Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
ارتش سوریه در اطراف دمشق مستقر شد،

«محاصره شهرهای اطراف دمشق پایتخت سوریه»

2011 July 21

خبر / رادیو کوچه

بر اساس آخرین گزارش‌ها نیروهای امنیتی سوریه شهرهای اطراف دمشق را از روز پنج‌شنبه، 21 ژوئیه، محاصره کرده و کلیه ترددها را کنترل می‌کنند. به گفته شاهدان عینی صدها نفر از نیروهای نظامی سوریه به دستور بشار اسد رییس جمهوری این کشور این شهرها را محاصره کردند.

به گزارش الجزیره، نیروهای نظامی سوریه با تانک و نفربر در خارج از دمشق مستقر شده و در برخی از شهرهای اطراف از جمله هرصتا، آب و برق را قطع کرده و اجازه تردد به شهروندان این شهر داده نمی‌شود.

روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، نیز آمریکا موضع دولت سوریه در خصوص این‌که دیپلمات‌های خارجی برای ترک دمشق به مجوز ویژه نیاز خواهند داشت را رد کرده و گفته است که دیپلمات‌هایش باید بتوانند، تحولات سوریه را از نزدیک مشاهده کنند.

دولت سوریه از دیپلمات‌های خارجی به ویژه آمریکا و فرانسه در دمشق خواسته است که بدون اجازه مقام‌های سوری پایتخت این کشور را ترک نکنند.

این تصمیم پس از سفر اخیر سفیران آمریکا و فرانسه به شهر حما و دیدار با مردم معترض این شهر اعلام شده است.

این در حالی است که فرانسه تاکنون به این تصمیم واکنشی نشان نداده است.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، هشدار داده است که در صورت تکرار چنین اقدامی، محدودیت شدیدی علیه دیپلمات‌های آمریکایی و فرانسوی در نظر گرفته خواهد شد.

از سویی دیگر هیدی فالتون، از سخن‌گویان وزارت امور خارجه آمریکا، دولت سوریه را به تلاش برای پنهان‌کاری متهم کرده است.

او روز چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «از آن‌جایی که دولت سوریه به رسانه‌های بین المللی، امدادگران و فعالان حقوق بشر اجازه ورود نمی‌دهد، دیپلمات‌ها باید بتوانند که در سراسر سوریه سفر کنند تا اوضاع را از نزدیک زیر نظر داشته باشند.»

وزیر امور خارجه سوریه هشدار داده که در صورت تکرار چنین اقدامی، «ما مجبور خواهیم شد ضابطه‌ای اعمال کنیم که خود آمریکا علیه شماری از سفارت‌خانه‌ها در واشنگتن در نظر گرفته – که بر اساس آن دیپلمات‌ها حق ندارند از ۲۵ کیلومتری ساختمان سفارت‌خانه دور‌تر بروند.»

محدودیت مشابهی سال‌ها است که برای دیپلمات‌های ایرانی در آمریکا اجرا می‌شود.

اما دولت باراک اوباما می‌گوید که عماد مصطفی، سفیر سوریه در واشنگتن، یا دیپلمات‌های سوری با هیچ محدودیتی مواجه نیستند.

با این همه، وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که اگر آزادی رفت و آمد سفیرش در دمشق محدود شود، تدابیر متقابلی را در نظر خواهد گرفت.

هم‌زمان، بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، تشدید خشونت‌ها در سوریه را محکوم کرده است.

او از دولت سوریه خواسته است که به ‌سرعت سرکوب معترضان را متوقف کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,