Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای بیست و دوم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 22

پس از گذشت ۵۵ روز اعتصاب غذا،

«پایان اعتصاب غذای‌ کمال شریفی، زندانی سیاسی کرد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده، بنا به‌ درخواست خانواده‌ بعد از یک ملافات کوتاه‌ حضوری‌ با خانواده‌اش کمال شریفی‌ زندانی‌ سیاسی‌ کرد به‌ اعتصاب غذای‌ خود بعد از ۵۵ روز در زندان میناب پایان داد.

به گزارش منابع خبری کردستان، بایزید شریفی پدر این زندانی‌ سیاسی‌ ضمن تایید خبر پایان اعتصاب فرزندش گفت: «چند روز پیش با تایید مقامان قضابی‌ بالاخره‌ من ‌و مادر و بردارش توانستیم اجازه‌ ملاقات با کمال از مسوولان قضایی‌ کشور دریافت نماییم ‌و در زندان میناب توانستیم کمال را ببینیم.»

وی‌ گفت‌: «فرزندم در این مدت تنها اَب خورده است و نزدیک به‌ بیست کیلو کم کرده ‌‌و تا حالا هم مقامات زندان به‌ خواست ایشان توجه‌ نکرده‌اند که‌ انتقال به‌ بند زندانیان سیاسی‌ است. اما فرزندم به‌ خاطر مادرش دست از اعتصاب غذا برداشته ‌‌و روز گذشته‌ هم به‌ خانه‌ تماس تلفنی‌ داشته‌اند.»

کمال شریفی، روزنامه‌نگار کرد، یکی از زندانیان سیاسی است که در اعتراض به وضع نامناسب زندان و عدم رعایت حقوق وی به عنوان یک زندانی سیاسی، به اعتصاب غذا دست زده است. کمال شریفی در سال ۱۳۸۷ در شهر سقز به اتهام محاربه در دادگاه انقلاب سقز محاکمه و به ۳۰ سال زندان در تبعید و ممنوعیت از ملاقات محکوم شد.

………………………………………………………..

روز پنج‌شنبه روی داد،

«تیراندازی و بازداشت در حمص، سومین شهر بزرگ سوریه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش فعالان حقوق بشر از حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، نیروهای امنیتی از صبح روز پنج‌شنبه، 21 ژوئیه، اقدام به تیراندازی شدید و هم‌چنین بازداشت معترضان کردند. بر اساس این گزارش این تیراندازی‌های تا بعدازظهر ادامه داشته است.

شاهدان عینی می‌گویند تانک‌هایی را در سطح شهر دیده‌اند و هم‌چنین به گفته آن‌ها ورودی‌های برخی از محلات با یورش نیروهای امنیتی بسته شده است.

بر اساس گزارش ها بیش از ۵۰ نفر در روزهای گذشته در شهر حمص کشته شده‌اند.

فعالان سیاسی این‌بار به حمایت از مردم شهر حمص، خواستار برگزاری تظاهرات دیگری پس از نماز جمعه، 22 ژوئیه، شده‌اند.

………………………………………………………..

استقبال از فرود آخرین شاتل،

«فرود آخرین شاتل فضایی آمریکا با موفقیت»

خبر / رادیو کوچه

شاتل فضایی آتلانتیس با چهار نفر خدمه، در پایان آخرین پرواز فضایی خود، روز پنج‌شنبه ۲۱ ژوئیه کمی پیش از طلوع آفتاب به وقت محلی در مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا فرود آمده است.

با فرود این شاتل، برنامه ۳۰ ساله آمریکا برای اکتشاف با شاتل‌های فضایی به پایان رسید.

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، در طول اجرای این برنامه، ۵ شاتل فضایی را به نام‌های آتلانتیس، چلنجر، کلمبیا، دیسکاوری و اندور به فضا پرتاب کرد.

فعالیت ناوگان فضایی آمریکا به دنبال دستور دولت این کشور متوقف شده است.

هزینه‌های بالای نگهداری ناوگان فضایی، یکی از دلایل تصمیم‌گیران آمریکا برای پایان دادن به فعالیت شاتل‌های فضایی اعلام شده است و مسوولان آژانس فضایی آمریکا به دنبال آن هستند که با دعوت از بخش خصوصی، آن‌ها را به سرمایه‌گذاری برای ساخت و تامین سفینه‌های مورد نیاز ماموریت‌های فضایی ترغیب کنند.

با آن که بخش خصوصی در آمریکا سرمایه‌گذاری‌هایی برای ساخت سفینه‌های فضایی انجام داده است، ولی احتمال کمی دارد که این سفینه‌ها دست‌کم تا سه یا چهار سال آینده برای پرواز آماده باشند.

در این مدت و به طور موقت، ناسا برای فرستادن فضانوردان خود به ایستگاه بین‌المللی فضایی، به روسیه وابسته خواهد بود.

با وجود تاریکی هوا در زمان فرود شاتل فضایی آتلانتیس، جمعیت زیادی برای دیدن صحنه بازگشت تاریخی آن از مدار زمین، در منطقه جمع شده بود.

برآورد شده است که نزدیک به سه هزار نفر که در پروژه‌های مربوط به فعالیت‌های فضایی آمریکا مشغول به کار بوده‌اند، در چند روز آینده بی‌کار شوند.

هم‌چنین بعد از نزدیک به یک ماه، فعالیت‌هایی که در چارچوب برنامه حضور در مدار زمین انجام می‌شد، به‌طور رسمی به پایان می‌رسد.

آخرین پرواز شاتل‌های دیسکاوری و اندور نیز اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی انجام شد.

 ………………………………………………………..

کمیته حقیقت‌یاب پارلمان منطقه‌ای کردستان:

«تهیه گزارش از مناطق گلوله‌باران شده کردستان توسط سپاه»

خبر / رادیو کوچه

اعضای کمیته حقیقت‌یاب پارلمان منطقه‌ای کردستان عراق از نقاطی که گفته می‌شود توسط سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی گلوله‌باران شده است بازدید و گزارشی را برای پارلمان و دولت عراق تهیه می‌کنند.

به گزارش تلویزیون العراقیه، عدنان الشهمانی، یکی از اعضای این کمیته گفت که پارلمان منطقه‌ای کردستان و پارلمان فدرال عراق در مورد پی‌گیری این موضوع توافق کرده‌اند.

اعضای این کمیته در دیدار با کمال کرکوکلی، رییس پارلمان منطقه‌ای کردستان عراق گفته‌اند که به زودی از روستاهای گلوله باران شده بازدید می‌کنند و گزارشی دقیق از واقعه برای ارایه به پارلمان و دولت عراق تهیه می‌کنند.

شاهدان عینی گفته‌اند که بیش از ۱۵۰ خانواده شام‌گاه چهارشنبه 20 ژوئیه، بر اثر گلوله‌باران شدید روستاهای منطقه قلعه دیزی، در نزدیکی مرز ایران بی‌خانمان شده‌اند.

محمد‌تقی اصانلو، فرمانده قرارگاه حمزه سید‌الشهدای سپاه پاسداران ایران روز گذشته از کشته شدن تعدادی از اعضای گروه پژاک در اثر حملات سپاه در مناطق مرزی نزدیک به شهر سردشت در استان آذربایجان غربی خبر داده و گفته بود: «این عملیات در چارچوب تعقیب و انهدام نیروهای ضد انقلاب و به ویژه گروه تروریستی پژاک صورت می‌پذیرد و ان‌شا‌الله با اقتدار کامل در مرزهای جمهوری اسلامی با اقلیم کردستان عراق ادامه خواهد یافت.»

