Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«خبرهای بیست و یکم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 21

ابراز نگرانی فرزندان موسوی از وضعیت پدر و مادرشان،

«دیدار خاتمی با خانواده رهنورد و موسوی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، روز شنبه، 16 ژوئیه، به منزل پدر و مادر زهرا رهنورد رفته  و با پدر و مادر خانم رهنورد و  هم‌چنین فرزندان میر‌حسین موسوی و زهرا رهنورد دیدار کرده  است.

به گزارش سایت کلمه، در این دیدار فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در پاسخ به ابراز نگرانی و پرسش‌های محمد خاتمی درباره وضعیت خانواده و آن‌چه در پنج ماه گذشته بر آنان گذشته، آخرین وضعیت و شرایط پدر و مادرشان و فشارهای وارده بر خانواده در این مدت را تشریح کردند.

طبق این گزارش، دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با تایید مواردی که پیش‌تر احترام السادت نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد مطرح کرده بود، از جمله دل نگرانی‌های موجود درباره‌ وضعیت جسمی  میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و نیز رفتارهای نامناسب و تهدیدهای ماموران علیه خانواده به مسایل دیگری در همین زمینه اشاره کردند.

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد،  هم‌چنین با تاکید بر غیر‌قانونی بودن حبس و حصر پدر و مادرشان افزوده‌اند که والدین آن‌ها از حقوق قانونی و متعارف اکثر زندانیان‌ سیاسی از جمله ملاقات و دست‌رسی منظم به تلفن نیز بهره‌مند نیستند و این وضعیت موجب نگرانی مضاعف خانواده آن‌ها شده است.

محمد خاتمی نیز در این دیدار با تمجید از «صبوری و تحمل و خویشتن‌داری خانواده‌های زندانیان سیاسی» ابراز امیدواری کرده است که «‌پای بندی به قانون و مصلحت ‌کشور و رفع حصر از این عزیزان و آزادی همه زندانیان می‌تواند گام مهمی در جهت تغییر فضای ناگوار کنونی به نفع نظام و مردم و موجب تلطیف فضا و امید و رضایت مردم و زمینه‌ای برای خدمت همگان به کشور و جامعه باشد.»

فاطمه کروبی، زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از ۲۵ بهمن ماه سال گذشته و پس از برگزاری راه‌پیمایی اعتراضی در این روز در بازداشت خانگی به سر می‌برند و کلیه ارتباطات این چهار تن با بیرون قطع شده است.

………………………………………………….

پس از اعلام محدودیت برای سفیران فرانسه و آمریکا،

«آمریکا محدودیت سفیرش را در سوریه رد کرد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس آخرین گزارش‌ها نیروهای امنیتی سوریه شهرهای اطراف دمشق را از روز پنج‌شنبه، 21 ژوئیه، محاصره کرده و کلیه ترددها را کنترل می‌کنند. به گفته شاهدان عینی صدها نفر از نیروهای نظامی سوریه به دستور بشار اسد رییس جمهوری این کشور این شهرها را محاصره کردند.

به گزارش الجزیره، نیروهای نظامی سوریه با تانک و نفربر در خارج از دمشق مستقر شده و در برخی از شهرهای اطراف از جمله هرصتا، آب و برق را قطع کرده و اجازه تردد به شهروندان این شهر داده نمی‌شود.

روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، نیز آمریکا موضع دولت سوریه در خصوص این‌که دیپلمات‌های خارجی برای ترک دمشق به مجوز ویژه نیاز خواهند داشت را رد کرده و گفته است که دیپلمات‌هایش باید بتوانند، تحولات سوریه را از نزدیک مشاهده کنند.

دولت سوریه از دیپلمات‌های خارجی به ویژه آمریکا و فرانسه در دمشق خواسته است که بدون اجازه مقام‌های سوری پایتخت این کشور را ترک نکنند.

این تصمیم پس از سفر اخیر سفیران آمریکا و فرانسه به شهر حما و دیدار با مردم معترض این شهر اعلام شده است.

این در حالی است که فرانسه تاکنون به این تصمیم واکنشی نشان نداده است.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، هشدار داده است که در صورت تکرار چنین اقدامی، محدودیت شدیدی علیه دیپلمات‌های آمریکایی و فرانسوی در نظر گرفته خواهد شد.

