Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
غول رسانه‌ای دنیا در پارلمان انگلستان،

«مرداک مسوولیت در رسوایی شنود تلفنی را رد کرد»

2011 July 20

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 19 ژوئیه، روپرت مرداک، مالک شرکت رسانه‌ای «نیوز کورپوریشن» در جلسه علنی کمیته پارلمانی مجلس عوام بریتانیا از رسوایی شنود ابراز شرمندگی کرد اما گفت که «شخصن مسوولیت این ماجرا را برعهده نمی‌گیرد.»

به گزارش بی‌بی‌سی، روپرت مرداک گفت که در این ماجرا، شماری از افرادی که به آن‌ها اعتماد کرده بود، انتظاراتش را برآورده نکردند.

آقای مرداک تاکید کرد از عمق رسوایی آگاه نبود و تعدادی از کارکنانش در این باره به وی اطلاعات غلط داده بودند.

روپرت مرداک به هم‌راه پسرش جیمز مرداک، به سوالات کمیته مذکور درباره رسوایی شنود غیرقانونی تلفنی توسط رسانه‌های متعلق به نیوز کورپوریشن پاسخ داد.

او گفت که دست‌کم ۵۳ هزار نفر در دنیا برای شرکتش کار می‌کنند و نشریه تعطیل شده «نیوز آو در ورلد» که در کانون این رسوایی قرار دارد، فقط یک درصد از حجم فعالیت‌های نیوز کورپوریشن را تشکیل می‌داد.

روپرت مرداک در پاسخ به این سوال که چه کسی مسوول این ماجراست گفت: «افرادی که به آن‌ها برای اداره (نیوز آو د ورلد) اعتماد کردم و شاید اشخاص مورد اعتماد آن‌ها.»

جلسه پرسش و پاسخ از روپرت مرداک و پسرش که سه ساعت به‌طول انجامید در پی حمله ناموفق یک فرد معترض به آقای مرداک حدود ۱۵ دقیقه متوقف شد.

این نخستین بار بود که آقای مرداک در ملا‌عام در مورد این رسوایی اظهار نظر کرد.

روپرت مرداک گفت وقتی ماجرای شنود غیر قانونی تلفن‌های میلی داولر، دانش‌آموز نوجوانی که در سال ۲۰۰۲ به قتل رسید، توسط شرکت رسانه‌ای خود را شنید، شوکه، وحشت‌زده و خجالت‌زده شد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا از مرداک که مالکیت ده‌ها شرکت رسانه‌ای بین‌المللی به ارزش میلیاردها دلار را بر عهده دارد و عنوان غول رسانه‌های جهان یدک می‌کشد سوال کردند.

آقای مرداک مسوولیت شخصی در این قضیه را رد کرد و در مورد شنود تلفنی قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا توسط خبرنگاران مجموعه تحت امرش گفت هیچ سندی دال بر این قضیه وجود ندارد و فکر نمی‌کند که پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) نیز بتواند مدرکی بیابد.

آقای مرداک در این جلسه ضمن اشاره به این‌که «نیوزاینترنشنال»، شرکت زیرمجموعه «نیوز کورپوریشن» در بریتانیا، فقط حدود ۱۵ درصد از کل مجموعه تحت نظارت او را تشکیل می‌دهد، گفت از جزییات برخی تصمیم‌گیری‌ها خبر ندارد و از پسرش خواست به این سوالات جواب بدهد.

دامنه این رسوایی، پلیس و دولت بریتانیا را هم در بر گرفته و تا کنون دو مقام ارشد پلیس لندن در همین رابطه استعفا داده‌اند.

سر پل استیونسون، رییس پلیس مستعفی لندن و جان ییتس، معاون سابق او گفته‌اند که هیچ کار اشتباهی نکرده‌اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم به همین دلیل سفر خود به آفریقای جنوبی را زودتر ار موعد مقرر تمام خواهد کرد تا به کشور بازگردد.

 بیشتر بخوانید:

«کشته شدن افشا‌کننده شنود‌های تلفنی در لندن»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,