منابع خبری دولتی ایران حدود 10 روز پیش به نقل از یک مقام عالی رتبه نظامی، بدون ذکر نام او، نوشته بودند که دولت خودمختار کردستان عراق بدون اطلاع حکومت مرکزی این کشور ۳۰۰ هکتار زمین در اطراف منطقه قلعه دیزی در اختیار گروه پژاک قرار داده است.

این مقام نظامی ایران گفته بود که گروه پژاک در این زمین‌ها مراکز آموزشی و اداری مستقر کرده و قصد دارد علیه ایران از آن‌ها استفاده کند.

او تاکید کرده بود که ایران حق حمله به این مراکز را برای خود محفوظ می‌داند.

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری فرانسه، قوا محمد، سخن‌گوی دولت خودگردان منطقه کردستان عراق گفته است: «از ایران انتظار داریم که حق حاکمیت دولت خودمختار کردستان عراق را به عنوان بخشی از حق حاکمیت عراق محترم بشمارد.»

لازم به اشاره است بر اساس گزارش‌های منتشر شده تاکنون در این درگیری‌ها چندین نفر از هر دو طرف درگیر کشته و مجروح شده‌اند. اما تعداد آمار ارایه شده از سوی دو طرف قابل تایید نیست.

………………………………………………………..

واکنش اصول‌گرایان حامی آیت‌اله خامنه‌ای به اظهارات خاتمی:

«نظام نیازی به شروط اصلاح‌طلبان ندارد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌ها در رسانه‌های داخلی ایران، شخصیت‌های منسوب به اصول‌گرایان حامی آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تازه‌ترین موضع‌گیری‌های خود شروط اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات نهم مجلس را رد کرده‌اند.

از سویی دیگر بر اساس همین گزارش‌ها، برخی از حامیان دولت نیز از اصول‌گرایان فاصله گرفته‌اند.

مصطفی پورمحمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه، 21 ژوئیه، در حاشیه همایش جامعه روحانیت مبارز به خبرنگاران گفت که «اصول‌گرایان انشا‌الله با لیست واحد در انتخابات حضور پیدا کنند و تلاش جامعتین- جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین- نیز همین است.»

وی با رد شرایط اصلاح‌طلبان برای بررسی شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «نظام برای خودش شروط را از قبل تعیین کرده است. ما ملتزم به آن هستیم و نیازی به شروط دیگران نیست.»

این سخنان در واکنش به اظهارات محمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین ایران که از دی ماه سال گذشته تا کنون بارها تاکید کرده که برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات، احزاب باید در فعالیت‌های خود آزاد باشند، محدودیت‌های رسانه‌ای و حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی باید برداشته شود و زندانیان سیاسی پس از حوادث ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ نیز آزاد شوند، ابراز شده است.

هم‌چنین در واکنش به این شروط، آیت‌اله جنتی، دبیر شورای نگهبان در واکنش به آن گفت: «می‌‌گویند اگر ما بخواهیم وارد شویم، شرایطی دارد. واقعن باید گفت وقاحت حد و مرزی ندارد. مردم شما را قبول ندارند. چه کسی به شما رای می‌دهد؟»

اصولگرایان می‌گویند تنها اصلاح‌طلبانی حق شرکت در انتخابات دارند که از اقدامات خود توبه کنند و با آن‌چه آن‌ها «فتنه» و «سران فتنه» می‌خوانند، مرزبندی روشنی داشته باشند.

محمد کاظم انبارلویی، رییس مرکز سیاسی حزب موتلفه اسلامی، نیز از شورای نگهبان خواسته است تا صلاحیت نامزدها را با توجه به مرزبندی آن‌ها با «جریان فتنه» مورد توجه قرار دهد.

هم‌چنین آیت‌اله مهدوی کنی که ریاست مجلس خبرگان را برعهده دارد از اصول‌گرایان خواست تا از موازی‌کاری با تشکل شکل یافته از سوی «جامعتین» خوددداری کنند و موضع واحدی درباره انتخابات داشته باشند.