از سویی دیگر هیدی فالتون، از سخن‌گویان وزارت امور خارجه آمریکا، دولت سوریه را به تلاش برای پنهان‌کاری متهم کرده است.

او روز چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «از آن‌جایی که دولت سوریه به رسانه‌های بین المللی، امدادگران و فعالان حقوق بشر اجازه ورود نمی‌دهد، دیپلمات‌ها باید بتوانند که در سراسر سوریه سفر کنند تا اوضاع را از نزدیک زیر نظر داشته باشند.»

وزیر امور خارجه سوریه هشدار داده که در صورت تکرار چنین اقدامی، «ما مجبور خواهیم شد ضابطه‌ای اعمال کنیم که خود آمریکا علیه شماری از سفارت‌خانه‌ها در واشنگتن در نظر گرفته – که بر اساس آن دیپلمات‌ها حق ندارند از ۲۵ کیلومتری ساختمان سفارت‌خانه دور‌تر بروند.»

محدودیت مشابهی سال‌ها است که برای دیپلمات‌های ایرانی در آمریکا اجرا می‌شود.

اما دولت باراک اوباما می‌گوید که عماد مصطفی، سفیر سوریه در واشنگتن، یا دیپلمات‌های سوری با هیچ محدودیتی مواجه نیستند.

با این همه، وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که اگر آزادی رفت و آمد سفیرش در دمشق محدود شود، تدابیر متقابلی را در نظر خواهد گرفت.

هم‌زمان، بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، تشدید خشونت‌ها در سوریه را محکوم کرده است.

او از دولت سوریه خواسته است که به ‌سرعت سرکوب معترضان را متوقف کند.

………………………………………………….

نخست‌وزیر بریتانیا در خصوص شنود غیرقانونی پیام‌های تلفنی:

«از استخدام مشاور رسانه‌ای‌ خود متاسفم»

خبر / رادیو کوچه

دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا در جلسه فوق‌العاده پارلمان این کشور درباره ماجرای شنود غیرقانونی پیام‌های تلفنی روز چهارشنبه، 20 ژوئیه با ارایه یک گزارش اظهار داشت اگر از قبل می‌دانست که نام مشاور رسانه‌ای سابقش در این پرونده مطرح می‌شود، او را استخدام نمی‌کرد.

آقای کامرون که در این جلسه بارها درباره استخدام اندی کلسون، یکی از سردبیران سابق هفته‌نامه «نیوز او د ورلد» به عنوان مشاور خود مورد سوال قرار گرفت، گفت که اگر معلوم شود که آقای کلسون درباره دخالتش در ماجرای شنود تلفنی به او دروغ گفته است، «عمیقن عذرخواهی خواهد کرد.»

با این حال نخست وزیر بریتانیا از صداقت خود در برخورد با این موضوع دفاع کرد.

در مقابل، اد میلیبند، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در این‌ باره گفت «تلاش‌های عمدی برای پنهان کردن حقیقت» انجام شده است.

آقای میلیبند گفت هشدارهای مکرر به آقای کامرون درباره شایستگی اندی کلسون برای تصدی مقام مشاور رسانه‌ای نخست وزیر نادیده گرفته شده است.

جلسه روز گذشته به طور فوق‌العاده و با فراخواندن نمایندگان از تعطیلات برگزار می‌شود. آقای کامرون با کوتاه کردن مدت سفرش به آفریقای جنوبی، برای حضور در پارلمان به لندن بازگشت.

نخست وزیر بریتانیا گفت که تحقیقات درباره شنود غیرقانونی پیام‌های تلفنی گسترده‌تر خواهد شد تا علاوه بر بررسی روابط میان پلیس، رسانه‌ها و سیاست‌مداران، عمل‌کرد بعضی افراد مشخص در این سه بخش نیز مورد تحقیق قرار گیرد.

نخست وزیر بریتانیا گفت که اعمال «تغییرات مهمی» را در چگونگی انجام این تحقیقات به ریاست قاضی لورسون پذیرفته است.

به گفته آقای کامرون علاوه بر روزنامه‌ها، این تحقیقات نقش رسانه‌های دیداری و شنیداری و همین طور شبکه‌های اجتماعی را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

آقای کامرون در بیانیه خود در ارتباط با ماجرای شنود غیرقانونی پیام‌های تلفنی، که در ابتدای جلسه فوق‌العاده پارلمان قرائت کرد، گفت اعتماد عمومی به رسانه‌ها و پلیس خدشه‌دار شده است و مردم خواهان تحقیقات همه‌جانبه در این باره هستند.

