Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
واکنش اصول‌گرایان حامی آیت‌اله خامنه‌ای به اظهارات خاتمی:

«نظام نیازی به شروط اصلاح‌طلبان ندارد»

2011 July 22

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌ها در رسانه‌های داخلی ایران، شخصیت‌های منسوب به اصول‌گرایان حامی آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تازه‌ترین موضع‌گیری‌های خود شروط اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات نهم مجلس را رد کرده‌اند.

از سویی دیگر بر اساس همین گزارش‌ها، برخی از حامیان دولت نیز از اصول‌گرایان فاصله گرفته‌اند.

مصطفی پورمحمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه، 21 ژوئیه، در حاشیه همایش جامعه روحانیت مبارز به خبرنگاران گفت که «اصول‌گرایان انشا‌الله با لیست واحد در انتخابات حضور پیدا کنند و تلاش جامعتین- جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین- نیز همین است.»

وی با رد شرایط اصلاح‌طلبان برای بررسی شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «نظام برای خودش شروط را از قبل تعیین کرده است. ما ملتزم به آن هستیم و نیازی به شروط دیگران نیست.»

این سخنان در واکنش به اظهارات محمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین ایران که از دی ماه سال گذشته تا کنون بارها تاکید کرده که برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات، احزاب باید در فعالیت‌های خود آزاد باشند، محدودیت‌های رسانه‌ای و حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی باید برداشته شود و زندانیان سیاسی پس از حوادث ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ نیز آزاد شوند، ابراز شده است.

هم‌چنین در واکنش به این شروط، آیت‌اله جنتی، دبیر شورای نگهبان در واکنش به آن گفت: «می‌‌گویند اگر ما بخواهیم وارد شویم، شرایطی دارد. واقعن باید گفت وقاحت حد و مرزی ندارد. مردم شما را قبول ندارند. چه کسی به شما رای می‌دهد؟»

اصولگرایان می‌گویند تنها اصلاح‌طلبانی حق شرکت در انتخابات دارند که از اقدامات خود توبه کنند و با آن‌چه آن‌ها «فتنه» و «سران فتنه» می‌خوانند، مرزبندی روشنی داشته باشند.

محمد کاظم انبارلویی، رییس مرکز سیاسی حزب موتلفه اسلامی، نیز از شورای نگهبان خواسته است تا صلاحیت نامزدها را با توجه به مرزبندی آن‌ها با «جریان فتنه» مورد توجه قرار دهد.

هم‌چنین آیت‌اله مهدوی کنی که ریاست مجلس خبرگان را برعهده دارد از اصول‌گرایان خواست تا از موازی‌کاری با تشکل شکل یافته از سوی «جامعتین» خوددداری کنند و موضع واحدی درباره انتخابات داشته باشند.

وی می‌گوید که «کار ما مورد تایید اصول‌گرایان و مقام معظم رهبری است.»

 

به نظر می‌رسد انتقاد رییس مجلس خبرگان جمهوری اسلامی به تشکیل «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» است که در روزهای اخیر زمزمه تشکیل آن اوج گرفته است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است روز ۱۲ اسفندماه سال جاری برگزار شود و در حالی که حضور اصلاح‌طلبان در این انتخابات در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اختلاف میان اصول‌گرایان حامی رهبر اسلانی و رییس‌ جمهوری اسلامی به موضوعی جدی در صحنه سیاسی ایران تبدیل شده است.

رسانه‌های ایران در روزهای اخیر اشاره کرده‌اند که اصول‌گرایان برای رسیدن به وحدت میان خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند و تشکیل قریب‌الوقوع «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» که خارج از دایره راست سنتی است شکاف میان اصول‌گرایان را عمیق‌تر خواهد کرد.

به گزارش فارس، در این جبهه افرادی از هم‌کاران قبلی دولت‌های نهم و دهم، برخی از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، برخی از اعضای قرارگاه عمار و افرادی چون حجت‌الاسلام آقا تهرانی، غلامحسین الهام، صادق محصولی، رسایی، علی اصغر زارعی، کوچک‌زاده، کوثری و روح‌اله حسینیان حضور دارند.

از سوی دیگر اصولگرایان در ماه‌های اخیر حملات دامنه‌داری علیه محمود احمدی‌نژاد و نزدیکان وی که از آن‌ها به عنوان «جریان انحرافی» نام می‌برند آغاز کرده‌اند و به نظر می‌رسد که این طیف نیز از جبهه اصول‌گرایان خارج شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,