش از هفت ماه را در شرایط بسیار دشوار و فاجعه بار آن زندان سپری کرد. از اردی‌بهشت ماه سال جاری ضیا نبوی به زندان دیگری به نام «اردوگاه کلینیک» در اهواز منتقل شد. تا کنون بارها مقام‌های امنیتی به خانواده نبوی گفته‌اند که اتهام واهی و مضحک ارتباط با گروهک رجوی صحیح نبوده و تنها بهانه‌ای بوده برای برخورد با فعالیت‌های ضیا در دفاع از حق تحصیل.

 خود ضیا نبوی در این مورد در نامه‌اش به صادق لاریجانی گفته است: «بنده به واسطه‌ی موقعیت خاص خانوادگی که داشتم و با توجه به حساسیت‌های خاصی که متوجه خانواده ی بنده بود، همواره مراقب بودم که تا هیچ‌گاه، حتا به صورت ناخود آگاه نیز، کوچک‌ترین ارتباطی با گروه مزبور برقرار نکنم و به همین واسطه و همان‌طور که در گزارش وزارت اطلاعات نیز ذکر شده، بنده به هیچ تماس مشکوکی، حتا از سوی خبرگزاری‌ها نیز پاسخ نمی دادم و در کمال ناباوری مشاهده می شود که این استنکاف از ارتباط که منطقا می‌بایست مدرکی به نفع بنده باشد به گونه‌ای ناباورانه علیه بنده استفاده شد و مستند حکم ۱۰ سال حبس تعزیری به جرم ارتباط و هم‌کاری با منافقین قرار گرفته است.»

از دیگر دانش‌جویان محروم از تحصیل که در دو سال گذشته بازداشت شده اند می‌توان از اسامی زیر نام برد:

مهدیه گلرو‌، اشکان ذهابیان‌، پیمان عارف‌، مجید توکلی‌، عماد بهاور‌، علیرضا خوشبخت‌، زهرا جانی‌پور‌، زهرا توحیدی‌، علی قلی‌زاده‌، سمیه رشیدی‌، حجت عربی‌، افتخار برزگریان‌، مهسا جزینی‌، شیوا نظر‌آهاری‌، کوهیار گودرزی‌، نوید خانجانی‌، اسماعیل سلمانپور‌، علی نظری‌، علی تقی‌پور‌، ایمان صدیقی‌، حسین قابل‌، محسن برزگر‌، سعید جلالی‌فر‌، سارا خادمی‌، احسان قشقایی‌، وحید عابدینی‌، مهدی عربشاهی‌، مرتضی سمیاری‌، علی عجمی‌، مهدی گیلانی‌، فرزانه نجار‌نژاد‌، حسین احمد‌نژاد‌، علی پرویز‌، فرشاد عزیزی‌، مهدی خدایی‌، سلمان سیما‌، امین ریاحی‌،علی‌اکبر محمد‌زاده‌، علیرضا کیانی‌، آرش صادقی و ده‌ها دانش‌جوی دیگر محروم از تحصیل‌، ستاره‌دار و اعضای شورای دفاع از حق تحصیل در روزهای پس از کودتای انتخاباتی سال 88 بازداشت و بعضن به احکام طویل‌المدت حبس محکوم شده‌اند. برخی از این دانش‌جویان محروم از حق تحصیل هم‌چون ضیا نبوی‌، مجید دری‌، مجید توکلی‌، عماد بهاور‌، مهدیه گلرو‌، اشکان ذهابیان‌، آرش صادقی‌، علی‌اکبر محمد‌زاده و علی عجمی هم‌چنان در زندان به سر می‌برند.

آن چه در این دوسال اتفاق افتاده است، نشان از آن دارد که دولت مستقر هم‌چنان بر نقض حق انسانی تحصیل اصرار دارد و هم‌چنان دانش‌جویان منتقد به رغم شایستگی‌های علمی به بهانه‌های واهی و غیرقانونی از تحصیل در مقاطع عالی محروم می‌شوند. امسال نیز به سنت سال‌های گذشته عده زیادی از این دانش‌جویان از دریافت کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد خود در خرداد ماه محروم شدند و عده بسیار دیگری نیز ناچار به حضور در جلسات بازجویی و دادن تعهدات غیر قانونی تنها برای دریافت نتیجه اولیه آزمونشان شدند و هم‌چنان این اضطراب را دارند که آیا به رغم رتبه‌های درخشان، سازمان سنجش آن‌ها را در شهریور ماه قبول اعلام می‌کند یا نه. امسال هم‌چنین داوطلبان بسیاری با ارایه مدارک قابل توجه به شورا  از دست‌کاری کارنامه خود برای جلوگیری از قبولی ایشان خبر دادند.