وی می‌گوید که «کار ما مورد تایید اصول‌گرایان و مقام معظم رهبری است.»

به نظر می‌رسد انتقاد رییس مجلس خبرگان جمهوری اسلامی به تشکیل «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» است که در روزهای اخیر زمزمه تشکیل آن اوج گرفته است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است روز ۱۲ اسفندماه سال جاری برگزار شود و در حالی که حضور اصلاح‌طلبان در این انتخابات در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اختلاف میان اصول‌گرایان حامی رهبر اسلانی و رییس‌ جمهوری اسلامی به موضوعی جدی در صحنه سیاسی ایران تبدیل شده است.

رسانه‌های ایران در روزهای اخیر اشاره کرده‌اند که اصول‌گرایان برای رسیدن به وحدت میان خود با مشکلات جدی روبه‌رو هستند و تشکیل قریب‌الوقوع «جبهه پایداری انقلاب اسلامی» که خارج از دایره راست سنتی است شکاف میان اصول‌گرایان را عمیق‌تر خواهد کرد.

به گزارش فارس، در این جبهه افرادی از هم‌کاران قبلی دولت‌های نهم و دهم، برخی از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، برخی از اعضای قرارگاه عمار و افرادی چون حجت‌الاسلام آقا تهرانی، غلامحسین الهام، صادق محصولی، رسایی، علی اصغر زارعی، کوچک‌زاده، کوثری و روح‌اله حسینیان حضور دارند.

از سوی دیگر اصولگرایان در ماه‌های اخیر حملات دامنه‌داری علیه محمود احمدی‌نژاد و نزدیکان وی که از آن‌ها به عنوان «جریان انحرافی» نام می‌برند آغاز کرده‌اند و به نظر می‌رسد که این طیف نیز از جبهه اصول‌گرایان خارج شده‌اند.

………………………………………………………..

رییس جمهوری اسلامی:

«ما هر وقت بمب اتم بخواهیم از اعلام آن واهمه نداریم»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 21 ژوئیه، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، پیشنهاد روسیه در مورد راه حل گام‌به‌گام برای حل مسئله اتمی ایران را رد کرده است.

به گزارش مهر، محمود احمدی‌نژاد در واکنش به پیشنهاد اخیر روسیه برای حل بحران اتمی ایران گفت: «آن‌ها پیشنهاد هم‌کاری گام‌به‌گام ایران در زمینه موضوع هسته‌ای را مطرح کردند؛ بسیار خوب، ما گام خود را برداشته‌ایم و با آژانس هم‌کاری کرده‌ایم.»

آقای احمدی‌نژاد که در مراسمی در کرمان سخن می گفت، افزود: «حالا شما گام خود را بردارید بیایید با هم یک برنامه تنظیم کنیم، یک گام شما برداری، یک گام هم ما.»

چهارشنبه هفته گذشته، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، طرحی را شامل «روی‌کرد گام‌به‌گام» نسبت به پرونده اتمی ایران مطرح کرد که براساس آن، ایران در ازای برداشتن هر گام در راستای برآوردن خواست جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی خود از کاهشی متناسب در تحریم‌های وضع شده بین‌المللی برخوردار می‌شود.

آقای احمدی نژاد بار دیگر این اتهام را رد کرد که جمهوری اسلامی در صدد ساخت تسلیحات اتمی است و گفت: «ما گفته‌ایم بمب نمی‌خواهیم، این را هم گفته‌ایم که اگر بخواهیم، از کسی واهمه نداریم که آن را اعلام کنیم.»

رییس جمهوری اسلامی در سخنان خود در روز پنج‌شنبه، این نظر را رد کرد که ایران تهدیدی را متوجه کشورهای منطقه و اروپا می‌کند و اظهار داشت: «این‌که گفته می‌شود ایران می‌خواهد با موشک‌هایش، روسیه یا اروپا را بزند، دروغ است؛ ما نیازی به این کار نداریم و با روسیه و دیگران دوست هستیم.»

