Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
سی‌و یکم تیر- بیست‌و‌دوم ژوییه

«تقویم تاریخ سی‌‌ویکم تیر»

2011 July 22

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1387 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «ابوطالب طالبی» کشتی‌گیر ایرانی و دارنده چهار مدال برنز رقابت‌های کشتی آزاد جهان. وی زاده سال 1324 بود و علاوه براین مدال‌ها، مدال‌های رنگارنگی از تورنمنت‌های مطرح دنیا از جمله چندین مدال طلای ارتش‌های جهان را به‌دست آورده بود طالبی در سن بیست‌و‌هفت سالگی از دنیای کشتی قهرمانی خداحافظی کرد و بعد از چندین سال بیماری که به گفته خودش ناشی از وزن کم کردن‌های غیر علمی در دوران قهرمانی بود در سن شصت‌و‌سه سالگی درگذشت. وی یکی از فنی‌ترین کشتی‌گیران ایران به‌شمار می‌رفت و مدتی نیز به مربی‌گری پرداخت و یکی از مربیان برگزیده ایران بود که در مدت مربی‌گری تجربیات او مورد استفاده خیلی از کشتی‌گیران جوان قرار گرفت.

1331 خورشیدی: روز شادی ایرانیان به خاطر پیروزی سیاسی در چنین روزی بود و بازگرداندن «دکتر مصدق» به حکومت، در سراسر کشور جشن و مراسم شادمانه برگزار شد.  در همین روز دکتر مصدق دستور داد که به اتهام تیراندازی به مردم، سرلشکر «محمد صادق کوپال» رییس شهربانی، سرلشکر «عباس گرزن» رییس ستاد ارتش و سرلشکر «مهدی‌قلی علوی مقدم» فرماندار نظامی تهران از کار برکنار و جهت محاکمه و مجازات تسلیم دست‌گاه قضایی شوند. از شکست توطئه تیرماه 1331 بیش از هرکس، «وینستون چرچیل» نخست وزیر وقت انگلستان که چشم امید به دولت «احمدقوام»  بسته بود ناراحت شد و از روز بعد به طرح نقشه تازه پرداخت و تا براندازی حکومت دکتر مصدق آرام نگرفت.

1461 میلادی: سال‌روز درگذشت «شارل هفتم» ملقب به «شارل پیروز». او که زاده سال 1403 بود  از ۱۴۲۲ تا ۱۴۶۱ پادشاه فرانسه بود. با آن‌که پدر شارل مجبور به امضای عهدنامه‌ای با انگلیسی‌ها شد که ضمن آن شارل هفتم را از رسیدن به تاج و تخت فرانسه محروم می‌ساخت اما پس از مرگ پدرش او خود را پادشاه نامید و با کمک «ژان دارک» موفق به شکست حصر «اورلئان» در ۱۴۲۹ شد. سپس با پیروزی بر انگلیسی‌ها و بیرون راندن آن‌ها توانست سرزمین‌های فرانسه را بازپس‌گرفته و به جنگ صدساله پایان بخشد. شارل هفتم هم‌چنین در این مدت توانست با انجام اصلاحات نظامی و اقتصادی موثر بر قدرت حکومت سلطنتی افزوده و بار دیگر رژیم سلطنتی قدرت‌مندی را در آن کشور به‌وجود آورد.

2008 میلادی: تظاهرات مردم «هزاره» به مناسبت درگیری آن‌ها با کوچی‌ها در افغانستان، این تظاهرات در پی تشدید دست‌اندازی کوچی‌های افغانی (که همان چادرنشینانی که برای چرانیدن گله‌های خود، زمستان و تابستان میان جنوب و مرکز شرقی افغانستان در حال کوچ کردن هستند)، به اراضی هزاره‌ای‌ها و زد و خوردهای خونین و مرگ بار دو طرف برپا شده بود و تظاهرکنندگان در نوشته‌های خود مدعی شده بودند که دولت مانع از تجاوز کوچی‌ها به اراضی و مزارع آن‌ها نمی‌شود. کوچی‌ها به‌طور عمده از طوایف قبیله پشتون هستند. در قدیم، کولی‌های آمده از هند نیز با آن‌ها هم‌راه می‌شدند.

_______________________________

برخی از روی‌دادهای دیگر

1990 میلادی: سال‌روز درگذشت «خوان مانوئل پوییگ دیدونه» نویسنده آرژانتینی وی زاده سال 1932 و از رمان‌های معروف او می‌توان «نفرین ابدی بر خواننده این برگ‌ها» را نام برد.

1901 میلادی: مذاکرات انگلستان و ژاپن برای امضای یک پیمان اتحاد در لندن، که پس از عقد این اتحاد، انگلیسی‌ها به تقویت نیروی دریایی ژاپن کمک کردند و به دست ژاپن ناوگان روسیه که رقیب استعماری انگلستان  بود در خاوردور نابود شد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,