Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای بیستم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 20

محمد خاتمی:

«‌حبس و حصرها منتفی شود همه در انتخابات شرکت خواهند کرد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

محمد خاتمی رییس جمهوری سابق ایران در خصوص انتخابات آینده تاکید کرد که اگر فضا باز شود، احزاب و گروه‌ها آزادانه فعالیت کنند، نماینده و نامزد داشته باشند، صراحت‌های قانون اساسی رعایت شود و حبس‌ها و حصرها منتفی شود، همگان در انتخابات شرکت خواهند کرد.

به گزارش سایت دفتر محمد خاتمی، وی روز دوشنبه 18 ژوئیه، در دیدار با اعضای انجمن فرهنگ و سیاست دانش‌جویان دانش‌گاه شیراز خاطرنشان کرد: «این‌که فضا باز بشود، مردم با همه گرایش‌ها و سلیقه‌ها در انتخابات حضور داشته باشند و اطمینان داده شود که آن‌چه مردم می‌خواهند تحقق پیدا خواهد کرد خواست همه ما است.»

او با انتقاد از عمل‌کرد برخی نهادهای حکومتی اظهار داشت: «جریاناتی هستند که جز فحاشی و تهمت‌زنی و بگیر و ببند و ترور شخصیت کاری ندارند و متاسفانه مصونیت هم دارند و این‌ها هستند که به نظام و اسلام و انقلاب ضربه می‌زنند. درست است که این بی‌ادبان به گفته لقمان حکیم آموزگار ادب ما خواهند شد، اما واقعن جای تاسف دارد که این همه احیانن به نام نهادهایی صورت می‌گیرد که از خون مردم بنا شده‌اند و بنا بوده پشتوانه ادب و اخلاق و پیش‌رفت و مصالح ملی باشند.»

محمد خاتمی بار دیگر شرط های پیشین اعلام شده خود را برای مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات تکرار کرد و گفت: «انتخابات حق ما است و اگر اعتراض داریم کسی حق ندارد انتخابات آزاد را از مردم بگیرد و در انحصار یک جریان خاص درآورد. فضا باید باز شود، در دانش‌گاه‌ها و مجامع میزگرد پرسش و پاسخ گذاشته شود، احزاب و گروه‌ها آزادانه فعالیت کنند، نماینده و نامزد داشته باشند، صراحت‌های قانون اساسی را رعایت کنید، حصرها و حبس‌ها منتفی شود تا همگان در انتخابات شرکت کنند.»

وی افزود: «خوش‌بختانه بسیاری از بزرگان و احزاب و گروه‌ها هم بر همین امور تاکید می‌کنند. اگر برگزارکنندگان بی‌طرف باشند، نیروهای نظامی و امنیتی دخالت نکنند، همه جریان‌ها بتوانند نامزد داشته باشند، نمایندگان مردم و احزاب و گروه‌ها بتوانند از مرحله رای‌گیری تا اعلام نتایج ناظر باشند آن‌گاه است که انتخابات پرشور و تعیین کننده برگزار خواهد شد. انقلاب و نظام مال ما است نه در انحصار ما.»

لازم به اشاره است محمد خاتمی پیش‌تر اعلام کرده بود اگر به شروط اعلام شده جهت حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پاسخ داده نشود «حتمن در انتخابات شرکت نخواهند کرد.»

…………………………………………………………

غول رسانه‌ای دنیا در پارلمان انگلستان،

«مرداک مسوولیت در رسوایی شنود تلفنی را رد کرد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 19 ژوئیه، روپرت مرداک، مالک شرکت رسانه‌ای «نیوز کورپوریشن» در جلسه علنی کمیته پارلمانی مجلس عوام بریتانیا از رسوایی شنود ابراز شرمندگی کرد اما گفت که «شخصن مسوولیت این ماجرا را برعهده نمی‌گیرد.»

به گزارش بی‌بی‌سی، روپرت مرداک گفت که در این ماجرا، شماری از افرادی که به آن‌ها اعتماد کرده بود، انتظاراتش را برآورده نکردند.

آقای مرداک تاکید کرد از عمق رسوایی آگاه نبود و تعدادی از کارکنانش در این باره به وی اطلاعات غلط داده بودند.

روپرت مرداک به هم‌راه پسرش جیمز مرداک، به سوالات کمیته مذکور درباره رسوایی شنود غیرقانونی تلفنی توسط رسانه‌های متعلق به نیوز کورپوریشن پاسخ داد.