آقای احمدی‌نژاد در واکنش به این‌گونه اظهارنظر‌ها گفت: «برخی می‌گویند ایران می‌خواهد کشورهای عربی را مورد حمله قرار دهد، اما کجای تاریخ نشان داده است که ملت ایران تجاوزگر باشد؟» و افزود: «معلوم است که این حرف‌ها دروغ است.»

………………………………………………………..

پس از نشست اعضای منطقه یورو در بروکسل،

«توافق جهت ارایه کمک ۱۰۹میلیارد یورویی به یونان»

خبر / رادیو کوچه

رهبران کشورهای عضو منطقه یورو درباره جزییات یک مجموعه کمک ۱۰۹ میلیارد یورویی به یونان به توافق دست پیدا کرده‌اند.

بر اساس این طرح، بانک‌ها و موسسه‌های مالی خصوصی نیز برای یونان تسهیلات تازه‌ای در جهت بازپرداخت بدهی‌هایش در نظر خواهند گرفت.

سران ۱۷ کشور عضو منطقه یورو در بروکسل، پایتخت بلژیک روز جمعه، 21 ژوئیه، پس از ساعت‌ها مذاکره فشرده به این توافق دست پیدا کردند.

صندوق بین‌المللی پول نیز از دور دوم کمک‌های کلان به یونان حمایت می‌کند.

قرار است که بانک‌های خصوصی حدود ۳۷ میلیارد یورو از کمک‌ها به یونان را تامین کنند.

نیوکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، گفته است منابع خصوصی طی ۳۰ سال آینده ۱۳۵ میلیارد یورو به یونان کمک خواهند کرد.

در این توافق، تجدید ساختار بدهی‌های یونان و تبادل اوراق قرضه دولت این کشور در نظر گرفته شده است.

نقش بانک‌ها و شرکت های خصوصی در کمک به یونان، یکی از موارد اختلاف رهبران کشورهای عضو منطقه یورو بود.

فرانسه و بانک مرکزی اروپا با این کار مخالف بودند اما آلمان بر آن اصرار داشت.

پیش‌تر، در پی انتشار خبر توافق اصولی در این باره، بهای سهام در بازارهای اروپا و جهان بالا رفت.

بهای سهام در بورس ایتالیا با انتشار این خبر چهار درصد و بهای سهام اسپانیا سه درصد افزایش یافت.

بهای سهام در آمریکا نیز با آغاز خرید و فروش سهام، یک و سه دهم درصد بالا رفت.

………………………………………………………..

کمیته فدراسیون بین‌الملی فوتبال:

«بررسی اتهام پرداخت رشوه توسط نامزد سابق ریاست فیفا»

خبر / رادیو کوچه

کمیته فدراسیون بین‌الملی فوتبال، فیفا، در زوریخ، سوییس، تشکیل جلسه می‌دهد تا به اتهام پرداخت رشوه توسط محمد بن‌همام، نامزد سابق ریاست این سازمان و رییس سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا، رسیدگی کند.

آقای بن همام، که اهل قطر است و زمانی ریاست فدراسیون فوتبال این کشور را بر عهده داشته، متهم است که به منظور تاثیرگذاری بر نتیجه رقابت‌ها، به پرداخت چندین هزار دلار رشوه به دست‌اندرکاران فوتبال در منطقه کارائیب مبادرت کرده اما وی این اتهام را نادرست دانسته است.

قرار است نتیجه تحقیقات کمیته اخلاقی فیفا در این زمینه روز شنبه، 23 ژوئیه، اعلام شود.

………………………………………………………..

شام‌گاه چهارشنبه روی داد،

«‌درگذشت لوسین فروید نقاش بریتانیایی‌»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 20 ژوئیه، لوسین فروید، نقاش مشهور بریتانیایی در سن ۸۸ سالگی در خانه خود در لندن درگذشته است.

نقاش بزرگ که نوه زیگموند فروید، پدر روان‌کاوی بود، تا آخرین روزهای زندگی فعال بود و هم‌چنان نقاشی می‌کرد.

