Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
گزارش روز- سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان،

«همسایه‌های افغانستان باید به تصمیم این کشور احترام بگذارد»

2011 July 20

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochehmail.com

سفیر اتحادیه اروپا در کابل می‌گوید کشورهای همسایه افغانستان باید به هر تصمیم دولت و مردم افغانستان احترام بگذارند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«یوشکس ویگادس» سفیر اتحادیه اروپا در کابل با اشاره به نگرانی برخی از کشورهای همسایه افغانستان در مورد امضای پیمان راهبردی آمریکا با افغانستان گفت، این تصمیم را مردم و دولت افغانستان می‌گیرد و باید به آن احترام شود.

هم‌چنان اتحادیه اروپا تمایل دارد تا گفت‌و‌گو‌ها روی تدوین یک پیمان راه‌بردی با افغانستان را آغاز کند.

در جلسه وزرای خارجه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا که روز گذشته در بروکسل برگزار شد، این شورا از برنامه خدمات خارجه و کمیسیون اروپا خواسته است تا طرح پیش‌نویس این پیمان را پیش از نشست بن دوم به این شورا ارایه کند.

نشست بن دوم قرار است در ماه میزان (مهر) برگزار شود، ریاست آن را افغان‌ها به عهده دارد و موضوع اصلی بحث روی مورد تداوم و نحوه هم‌کاری جامعه جهانی با افغانستان عنوان شده است.

یوشکاس ویگادس سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در مورد پیمان این اتحادیه با افغانستان گفت، این پیمان یک سند قانونی و جامع خواهد.

به گفته سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در مورد این پیمان افغانستان و اتحادیه اروپا بحث‌های دوامداری خواهد داشت و احتمال می‌رود تصویب آن یک تا دو سال را در بر‌بگیرد.

آقای ویگادس گفت امضای این پیمان این نشان دهنده تعهد اتحادیه اروپا پس از سال 2014 با افغانستان خواهد بود.

در حالی که قرار است تا سال 2014 تمام مسوولیت‌های امنیتی به افغان‌ها سپرده شود، شماری از کشورها به شمول اتحادیه اروپا در پی امضا پیمان‌های دوامدار با افغانستان هستند.

دولت افغانستان از چند ماه به این سو گفت‌و‌گو برای امضای پیمان دراز مدت با آمریکا را آغاز کرده است. هم‌چنان نخست وزیر بریتانیا در سفر که دو هفته پیش به افغانستان داشت نیز از آغاز گفت‌و‌گو برای پیمان دراز مدت با افغانستان خبر داده بود.

یکی از موارد عمده که گمان می‌رود در پیمان راه‌بردی با آمریکا به آن اشاره شود ایجاد پای‌گاه دایمی آمریکا در افغانستان می‌باشد که نگرانی برخی از کشورهای همسایه را نیز بر‌انگیخته است.

ایران، روسیه و پاکستان با این طرح موافق نیستند، اما رییس جمهوری کرزی گفته است این طرح به گونه‌ای خواهد بود تا رضایت تمام کشورهای همسایه نیز حاصل شود.

سفیر اتحادیه اروپا می‌گوید تصمیم در مورد امضای پیمان راه‌بردی افغانستان با آمریکا و اتحادیه اروپا را مردم افغانستان می‌گیرند و این اتحادیه از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهد به هر تصمیم دولت و مردم افغانستان احترام بگذارند.

به گفته وی اتحادیه اروپا نیز با آمریکا پیمان راه‌بردی دارد و از این پیمان سودی زیادی برده است.

این در حالی‌ست حکومت افغانستان نیز تصمیم‌گیری در مورد امضای پیمان راه‌بردی با آمریکا را تصمیم مردم عنوان کرده و برای تصمیم‌گیری در این مورد قرار است در ماه‌های آینده لوی جرگه (نشست عمومی مردمی) در کشور برگزار شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,