Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
کمیته حقیقت‌یاب پارلمان منطقه‌ای کردستان:

«تهیه گزارش از مناطق گلوله‌باران شده کردستان توسط سپاه»

2011 July 22

خبر / رادیو کوچه

اعضای کمیته حقیقت‌یاب پارلمان منطقه‌ای کردستان عراق از نقاطی که گفته می‌شود توسط سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی گلوله‌باران شده است بازدید و گزارشی را برای پارلمان و دولت عراق تهیه می‌کنند.

به گزارش تلویزیون العراقیه، عدنان الشهمانی، یکی از اعضای این کمیته گفت که پارلمان منطقه‌ای کردستان و پارلمان فدرال عراق در مورد پی‌گیری این موضوع توافق کرده‌اند.

اعضای این کمیته در دیدار با کمال کرکوکلی، رییس پارلمان منطقه‌ای کردستان عراق گفته‌اند که به زودی از روستاهای گلوله باران شده بازدید می‌کنند و گزارشی دقیق از واقعه برای ارایه به پارلمان و دولت عراق تهیه می‌کنند.

شاهدان عینی گفته‌اند که بیش از ۱۵۰ خانواده شام‌گاه چهارشنبه 20 ژوئیه، بر اثر گلوله‌باران شدید روستاهای منطقه قلعه دیزی، در نزدیکی مرز ایران بی‌خانمان شده‌اند.

محمد‌تقی اصانلو، فرمانده قرارگاه حمزه سید‌الشهدای سپاه پاسداران ایران روز گذشته از کشته شدن تعدادی از اعضای گروه پژاک در اثر حملات سپاه در مناطق مرزی نزدیک به شهر سردشت در استان آذربایجان غربی خبر داده و گفته بود: «این عملیات در چارچوب تعقیب و انهدام نیروهای ضد انقلاب و به ویژه گروه تروریستی پژاک صورت می‌پذیرد و ان‌شا‌الله با اقتدار کامل در مرزهای جمهوری اسلامی با اقلیم کردستان عراق ادامه خواهد یافت.»

منابع خبری دولتی ایران حدود 10 روز پیش به نقل از یک مقام عالی رتبه نظامی، بدون ذکر نام او، نوشته بودند که دولت خودمختار کردستان عراق بدون اطلاع حکومت مرکزی این کشور ۳۰۰ هکتار زمین در اطراف منطقه قلعه دیزی در اختیار گروه پژاک قرار داده است.

این مقام نظامی ایران گفته بود که گروه پژاک در این زمین‌ها مراکز آموزشی و اداری مستقر کرده و قصد دارد علیه ایران از آن‌ها استفاده کند.

او تاکید کرده بود که ایران حق حمله به این مراکز را برای خود محفوظ می‌داند.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری فرانسه، قوا محمد، سخن‌گوی دولت خودگردان منطقه کردستان عراق گفته است: «از ایران انتظار داریم که حق حاکمیت دولت خودمختار کردستان عراق را به عنوان بخشی از حق حاکمیت عراق محترم بشمارد.»

لازم به اشاره است بر اساس گزارش‌های منتشر شده تاکنون در این درگیری‌ها چندین نفر از هر دو طرف درگیر کشته و مجروح شده‌اند. اما تعداد آمار ارایه شده از سوی دو طرف قابل تایید نیست.

بیشتر بخوانید:

«ادامه درگیری پژاک و سپاە پاسداران در مرز عراق»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,