Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
استقبال از فرود آخرین شاتل آمریکایی،

«پایان سلطه آمریکا در فضا»

2011 July 21

خبر / رادیو کوچه

شاتل فضایی آتلانتیس با چهار نفر خدمه، در پایان آخرین پرواز فضایی خود، روز پنج‌شنبه ۲۱ ژوئیه کمی پیش از طلوع آفتاب به وقت محلی در مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا فرود آمده است.

با فرود این شاتل، برنامه ۳۰ ساله آمریکا برای اکتشاف با شاتل‌های فضایی به پایان رسید.

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، در طول اجرای این برنامه، ۵ شاتل فضایی را به نام‌های آتلانتیس، چلنجر، کلمبیا، دیسکاوری و اندور به فضا پرتاب کرد.

فعالیت ناوگان فضایی آمریکا به دنبال دستور دولت این کشور متوقف شده است.

هزینه‌های بالای نگهداری ناوگان فضایی، یکی از دلایل تصمیم‌گیران آمریکا برای پایان دادن به فعالیت شاتل‌های فضایی اعلام شده است و مسوولان آژانس فضایی آمریکا به دنبال آن هستند که با دعوت از بخش خصوصی، آن‌ها را به سرمایه‌گذاری برای ساخت و تامین سفینه‌های مورد نیاز ماموریت‌های فضایی ترغیب کنند.

با آن که بخش خصوصی در آمریکا سرمایه‌گذاری‌هایی برای ساخت سفینه‌های فضایی انجام داده است، ولی احتمال کمی دارد که این سفینه‌ها دست‌کم تا سه یا چهار سال آینده برای پرواز آماده باشند.

در این مدت و به طور موقت، ناسا برای فرستادن فضانوردان خود به ایستگاه بین‌المللی فضایی، به روسیه وابسته خواهد بود.

با وجود تاریکی هوا در زمان فرود شاتل فضایی آتلانتیس، جمعیت زیادی برای دیدن صحنه بازگشت تاریخی آن از مدار زمین، در منطقه جمع شده بود.

برآورد شده است که نزدیک به سه هزار نفر که در پروژه‌های مربوط به فعالیت‌های فضایی آمریکا مشغول به کار بوده‌اند، در چند روز آینده بی‌کار شوند.

هم‌چنین بعد از نزدیک به یک ماه، فعالیت‌هایی که در چارچوب برنامه حضور در مدار زمین انجام می‌شد، به‌طور رسمی به پایان می‌رسد.

آخرین پرواز شاتل‌های دیسکاوری و اندور نیز اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی انجام شد.

بیشتر بخوانید:

«پرواز آخرین فضا‌پیمای شاتل، به سوی ایست‌گاه فضایی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,