او گفت که دست‌کم ۵۳ هزار نفر در دنیا برای شرکتش کار می‌کنند و نشریه تعطیل شده «نیوز آو در ورلد» که در کانون این رسوایی قرار دارد، فقط یک درصد از حجم فعالیت‌های نیوز کورپوریشن را تشکیل می‌داد.

روپرت مرداک در پاسخ به این سوال که چه کسی مسوول این ماجراست گفت: «افرادی که به آن‌ها برای اداره (نیوز آو د ورلد) اعتماد کردم و شاید اشخاص مورد اعتماد آن‌ها.»

جلسه پرسش و پاسخ از روپرت مرداک و پسرش که سه ساعت به‌طول انجامید در پی حمله ناموفق یک فرد معترض به آقای مرداک حدود ۱۵ دقیقه متوقف شد.

این نخستین بار بود که آقای مرداک در ملا‌عام در مورد این رسوایی اظهار نظر کرد.

روپرت مرداک گفت وقتی ماجرای شنود غیر قانونی تلفن‌های میلی داولر، دانش‌آموز نوجوانی که در سال ۲۰۰۲ به قتل رسید، توسط شرکت رسانه‌ای خود را شنید، شوکه، وحشت‌زده و خجالت‌زده شد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا از مرداک که مالکیت ده‌ها شرکت رسانه‌ای بین‌المللی به ارزش میلیاردها دلار را بر عهده دارد و عنوان غول رسانه‌های جهان یدک می‌کشد سوال کردند.

آقای مرداک مسوولیت شخصی در این قضیه را رد کرد و در مورد شنود تلفنی قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا توسط خبرنگاران مجموعه تحت امرش گفت هیچ سندی دال بر این قضیه وجود ندارد و فکر نمی‌کند که پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) نیز بتواند مدرکی بیابد.

آقای مرداک در این جلسه ضمن اشاره به این‌که «نیوزاینترنشنال»، شرکت زیرمجموعه «نیوز کورپوریشن» در بریتانیا، فقط حدود ۱۵ درصد از کل مجموعه تحت نظارت او را تشکیل می‌دهد، گفت از جزییات برخی تصمیم‌گیری‌ها خبر ندارد و از پسرش خواست به این سوالات جواب بدهد.

دامنه این رسوایی، پلیس و دولت بریتانیا را هم در بر گرفته و تا کنون دو مقام ارشد پلیس لندن در همین رابطه استعفا داده‌اند.

سر پل استیونسون، رییس پلیس مستعفی لندن و جان ییتس، معاون سابق او گفته‌اند که هیچ کار اشتباهی نکرده‌اند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم به همین دلیل سفر خود به آفریقای جنوبی را زودتر ار موعد مقرر تمام خواهد کرد تا به کشور بازگردد.

…………………………………………………………

بر اثر هجوم چند فرد مسلح به ایست‌گاه پلیس،

«کشته‌شدن فرمانده پلیس ولسوالی کندهار»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، بر اثر حمله چند مرد مسلح به یک ایست‌گاه پلیس در شهر جنوبی کندهار در افغانستان، دست‌کم 4 تن به علاوه فرمانده پلیس ولسوالی کندهار کشته شده‌اند. این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها درگیری در منطقه تاکنون ادامه داشته است.

به گزارش الجزیره، به نقل مقام‌های محلی، زلمی ایوبی، سخن‌گوی ولایت کندهار، در تماسی تصریح کرد درگیری که روز پنج‌شنبه گذشته نیز در این منطقه رخ داد و 3 نفر مجروح بر جای گذاشت از 8 صبح به وقت محلی آغاز و تا یک ساعت بعد از آن ادامه داشت.

وی هم‌چنین در این تماس اعلام کرد: «که در این درگیری که از صبح روز چهارشنبه آغاز شده و عده‌ای مسلح وارد ایست‌گاه شده و اقدام به تیراندازی کردند که بر اثر این تیراندازی چند تن کشته و مجروح شده که آمار دقیقی در دست نیست اما فرمانده پلیس ولسوالی کندهار کشته شده است.»

اما رییس بیمارستان کندهار از کشته شدن 4 تن و زخمی شدن 3 نفر خبر داده است.

