Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
اثری با نمای چهره ایران امروز

«قدمت روی چشم»

2011 July 21

کتاب «قدمت روی چشم» در مورد ایران در سال 2010 به زبان فرانسوی به چاپ رسید و اکنون به زبان فارسی در اینترنت منتشر شده است. نویسندگان این اثر «سرژ میشل» (Serge Michel) و «پائلو وودز» (Paolo Woods) هستند که با یک‌دیگر هم‌کاری فرهنگی- هنری دارند. «قدمت روی چشم» درواقع حاصل سفر چند ساله‌ی سرژ میشل به ایران است. وی در حال حاضر معاون مدیر مسوول روزنامه فرانسوی زبان «لو‌موند» و خبرنگاری است که سال‌ها در سوئیس، ایران، مناطق بالکان و آفریقا فعالیت و هم‌چنین از سال 1999 تا 2002 در ایران زندگی کرده و جایزه «آلبرت لوندر» (Albert Londres) که مهم‌ترین جایزه خبرنگاری فرانسه است را به خاطر فعالیتش در ایران به‌دست آورده است.

«پائلو وودز» عکاس هلندی است و برای روزنامه‌ها و مجلات معتبری هم‌چون تایمز، نیوزویک، لوموند و جیو کار کرده است.

سرژ میشل در زمان انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری در سال (1388 خورشیدی) بار دیگر به ایران رفته، روی‌دادها و حواشی این دوران را دنبال و گزارش‌هایی تهیه کرده که با عکسهایی از پائولو وودز، هم‌راه است. این کتاب حاصل سفر چند ساله‌ی سرژ میشل به ایران است.

«قدمت روی چشم» عنوان کتابی بیان‌گر یکی از هزاران تعارف بین ایرانیان است. آشکارا با انگیزه‌ای سیاسی و در هم‌بستگی با جنبش آزادی‌خواهی مردم ایران نوشته شده، و تلاش می‌کند شناختی دقیق، از وضعیت پوسته‌های اجتماعی و روندهای فرهنگی در ایران امروز، به دست دهد.

نویسنده در مقدمه کتاب یادآور می‌شود که در درک جوانب پیچیده فرهنگ ایرانیان‌، مانند رواج فرهنگ «تعارف» یا «علاقه‌مندی بسیاری از ایرانیان به ناله و اندوه» و نمایش «بدبختی»، یا لذت بردن بسیاری از آن‌ها از مرگ‌ستایی و مرده‌دوستی، «شهادت‌طلبی» و آیین‌هایی مانند سوگ‌واری و… ناتوان است.

بر طبق انتشار رسانه‌ها در مورد این کتاب از نکات جالب آن، تنوع زیاد مطالب آن است. نویسنده هم از زندگی کند و آرام آبادی‌های دورافتاده و هم از کانون‌های پرغوغای تهران که او را متحیر کرده، گزارش می‌دهد. زندگی پرهیجان جوانان فعال در «موسیقی زیرزمینی»، «پزشکان متخصص زیبایی»، «پیست‌های اسکی» و نیز «مجالس عیش و نوش».

لینک دانلود کتاب با حجم پایین

لینک دانلود کتاب با حجم بالا

صفحه فیس‌بوک کتاب

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. Keyvan masoumi
    1

    Waste of ……every thing