Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
بیست‌ونهم تیر- بیستم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌ونهم تیر»

2011 July 20

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1810 میلادی- «کلمبیا» از اسپانیا استقلال یافت. این کشور در آمریکای مرکزی، در شرق اقیانوس آرام و در همسایگی ونزوئلا، برزیل، پرو، اکوادور و پاناما واقع شده است و پایتخت آن شهر «بوگوتا» نام دارد. انقلاب مردم کلمبیا برای به دست آوردن استقلال از سال 1781 آغاز اما سرکوب شد. باردیگر شورش در مستعمرات اسپانیا برای استقلال شروع شد و سرانجام در چنین روزی در یک کودتای نظامی، حکومت استعماری اسپانیا برچیده، اعلامیه استقلال کلمبیا تهیه و منتشر شد. هرچند این کودتا با شکست مواجه بود ولی در سال 1819 انقلاب بزرگی به رهبری «سیمون بولیوار» مبارز آزادی‏خواه آمریکایی، نظام استعماری اسپانیا را برای همیشه در این منطقه خاتمه داد.

1822 میلادی- «یوهان گرگور مندل»  (Johann Gregor Mendel) زاده شد. وی کشیشی اتریشی بود که به عنوان پدر دانش «ژنتیک نوین» شناخته می‌شود. گرگور مندل در سال ۱۲۴۴ توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات وراثتی را که حاصل آزمایش‌هایش روی گیاه نخود فرنگی بود، شناسایی کند. ولی از آن‌جایی که در جامعه علمی آن زمان بسیاری از افراد به دیدگاه‌ها و کشفیات او اهمیت چندانی ندادند، نتایج کارهای مندل به دست فراموشی سپرده شد. در سال ۱۹۰۰ میلادی کشف دوباره قوانین ارایه شده از سوی مندل، توسط «دوریز» (Hugo de Vries)، «شرماک» (Erich von Tschermak) و «کورنز» (Carl Erich Correns) باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گرفته و مندل به عنوان «پدر علم ژنتیک» شناخته شود.

بعد از کشف مجدد کارهای مندل در ابتدای این قرن، خیلی سریع به این موضوع پی برده شد که اصول اساسی وراثت که وی در نخود کشف کرده بود در گونه‌های گیاهی و جانوری دیگر نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مندل مسئله‌ی وراثت را در گیاه نخودفرنگی بررسی کرد. او دو نوع نخودفرنگی را یکی با دانه‌های سبز و دیگری با دانه‌های زرد انتخاب و استدلال کرد که در تعیین هر ویژگی دو عامل نقش دارد. یکی از این دو عامل بر دیگری ارجحیت داشته و آن ویژگی یا خصوصیت را تعیین می‌کند. امروزه این عوامل، «ژن» نامیده می‌شود. یافته‌های معاصر نشان می‌دهد که قانون مندل در مورد ژن‌های پیوسته صحیح نیست. زیرا تمامی ژن‌های موجود بر روی یک کروموزوم با یک‌دیگر در ارتباط بوده و متعلق به گروه پیوسته‌ی مشابهی هستند.

1866 میلادی- «گئورگ فردریش برنهارد ریمان» (Georg Friedrich Bernhard Riemann) ریاضی‌دان آلمانی درگذشت. کارهایش در زمینه آنالیز و هندسه دیفرانسیل پایه ریاضی نظریه نسبیت عام شد.

این ریاضی‌دان در سال ۱۸۴۶ وارد دانش‌گاه «گوتینگن» شد و به شاگردی «فردریک گائوس» برجسته‌ترین ریاضی‌دان معاصرش پرداخت. مهم‌ترین فرضیه وی این بود که از یک نقطه فرضی  نمی‌توان خطی به موازات خط دیگر رسم کرد. این فرضیه اساس هندسه نااقلیدسی را بنیان نهاد. تحقیقات وی در مورد اعداد اول بسیار جالب توجه ‌است. او در ریاضیات، هندسه‏ای را ایجاد کرد که به نام خودش شهرت یافت. در هندسه ریمانی از سطحی کروی بحث می‏شود و احکام آن نیز مربوط به اشکالی است که بر آن سطح، تصور می‏شود. در این هندسه، بین دو نقطه می‏توان هر تعداد خط مستقیم که بخواهیم رسم کنیم و علاوه بر آن در هندسه ریمانی، مفهومی نظیر خط مستقیم و نامحدود وجود ندارد. نیم قرن بعد انیشتین توانست این نکته را ثابت کند که هندسه ریمانی، سیمای جهان را به صورتی واقعی‏تر از هندسه اقلیدسی مجسم می‏کند.

1974 میلادی- بخش ترک‏نشین قبرس توسط نیروهای نظامی ترکیه اشغال شد. ترک‏ها و یونانی‌نشین‏های قبرسی از سال‏های قبل در مورد سهم خود در حاکمیت این جزیره، اختلاف و درگیری داشته‏اند. در این میان، ترکیه از ترک‏ها و یونان از یونانی‏های این جزیره حمایت می‏کردند. در سال ۱۹۷۴دولت ماکاریوس (Makarios)، رییس جمهوری وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که با این اقدام نظامی ترکیه، قبرس، به دو بخش ترک‏نشین و یونانی‏نشین با دو دولت جداگانه تجزیه شد. بخش شمالی قبرس هم‌چنان در اشغال ترکیه باقی مانده است و مذاکرات رهبران دو بخش شمالی و جنوبی قبرس برای وحدت کشور و ایجاد حکومت واحد، هنوز به نتیجه نرسیده است. هم‏چنین علی‏رغم همه‏پرسی درباره اتحاد دو بخش در اوایل سال 2004، قبرس به راه حلی برای پایان دادن به اختلافات دست نیافته است.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1944 میلادی- «هیتلر» در یک قرارگاه نظامی در پروس شرقی از توطئه قتل رهایی یافت. در این توطئه، انفجار بمب، چهار تن را کشت و گروهی دیگر را مجروح کرد.

1951 میلادی- «ملک عبداله» پادشاه وقت اردن به دست یک فلسطینی به‌نام «مصطفی شکری» در «بیت المقدس» هنگام ورود به «مسجدالاقصی» با شلیک سه گلوله کشته شد.

1969 میلادی-  «نیل آرمسترانگ» فضانورد آمریکایی نخستین انسانی بود که بر روی ماه گام نهاد.

1318 خورشیدی- «نعمت‌اله آزموده» معروف به «آغاسی» یکی از خوانندگان موسیقی مردم‌پسند دوره قبل از انقلاب در ایران، متولد شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,