…………………………………………………………

فرمان‌دار شهرستان خاش اعلام کرد:

«سو‌قصد نافرجام به جان دادستان شهرستان خاش»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، فرمان‌دار شهرستان خاش، در استان سیستان و بلوچستان، روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، اعلام کرد که به جان دادستان این شهرستان سو‌قصد شده اما او از این سو‌قصد جان سالم به در برده است.

به گزارش فارس، شام‌گاه سه‌شنبه، فضل‌اله شهبازی، دادستان خاش، در حال تردد یکی از خیابان‌های این شهر مورد حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفته است.

این سومین سو‌قصد نافرجام به جان آقای شهبازی است و فرمان‌دار خاش گفته است که تحقیقات برای شناسایی عاملان این حمله و انگیزه آنان آغاز شده است.

لازم به اشاره است استان سیستان و بلوچستان محل فعالیت برخی گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی است و از گذرگاه‌های عمده قاچاق مواد مخدر هم محسوب می‌شود.

…………………………………………………………

با حضور در پارلمان بریتانیا،

«گزارش نخست‌وزیر بریتانیا در مورد رسوایی شنود تلفنی»

خبر / رادیو کوچه

در حالی‌که کمیته منتخب پارلمان بریتانیا از عمل‌کرد پلیس و موسسه «نیوزاینترنشنال» در ماجرای شنود تلفنی به شدت انتقاد کرده است، روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، نخست وزیر برای ارایه گزارشی در این زمینه در جلسه اضطراری پارلمان شرکت می‌کند.

به گزارش دفتر نخست وزیر بریتانیا، دیوید کامرون در جلسه اضطراری مجلس عوام پارلمان بریتانیا حضور خواهد یافت و با ارایه بیانیه‌ای در مورد واکنش دولت نسبت به این بحران و «قضاوت» خود در ارتباط با این ماجرا، به سوالات نمایندگان پاسخ خواهد داد.

از آن‌جا که پارلمان بریتانیا تعطیلات تابستانی خود را آغاز کرده، جلسه روز چهارشنبه به طور فوق‌العاده و با فراخواندن نمایندگان از تعطیلات برگزار می‌شود و آقای کامرون هم با ناتمام گذاشتن سفرش به آفریقای جنوبی، برای حضور در پارلمان به لندن بازگشته است.

انتظار می‌رود یکی از محورهای اصلی سوالات نمایندگان احزاب مخالف از نخست وزیر به تصمیم او در استخدام یکی از کارمندان ارشد موسسه نیوزاینترنشنال به عنوان مشاور رسانه‌ای خود ارتباط داشته باشد.

در همان‌حال، یک کمیته منتخب از نمایندگان پارلمان بریتانیا با انتشار گزارشی، از عمل‌کرد مقامات پلیس و نیز موسسه نیوزاینترنشنال، متعلق به روپرت مرداک، در روند رسیدگی به رسوایی شنود تلفنی، به شدت انتقاد کرده است.

در این گزارش، مقامات نیروی پلیس متروپولیتن (پلیس لندن) به ارتکاب «مجموعه‌ای از قصور و کوتاهی» در روند تحقیقات درباره شنود تلفنی متهم شده‌اند.

کمیته امور داخلی مجلس عوام بریتانیا هم‌چنین از «اقدامات عمدی گروه رسانه‌ای نیوزاینترنشنال برای بی‌نتیجه ماندن تحقیقات اصلی» درباره شنود تلفن‌ها در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ میلادی انتقاد کرده است.

اعضای این کمیته پارلمانی بریتانیا خواهان اختصاص منابع بیش‌تر برای انجام تحقیقات پلیس شده‌اند تا قربانیان شنود تلفنی بتوانند سریع‌تر در جریان امور قرار بگیرند.

انتظار می‌رود دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم در ارتباط با این تحقیقات توضیحاتی ارایه دهد.

 …………………………………………………………

مقام‌های فرانسه:

«اظهارات ایران در مورد نصب سانتریفوژهای تازه تحریک‌آمیز است»

خبر / رادیو کوچه

فرانسه در واکنش به اعلام خبر نصب سانتریفوژهای تازه و جدید در تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی با محکوم کردن این اقدام گفت که تهران با این کار فقط قصد دارد رفتار تحریک‌آمیز از خود نشان دهد و به جای حل مسایل و هم‌کاری، به تقابل بیش‌تر دامن بزند.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه، 19 ژوئیه، در بیانیه‌ای گفت: «این‌گونه رفتار ایران و تایید بر این که قرار است برنامه غنی‌سازی اورانیوم شتاب و سرعت بیش‌تری داشته باشد، موید همان نظر اعلام شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که به فعالیت‌های اتمی ایران مظنون است و آن را در خدمت اهداف صلح‌آمیز نمی‌داند.»

رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه اعلام کرد ایران به زودی سانتریفوژهای بیش‌تر و از مدل‌های جدیدتری را نصب خواهد کرد چرا که «قرار است برنامه هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران با سرعت بیش‌تری دنبال شود.»

وی هم‌چنین گفته که ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از قصد خود مطلع کرده و این نهاد بین‌المللی از نصب سانتریفوژهای جدید باخبر است.

سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید توان این را دارد که نسل جدیدی از سانتریفوژها را مونتاژ و نصب کند.

…………………………………………………………

ناصر تقوایی، فیلم‌ساز ایرانی:

«همسرم مرضیه وفامهر در قرچک ورامین زندانی است»

خبر / رادیو کوچه

ناصر تقوایی، فیلم‌ساز ایرانی اعلام کرد همه عوامل بازداشت‌شده فیلم «تهران من، حراج» پس از یک روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شده‌اند اما همسرش، مرضیه وفامهر، از بیست روز پیش در زندان قرچک ورامین نگه‌داری می‌شود.

مسوولان قضایی تاکنون به صورت رسمی از اتهام یا اتهامات منتسب به مرضیه وفامهر سخن نگفته‌اند اما برخی وب سایت‌ها علت بازداشت این هنرمند را بازی در فیلم «تهران من، حراج» اعلام کرده‌اند. فیلمی که به گفته آقای تقوایی مجوز ساخت از سوی وزارت ارشاد داشته و برخلاف شایعات مطرح شده، زیر زمینی نبوده است.

فیلم «تهران من، حراج» ساخته گراناز موسوی، فیلم‌ساز ایرانی مقیم استرالیا است و آقای تقوایی می‌گوید او این فیلم را به عنوان پایان‌نامه خود ساخته است.

به گزارش روز آنلاین، این کارگردان سینما در پاسخ به این سووال که پرونده همسرش در کدام شعبه دادگاه است می‌گوید: «دادگاه جدیدی است گویا، دادگاه فرهنگ و رسانه‌ها که در میدان ارک است اما فرهنگ و رسانه‌ها مربوط به وزارت ارشاد است و این‌ها مسئله تخصصی هستند و قاضیای‌ که از سینما درکی ندارد نمی‌تواند نظر دهد. ببینید؛ قاضی اصلن آدم سینمایی نیست و شاید در عمرش به دلیل اعتقادات دینی‌اش اصلن فیلم هم ندیده باشد. واقعن آدم نمی‌داند چه باید بکند. با این حال حتا اگر آن‌چه را که مدعی هستند قبول کنیم، یا حکم شرعی را در نظر بگیریم جریمه نقدی دارد یا شلاق، نه این‌که بگیرند یک ماه بلا تکلیف زندان نگه‌دارند.»

همسر خانم وفامهر می‌افزاید: «اگر مسئله‌شان پخش فیلم در ایران است که ربطی به همسر من ندارد. کارگردان فیلم همین چند وقت پیش به من زنگ زد که نسخه‌ای را که می‌خواهیم در ایران نمایش دهیم‌ به ارشاد می‌فرستیم که نظر دهند؛ حالا به صورت قاچاقی نسخه این فیلم  پخش شده ولی نمی‌روند قاچاق‌چی را بگیرند، همسر مرا بازداشت کرده‌اند.»

به گفته آقای تقوایی قرار است جلسه‌ای در وزارت ارشاد برای بررسی مسئله بازداشت خانم وفامهر، پگاه آهنگرانی و مهناز محمدی تشکیل شود.

…………………………………………………………

با رای دادگاه انقلاب،

«صدور حکم اعدام برای شش فعال مذهبی کردستان»

خبر / رادیو کوچه

شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی مقیسه، برای شش فعال کرد، به اتهام «اقدامات تروریستی و عضویت در گروه سلفی» حکم اعدام صادر کرده است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر کردستان، دادگاه انقلاب تهران برای بهنام رحیمی، اصغر رحیمی، یاور رحیمی، مختار رحیمی، بهمن رحیمی و مردان ملکی حکم اعدام صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، افراد یاد شده، از دو سال پیش در سنندج بازداشت بودند و سپس به اوین انتقال و بعد از چند ماه، به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,