Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
از سوی چهار نهاد حقوق بشری مطرح شد

«نگرانی نهادهای حقوق بشری نسبت به برخوردها درایران»

2009 December 01

چهار نهاد حقوق بشری نسبت به زمینه‌چینی برای اعدام و سرکوب گسترده‌ی مخالفان در ایران ابراز نگرانی کردند.

20091201-soc-4nahadehumanright

«فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی»،«کمیته دفاع از زندانیان سیاسی»،«کمیته گزارش‌گران حقوق بشر» و «سازمان حقوق بشر کردستان» در بیانیه‌ی خود آورده‌اند:

«اعدام، قتل عمد دولتی و نقض حقوق بشر رسمیت یافته در دامان قانون است. این مجازات غیرانسانی حق حیات، بنیادی‌ترین حق انسانی را نقض نموده و بر خشونت جمعی دامن می‌زند. خاصه آن که اعدام بواسطه خشونت ذاتی آن همواره در حاکمیت‌های تمامیت‌خواه و اقتدارگرا به ابزار سرکوب و ارعاب اجتماعی بدل گردیده است. بنابر «گزارش اعدام در ایران در سال ۱٣٨٨»، که در ۱٨ مهر ۱٣٨٨ به مناسبت روز جهانی مبارزه برای لغو حکم اعدام از سوی چهار نهاد حقوق بشر ایرانی منتشر شد، از ٣٣۹ نفر کل اعدام شد‌گان در سال مذکور تعداد ۱۰۴ نفر، یعنی حدود ٣۱ درصد، در ماه های آخر گزارش یعنی تیر و مرداد اعدام گردیده‌اند. همین طور از تعداد ٣۲ نفر زندانی سیاسی اعدام شده در این سال ۱۶ نفر آن ها در طول دو ماه مذکور به طناب دار سپرده شده‌اند. در سه ماه شهریور، مهر و آبان سال جاری نیز تعداد ۲۱ نفر اعدام و برای حدود ۱۴ نفر زندانی سیاسی حکم اعدام صادر شده که حکم اعدام یکی از آن‌ها به اجرا در آمده‌است.

حاکمیت ایران با کشتار ده‌ها نفر در تظاهرات مسالمت آمیز مردم، شکنجه، تجاوز و زندانی‌کردن معترضین به «انتخابات ریاست جمهوری» و با افزایش بی‌رویه شمار اعدام‌ها و بخصوص صدور و اجرای احکام اعدام برای زندانیان سیاسی، در ماه‌های پس از انتخابات، در صدد ایجاد جوی از رعب و وحشت در میان مردم است تا از سویی آن‌ها را از پی‌گیری خواست‌ها و مطالباتشان باز دارند و از سوی دیگر زمینه اعدام‌های هر چه بیشتر را در صورت گسترش اعتراضات مردمی فراهم سازد.

عملکرد حاکمین در نقض گسترده، مستمر و برنامه‌ریزی‌شده حقوق بشر در ایران و با توجه به نشانه‌هایی که در این زمینه در بالا آمد همگی خبر از امکان به وقوع پیوستن یک فاجعه انسانی می‌دهد. بویژه صدور حکم اعدام برای پنج نفر از متهمین سیاسی حوادث اخیر در بعد از انتخابات و اعدام اخیر احسان فتاحیان، زندانی سیاسی، که در دادگاه بدوی به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌بود و نیز احکام دیگری که در شرف انجام است به نگرانی فزاینده‌ نسبت به آغاز سرکوبی گسترده همانند قتل‌عام‌های سال‌های ۶۰ و ۶۷ در ایران دامن می‌زند.

ازین رو ما، جمعی از نهادهای حقوق بشر ایرانی، تمامی فعالان و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی را در راستای جلوگیری از اعدام و سرکوب گسترده مخالفان در ایران به اقدام فوری و موثر و آگاه سازی اذهان عمومی جهانیان جهت پیش گیری از فاجعه دیگر فرا می‌خوانیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: