Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
درپی درگیری سپاه پاسداران با گروه پژاک در مرز عراق،

«نبردی نابرابر در کوهستان‌های قندیل….»

2011 July 19

تذکار از رادیو کوچه: یکی از سیاست‌های کاری در رادیو کوچه انتشار نظرها و نامه و ایده‌های خوانندگان است. بی‌شک رادیو کوچه تایید و یا تکذیبی بر این مطالب ندارد. اما با توجه به روش این رسانه، اگر منطبق با اصول کاری رادیو باشد -که در بخش‌هایی به این نکات اشاره شده است- آن را منتشر خواهد کرد. مخاطب این مطالب در هر شرایطی حق دارند که نوشته‌ای در پاسخ به این نامه‌ها به رادیو ارسال کنند. بی‌شک این نوشته بی‌کم و کاست در پایگاه اینترنتی رادیو کوچه منتشر خواهد شد. برای هر نوع پاسخ به این نوشته شما می‌توانید با آدرس پست اکترونیکی: contact(at)koochehmail.com در تماس باشید.

برمک بهداد / روزنامه‌نگار آزاد

آیا تهاجم وسیع سپاه به کردستان عراق نشان از شکست سیاست‌ها و واماندگی در داخل کشور  دارد؟

در چند روز اخیر نیروهای زمینی ایران به‌ویژه سپاه پاسداران ‌تهاجمی وسیع و دامنه‌دار هم‌راه با نیروهای  تندرو انصارالاسلام را به عمق دو کیلومتری داخل خاک کردستان عراق شروع کرده‌اند.

شدیدترین درگیری‌ها  دیشب (یک‌شنبه، 17 ژوئیه) تا حوالی  ساعت 3 صبح به‌وقت محلی به‌وقوع پیوسته است.

به گفته‌ی «شیرزاد کمانگر» عضو کوردیناتور حزب حیات آزاد کردستان‌، پژاک، نیروهای ایران در روز شنبه با حمله کردن به مقرهای «پژاک» جنگ را آغاز کرده‌اند.

شیرزاد چنین ادامه می‌دهد: امروز صبح ساعت هشت  دوباره سپاهیان جمهوری اسلامی ایران آتش جنگ را روشن کردند که‌ در نتیجه‌ پنجاه و سه تن از نیروهای سپاه کشته شدند و چهل و سه تن نیز زخمی شدند. هم‌زمان چهار تن از پارتیزان‌های پژاک به شهادت رسیده‌اند.

به نظر می‌رسد‌ جمهوری اسلامی ایران که همواره سعی بر آن داشته که مشکلاتش را از طریق جنگ افروزی و مخاصمه حل کند این بار به شیوه‌ای گسترده‌تر و وسیع‌تر می‌خواهد شکست داخلی خود از مسایل مهم کشور را لاپوشانی بکند و با برافروختن جنگ در مرزهای غربی بحران را با بحران حل بکند. گو این‌که یکی از خصلت‌های رژیم‌های دیکتاتوری زندگی کردن در بحران و بحران‌زایی می‌باشد.

از طرف دیگر «احمد دنیز» سخن‌گوی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ .کا .کا‌) می‌گوید دور جدید حملات زمینی و توپ‌خانه‌ای ایران در تقارن با گشایش رسمی کنسول‌گری آمریکا در شهر اربیل می‌باشد.

گمان آن می‌رود که جمهوری اسلامی ایران بیش‌تر از این ‌وجود حکومت اقلیم کردستان را برنتابد. به باور دولت‌مردان کنونی ایرانی‌، این خطه از کردستان به کانونی فعال و بالقوه بر ضد حکومت دینی ایران تبدیل شده است.

دیری است که رسانه‌های جمهوری اسلامی‌ هر ازگاهی نوک حمله‌ی روزنامه‌ها و سایت‌های اینترنتی و تلویزیون رسمی‌اشان را متوجه حکومت نوپای کردستان کرده‌اند.

سخنان یک فرمانده نظامی جمهوری اسلامی که نامش افشا نشده است‌ در زمینه‌ی این‌که حکومت کردستان نزدیک به سی‌صد هزار هکتار خاک را در اختیار پارتیزان‌های پژاک قرار داده است  در عمل نشانه و چراغ سبزی بود که به‌دنبال آن تهاجم سنگین نظامیان جمهوری اسلامی به داخل خاک کشور همسایه آغاز شد.

 شیرزاد کمانگر در رابطه با این ادعای فرمانده نظامی می‌گوید ما به‌مثابه‌ی نیروهای پارتیزانی جا و مکان ثابتی نداریم و سخنان نام‌برده کذب محض می‌باشد.

در این راستا گروهی از روشن‌فکران کردستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که جمهوری اسلامی ایران با آب و آتش به کردستان اعلام جنگ کرده است.

چرا که هم‌زمان با لشکرکشی به مرزها و کوهستان قندیل از طرفی در مرز خسروی آب رودخانه «سیروان» را بسته است و عملن مردم این ناحیه یعنی کردهای خانقین را در مخمصه سختی قرار داده است.

در واقع امر باید ریشه چنین تهاجماتی که در آن حکومت ایران حتا قوانین بین‌المللی را در روز روشن نقض می‌کند در سیستم ولایت فقیه و دست‌گاه عریض و طویل و جهنمی سپاه ضد خلقی پاسداران جستجو باید کرد

در واقع امر باید ریشه چنین تهاجماتی که در آن حکومت ایران حتا قوانین بین‌المللی را در روز روشن نقض می‌کند در سیستم ولایت فقیه و دست‌گاه عریض و طویل و جهنمی سپاه ضد خلقی پاسداران جستجو باید کرد.

چرا که سپاه پاسداران وجود و بقای خویش را در جنگ افروزی و بازکردن جبهه‌های جنگ می‌بیند و به یمن این استراتژی کلان تا حالا دوام آورده است.

از طرف دیگر چند سالی است که فضایی نسبتن باز به روی مطبوعات و رسانه‌های کردی کردستان عراق باز شده است  فضایی که در آن در مقایسه با ایران از لحاظ آزادی بیان و تکثر افکار و چاپ و نشر انواع مطالب خیلی جلوتر از فضای پر از اختناق و سانسور شده‌ی جامعه‌ی ایران می‌باشد.

برای مثال نزدیک به سه سال است که ماه‌نامه‌ای سیاسی‌، تحقیقی و پژوهشی به اسم «اسراییل و کورد» ‌در اربیل کردستان آزادنه چاپ و منتشر می‌شود.

واکنش رژیم ایران به چاپ و نشر این ماه‌نامه و نیز دوبله‌ی فیلم «سنگ‌سار» به زبان کردی در سایت‌های رسمی ایران و نیز در سایت «تابناک» انعکاس یافته است. از دید ایران چند سالی است که عوامل موساد و سیا آزادنه در کردستان سرگرم فعالیت‌های ضد‌اسلامی و تبشیری (میسیون های مذهبی) هستند.

چند سالی می‌شود که حکومت ایران در رسانه‌های خویش مستیقم و غیر‌مستیقم حکومت کردستان را متهم به داشتن رابطه‌ با اسراییل می‌کند به زعم آن‌که مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان مهر ردی بر این ادعای رژیم می‌زند هم‌زمان اظهار می‌دارد که رابطه داشتن با اسراییل گناه بزرگی نیست.

به نظر نگارنده این سطور هدف نهایی و غایی قدرت‌مداران کنونی ایران ‌ساقط کردن حکومت اقلیم کردستان می‌باشد.

حالا که به بهانه‌ی گریلاهای پژاک‌ وارد خاک کردستان عراق شده است این یک بعد از این مسئله می‌باشد.

در گذشته و بکرات جمهوری اسلامی  با دست‌اندازی به مرزهای این بخش از کردستان خواسته است با استفاده از حضور پارتیزان‌های حزب حیات آزاد کردستان‌ از حکومت اقلیم امتیازت بگیرد.

هر چند این بار به‌نظر می‌رسد که کارد از استخوان جمهوری ولایت فقیهی گذشته و پاسداران به خیال خودشان می‌خواهند

کوهستان قندیل را پاک‌سازی بکنند. ولی مقاومت دلیرانه‌ی گریلاها در اولین ساعات این نبرد نابرابر پس از تلفات سخت و سنگینی وادار به عقب‌نشینی‌شان کرد.

آینده نشان خواهد که این عقده‌گشایی‌های حکومت ایران راه به جایی نخواهند برد و دیر یا زود به پایان خواهند آمد و فصل دگری از تاریخ در منطقه گشوده خواهد شد‌، فصلی نوین‌ که در آن خبری از زمام‌داران تشنه‌ی قدرت و تمامیت‌خواه نخواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,