………………………………………………….

رهبران منطقه یورو:

«بحران مالی در یونان بر کل اروپا و خارج از آن اثر دارد»

خبر / رادیو کوچه

رهبران کشورهای عضو منطقه یورو روز پنج‌شنبه، 21 ژوئیه، در بروکسل دیدار می‌کنند تا درباره کمک مالی به یونان و راه‌های پیش‌گیری از سرایت بحران مالی به سایر اعضای در معرض خطر تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش الجزیره، شرکت‌کنندگان در این نشست درباره میزان کمک اعطایی به یونان، هم‌چنین نقش سرمایه‌گذاران خصوصی در بازپرداخت بدهی کشورها و اعمال مالیات‌های جدید بر بانک‌ها مذاکره خواهند.

صدراعظم آلمان درباره خوش‌بینی درباره نتیجه این نشست خبر داده است.

خانم مرکل شام‌گاه چهارشنبه با نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه جلسه‌ای هفت ساعته برگزار کرد تا دو کشور به موضع مشترکی را در رابطه با بحران مالی یونان برسند.

خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اروپایی‌ چهارشنبه گفته بود رهبران اتحادیه اروپا باید بحران بده‌کاری یونان را حل کنند وگرنه «نتایج منفی» این بحران در تمام اروپا و حتا خارج از این قاره هم احساس خواهد شد.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده و صندوق بین‌المللی پول هم درباره اهمیت تصمیم‌گیری به موقع رهبران منطقه یورو تاکید کرده‌اند.

………………………………………………….

در اقدامی کم سابقه،

«انتقاد نخست وزیر ایرلند از کلیسای کاتولیک»

خبر / رادیو کوچه

در اقدامی کم‌سابقه، اندا کنی، نخست وزیر جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی)، از نحوه برخورد کلیسای کاتولیک با مسئله سو‌استفاده جنسی از کودکان به شدت انتقاد کرده و مقامات واتیکان را متهم ساخته است که حیثیت کلیسا را مهم‌تر از رسیدگی به وضعیت قربانیان می‌دانند.

نخست وزیر جمهوری ایرلند، که اکثر جمعیت آن را پیروان کلیسای کاتولیک تشکیل می‌دهند، در مورد گزارشی که اخیرن در مورد تلاش برخی مقامات کلیسا برای سرپوش نهادن بر سو‌استفاده جنسی کشیشان از نوجوانان انتشار یافت گفت که این گزارش حاکی از وجود ساختاری مسئله‌دار و نخبه‌گرا در کلیساست که مصمم است از تحقیق درباره نواقص عمل‌کرد خود شانه خالی کند.

در واکنش به اظهارات نخست وزیر ایرلند، سراسقف کلیسای کاتولیک دوبلین، پایتخت، گفت که شخصن از نحوه برخورد بخشی از کلیسای کاتولیک در ایرلند با موضوع سو‌استفاده جنسی از کودکان شرم‌سار و ناراضی است.

………………………………………………….

بازجویی از رهبر پیشین حزب سوسیالیست فرانسه،

«بررسی پرونده تلاش برای تجاوز استرواس کان به یک نویسنده»

خبر / رادیو کوچه

پلیس فرانسه در تحقیقات خود درباره دومینیک استرواس کان، رییس پیشین صندوق بین‌المللی پول، از فرانسوا اولاند، از شخصیت‌های برجسته حزب سوسیالیست بازجویی کرده است.

پلیس فرانسه در حال تحقیق درباره اتهام آقای استراوس کان در رابطه با تلاش برای تجاوز به یک نویسنده جوان به نام تریستان بانون در سال 2003 است.

این اتهام پس از آن مطرح شد که آقای استراوس کان به وسیله دادگاهی در نیویورک به تعرض به خدمت‌کار آفریقایی یک هتل مجلل در منهتن متهم شد.

آقای اولاند که از او به عنوان نامزد احتمالی حزب سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2012 نام برده می‌شود، در سال 2003 رهبر این حزب بود.

دومینیک استراوس کان پیش از جنجال تعرض جنسی در نیویورک، از بخت‌های اصلی حزب سوسیالیست برای شرکت در انتخابات به شمار می‌آمد.

