Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
محمد خاتمی:

«‌حبس و حصرها منتفی شود همه در انتخابات شرکت خواهند کرد»

2011 July 20

خبر / رادیو کوچه

محمد خاتمی رییس جمهوری سابق ایران در خصوص انتخابات آینده تاکید کرد که اگر فضا باز شود، احزاب و گروه‌ها آزادانه فعالیت کنند، نماینده و نامزد داشته باشند، صراحت‌های قانون اساسی رعایت شود و حبس‌ها و حصرها منتفی شود، همگان در انتخابات شرکت خواهند کرد.

به گزارش سایت دفتر محمد خاتمی، وی روز دوشنبه 18 ژوئیه، در دیدار با اعضای انجمن فرهنگ و سیاست دانش‌جویان دانش‌گاه شیراز خاطرنشان کرد: «این‌که فضا باز بشود، مردم با همه گرایش‌ها و سلیقه‌ها در انتخابات حضور داشته باشند و اطمینان داده شود که آن‌چه مردم می‌خواهند تحقق پیدا خواهد کرد خواست همه ما است.»

او با انتقاد از عمل‌کرد برخی نهادهای حکومتی اظهار داشت: «جریاناتی هستند که جز فحاشی و تهمت‌زنی و بگیر و ببند و ترور شخصیت کاری ندارند و متاسفانه مصونیت هم دارند و این‌ها هستند که به نظام و اسلام و انقلاب ضربه می‌زنند. درست است که این بی‌ادبان به گفته لقمان حکیم آموزگار ادب ما خواهند شد، اما واقعن جای تاسف دارد که این همه احیانن به نام نهادهایی صورت می‌گیرد که از خون مردم بنا شده‌اند و بنا بوده پشتوانه ادب و اخلاق و پیش‌رفت و مصالح ملی باشند.»

محمد خاتمی بار دیگر شرط های پیشین اعلام شده خود را برای مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات تکرار کرد و گفت: «انتخابات حق ما است و اگر اعتراض داریم کسی حق ندارد انتخابات آزاد را از مردم بگیرد و در انحصار یک جریان خاص درآورد. فضا باید باز شود، در دانش‌گاه‌ها و مجامع میزگرد پرسش و پاسخ گذاشته شود، احزاب و گروه‌ها آزادانه فعالیت کنند، نماینده و نامزد داشته باشند، صراحت‌های قانون اساسی را رعایت کنید، حصرها و حبس‌ها منتفی شود تا همگان در انتخابات شرکت کنند.»

وی افزود: «خوش‌بختانه بسیاری از بزرگان و احزاب و گروه‌ها هم بر همین امور تاکید می‌کنند. اگر برگزارکنندگان بی‌طرف باشند، نیروهای نظامی و امنیتی دخالت نکنند، همه جریان‌ها بتوانند نامزد داشته باشند، نمایندگان مردم و احزاب و گروه‌ها بتوانند از مرحله رای‌گیری تا اعلام نتایج ناظر باشند آن‌گاه است که انتخابات پرشور و تعیین کننده برگزار خواهد شد. انقلاب و نظام مال ما است نه در انحصار ما.»

لازم به اشاره است محمد خاتمی پیش‌تر اعلام کرده بود اگر به شروط اعلام شده جهت حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پاسخ داده نشود «حتمن در انتخابات شرکت نخواهند کرد.»

بیشتر بخوانید:

«راه خروج از اوضاع کنونی انتخابات آزاد است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,