 آن‌چه در سال‌های جاری بیش از پیش توجه و تاسف را بر می‌انگیزد دخالت غیر قانونی وزارت اطلاعات در روند کارهای سازمان سنجش است‌، به نحوی که عده‌ای از داوطلبان پیش از اعلام رسمی نتایج کنکور به این نهاد امنیتی احضار شده و برای صدور کارنامه از آن‌ها تعهد گرفته می‌شود. سوال این جا است که آیا فاصله نامعقول و طولانی بین آزمون و اعلام نتایج اولیه، برای دخالت نیروهای امنیتی و گزینش غیر علمی دانش‌جویان در نظر گرفته شده است؟

محرومیت از تحصیل تنها معطوف به تحصیل در مقاطع عالی نمی‌باشد و صدور انواع احکام انضباطی از مصادیق دیگر محرومیت از تحصیل است. پس از از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در سال 1388‌، دانش‌جویان دانش‌گاه‌های سراسر کشور شاهد افزایش فشار بر دانش‌جویان از طریق احضار به کمیته‌های انضباطی بوده‌اند. دردو سال اخیر، احکام انضباطی برای فعالین دانش‌جویی به بهانه‌های مختلفی اعم ازبرگزاری تجمعات روز دانش‌جو، نشریات دانش‌جویی، اعتراض به نتایج انتخابات و حتا نحوه پوشش در دانش‌گاه و اعتراض به مسایل صنفی، ‌صادر شده است. مهم‌ترین این احکام انضباطی تعلیق از تحصیل است که برای صدها دانش‌جو تنها در دو سال اخیر صادر شده است..

تنها در دوسال اخیر صدها حکم محرومیت از تحصیل برای فعالین دانش‌جویی صادر شده :

  40 دانش‌جوی دانش‌گاه امیرکبیر‌، بیش از 30 دانش‌جوی دانش‌گاه فردوسی مشهد‌، 20 دانش‌جوی دانش‌گاه مازندران و نوشیروانی بابل، 13  دانش‌جوی دانش‌گاه بین‌المللی قزوین، دست‌کم 20 دانش‌جوی دانش‌گاه علم و صنعت‌، 15 دانش‌جوی دانش‌گاه شیراز، 10 دانش‌جوی دانش‌گاه شهرکرد‌، 2 دانش‌جوی آزاد شهرکرد‌، 4 دانش‌جوی دانش‌گاه ارومیه‌، 5 دانش‌جوی دانش‌گاه علوم فنون بابل‌، 5 دانش‌جوی آزاد تهران مرکز‌، 7 دانش‌جوی دانش‌گاه کردستان‌، 8 دانش‌جوی دانش‌گاه چمران اهواز‌، 8 دانش‌جوی دانش‌گاه یاسوج‌، 9 دانش‌جوی دان‌شگاه تبریز‌، 3 دانش‌جوی علوم فنون خرمشهر‌، 10 دانش‌جوی دانش‌گاه صنعتی شاهرود‌، 15 دانش‌جوی دانش‌گاه آزاد مشهد‌، چندین دانش‌جو دانش‌گاه صنعتی اصفهان و دانش‌گاه اصفهان و ده‌ها دانش‌جو از دیگر دانش‌گاه‌های سراسر کشور.

عده بسیاری از این دانش‌جویان هم‌زمان با احکام محرومیت از تحصیل با بازداشت و زندان غیر‌قانونی هم مواجه شده‌اند تا جایی که تنها در دانش‌گاه مازندران ۱۳ نفر از دانش‌جویان محروم از تحصیل بازداشت و زندانی شده‌اند. هم‌چنین فعالان دانش‌جویی بسیاری نیز هم‌چنان در بازداشت و زندان و عملن از تحصیل محرومند.

شورای دفاع از حق تحصیل از مقامات حکومتی ایران می‌خواهد ضمن احترام به اصول قانونی اساسی و تعهدات بین‌المللی خویش، روند محروم کردن دانش‌جویان از حق تحصیل و ستاره‌دار کردن فعالان دانش‌جویی را متوقف، دانش‌جویان محروم از تحصیل که تنها به دلیل مطالبه حق اولیه تحصیل در زندان‌های کشور به سر می‌برند را آزاد و امکان ادامه تحصیل دانشجویان ستاره‌دار و محروم از تحصیل را سر می‌کند.

شورا محروم کردن دانش‌جویان از حق تحصیل در مقاطع عالی را با استناد به قوانین داخلی ایران و تهدات بین‌المللی دولت ایران  عملی مجرمانه دانسته و خواستار محاکمه آمران و عاملان این عمل مجرمانه می‌باشد.‏

شورا در همین حال از همه دانش‌جویان که به دلایل سیاسی یا عقیدتی محروم شده‌اند می‌خواهد هم‌چنان بر پی‌گیری حق خود به صورت قانونی و حقوقی پای فشاری کنند.

شورا معتقد است کلیه اعضای بازداشتی‌اش بر خلاف قانون و با جعل اتهامات واهی در زندان به سر می‌برند و در اسرع وقت باید از زندان آزاد و به کلاس‌های خود در دانش‌گاه برگردند.

شورای دفاع از حق تحصیل

تیر ماه 1390

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,