تریستان بانون می‌گوید رهبران حزب سوسیالیست از وقایع پیش آمده میان او و آقای استراوس کان مطلع بوده‌اند ولی علیه او اقدام نکرده‌اند.

این در حالی است که آقای استراوس کان هر دو اتهام تجاوز را رد کرده است.

………………………………………………….

رهبر جمهوری اسلامی:

«نمی‌توان بازار کتاب را آزاد گذاشت»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار مسوولان کتاب‌خانه‌های بزرگ و عمومی و جمعی از کتاب‌داران سراسر ایران، روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، بر لزوم کنترل بازار کتاب و جلوگیری از انتشار آن‌چه که وی «کتاب‌های مضر» عنوان می‌کند، تاکید کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، وی گفت: «لزومن هر کتابی مفید نیست و نمی‌توان بازار کتاب را آزاد گذاشت تا کتاب‌های مضر وارد جامعه شوند.»

رهبر جمهوری اسلامی با تاکید بر لزوم ترویج کتاب‌های خوب و سالم و جلوگیری از تغذیه معنوی ناسالم افزود: «گاهی در بازار کتاب، کارهایی به ظاهر فرهنگی ولی با مقاصد سیاسی و انحرافی دیده می‌شوند که باید به این موضوع توجه جدی‌تری شود.»

تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر این نکته «که نمی‌توان بازار کتاب را آزاد گذاشت» در حالی صورت می‌پذیرد که سانسور دولتی کتاب در ایران باعث جلوگیری از انتشار یا حذف بخش‌هایی از کتب تالیفی یا ترجمه شده در بازار کتاب ایران شده است.

………………………………………………….

پژوهش‌گران در دانش‌گاه آکسفورد:

«بلندی قد زنان با احتمال ابتلای به سرطان ارتباط دارد»

خبر / رادیو کوچه

گروهی از پژوهش‌گران در دانش‌گاه آکسفورد بریتانیا گفته‌اند که مطالعه بیش از یک میلیون زن نشان می‌دهد که ابتلای به برخی از انواع سرطان‌ها در زنان با بلندی قد آنان ارتباط دارد.

براساس این تحقیقات، به ازای هر ده سانتی‌متر بلندی قد نسبت به اندازه متوسط قد در زنان، خطر ابتلای به این نوع سرطان‌ها شانزده در صد افزایش می‌یابد و این خطر متناسب با بلندتر بودن قد، بیش‌تر می‌شود.

پژوهش‌گران احتمال می‌دهند که این ارتباط ناشی از فعالیت هورمون‌های مرتبط با بلندی قد باشد.

در عین حال، سازمان‌های مبارزه با سرطان در بریتانیا تاکید دارند که شیوه زندگی و بی‌توجهی به مسایل بهداشتی از جمله نوع تغذیه و مصرف دخانیات در افزایش خطر ابتلای به سرطان نقش بیش‌تری دارد.

………………………………………………….

پس از احضار از سوی مقامات قضایی،

«بازداشت فراز زهتاب، فعال دانش‌جویی دانش‌گاه تبریز»

خبر / رادیو کوچه

فراز زهتاب، از فعالان دانش‌جویی دانش‌گاه تبریز، که پیش‌تر از سوی دادگاه جزایی استان آذربایجان شرقی به حبس محکوم شده بود، پس از احضار از سوی مقامات قضایی، با مراجعه به زندان بازداشت شده است.

به گزارش هرانا، فراز زهتاب که تابستان سال گذشته و از سوی شعبه ۱۱۱ دادگاه جزایی تبریز به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، برای طی سه ماه باقی مانده از محکومیت خود روانه زندان شده بود.

این فعال دانش‌جویی در اوایل سال ٨٨ توسط اداره اطلاعات تبریز دستگیر و پس از تحمل نزدیک سه ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شده بود.

گفتنی است اتهام فراز زهتاب در جلسه محاکمه‌اش که به صورت غیر‌علنی برگزار شد، «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» عنوان شد.

لازم به یاد آوری است که هم اکنون نیما پوریعقوب و ساسان واهبی‌وش، دو تن از فعالان دانش‌جویی دانش‌گاه آزاد تبریز نیز در زندان مرکزی تبریز به سر می‌برند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,