Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
با حضور در پارلمان بریتانیا،

«گزارش نخست‌وزیر بریتانیا در مورد رسوایی شنود تلفنی»

2011 July 20

خبر / رادیو کوچه

در حالی‌که کمیته منتخب پارلمان بریتانیا از عمل‌کرد پلیس و موسسه «نیوزاینترنشنال» در ماجرای شنود تلفنی به شدت انتقاد کرده است، روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، نخست وزیر برای ارایه گزارشی در این زمینه در جلسه اضطراری پارلمان شرکت می‌کند.

به گزارش دفتر نخست وزیر بریتانیا، دیوید کامرون در جلسه اضطراری مجلس عوام پارلمان بریتانیا حضور خواهد یافت و با ارایه بیانیه‌ای در مورد واکنش دولت نسبت به این بحران و «قضاوت» خود در ارتباط با این ماجرا، به سوالات نمایندگان پاسخ خواهد داد.

از آن‌جا که پارلمان بریتانیا تعطیلات تابستانی خود را آغاز کرده، جلسه روز چهارشنبه به طور فوق‌العاده و با فراخواندن نمایندگان از تعطیلات برگزار می‌شود و آقای کامرون هم با ناتمام گذاشتن سفرش به آفریقای جنوبی، برای حضور در پارلمان به لندن بازگشته است.

انتظار می‌رود یکی از محورهای اصلی سوالات نمایندگان احزاب مخالف از نخست وزیر به تصمیم او در استخدام یکی از کارمندان ارشد موسسه نیوزاینترنشنال به عنوان مشاور رسانه‌ای خود ارتباط داشته باشد.

در همان‌حال، یک کمیته منتخب از نمایندگان پارلمان بریتانیا با انتشار گزارشی، از عمل‌کرد مقامات پلیس و نیز موسسه نیوزاینترنشنال، متعلق به روپرت مرداک، در روند رسیدگی به رسوایی شنود تلفنی، به شدت انتقاد کرده است.

در این گزارش، مقامات نیروی پلیس متروپولیتن (پلیس لندن) به ارتکاب «مجموعه‌ای از قصور و کوتاهی» در روند تحقیقات درباره شنود تلفنی متهم شده‌اند.

کمیته امور داخلی مجلس عوام بریتانیا هم‌چنین از «اقدامات عمدی گروه رسانه‌ای نیوزاینترنشنال برای بی‌نتیجه ماندن تحقیقات اصلی» درباره شنود تلفن‌ها در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ میلادی انتقاد کرده است.

اعضای این کمیته پارلمانی بریتانیا خواهان اختصاص منابع بیش‌تر برای انجام تحقیقات پلیس شده‌اند تا قربانیان شنود تلفنی بتوانند سریع‌تر در جریان امور قرار بگیرند.

انتظار می‌رود دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم در ارتباط با این تحقیقات توضیحاتی ارایه دهد.

بیشتر بخوانید:

«مرداک مسوولیت در رسوایی شنود تلفنی را رد کرد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,