او تنها در هفته‌های آخر اندکی بیمار بود.

لوسین فروید حدود پنجاه سال در هنر تجسمی غرب حضوری نمایان داشت.

………………………………………………………..

در رابطه با رسوایی شنود،

«برکناری یکی از سردبیران پرفروش‌ترین روزنامه بریتانیا»

خبر / رادیو کوچه

یکی از سردبیران روزنامه «سان» به دلیل ارتباطش با ماجرای شنود غیر‌قانونی تلفن‌ها در بریتانیا، برکنار شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، روزنامه سان، پرفروش‌ترین روزنامه بریتانیا و از زیر مجموعه‌های غول رسانه‌ای روپرت مرداک است.

این فرد، مت نیکسون نام دارد و سردبیر بخش گزارش‌های ویژه روزنامه سان بود.

در اطلاعیه‌ای که شرکت «نیوز اینترنشنال»، ناشر روزنامه سان منتشر کرده گفته شده آقای نیکسون برای ارتباطش با ماجرای شنود در هفته نامه «نیوزآو د ورلد» از کار کنار گذاشته شده است.

………………………………………………………..

کارگردان «تهران من، حراج»:

«مرضیه وفامهر فقط بازی‌گر فیلم بود»

خبر / رادیو کوچه

مرضیه وفا‌مهر همسر ناصر تقوایی، کارگردان به‌نام ایرانی، که نزدیک به یک‌ماه است در زندان قرچک ورامین به‌سر می‌برد، به گفته آقای تقوایی قرار بازداشت او یک ماه دیگر هم تمدید شده است.

گراناز موسوی، کارگردان فیلم «تهران من، حراج»، بازداشت مرضیه وفا مهر، بازیگر این فیلم را غیر‌منتظره دانست و گفت که او تنها، بازیگر فیلم بوده است و «هیچ نقشی در هیچ یک از قضایای پیش آمده ندارد.»

به گزارش بی‌بی‌سی، خانم موسوی با تاکید بر این مسئله که این فیلم یک پروژه دانش‌جویی بوده و فیلم‌نامه‌ای ۴۰ صفحه‌ای داشته است، گفت: «فیلم با مجوز ساخته شده، فیلمی که نمای خیابانی دارد نمی‌تواند بدون مجوز باشد. ضمن آن‌که عوامل فیلم بدون مجوز قرارداد نمی‌بندند و این‌که عنوان شده فیلم بدون مجوز است، از پایه بی‌اساس است.»

کارگردان فیلم «تهران من، حراج» با انتقاد از بازداشت خانم وفامهر گفت: «در همان ابتدا که متوجه شدم او را خواسته‌اند به او گفتم تمام اطلاعاتم را در اختیار آن‌ها قرار دهد تا با من تماس بگیرند، اما برای من جای سوال دارد که چرا از من به عنوان کارگردان توضیح نمی‌خواهند تا سو‌تفاهم‌ها برطرف شود.»

خانم موسوی افزود: «پخش غیر‌قانونی این فیلم چیزی نیست که در کنترل من باشد. مگر کارگردانان و فیلم‌سازان بقیه فیلم‌های ایرانی که مجوز پخش ندارند، اما دی‌وی‌دی آن‌ها در سطح بازار پخش می‌شود مورد مواخذه قرار می‌گیرند؟ مسئله قاچاق فیلم است که باید کنترل شود.»

خانم موسوی ادامه داد: «فیلم تهران من، حراج تعهد اجتماعی دارد و از دردهایی می‌گوید که هر کس در تهران زندگی کند، آن را می‌بیند. آیا اگر سر این فیلم را زیر آب کنیم و عوامل آن را اذیت کنیم اصل مشکلات تهران حل می‌شود؟»

به گفته آقای تقوایی، سایر عوامل تولید فیلم «تهران من، حراج» پس از یک شب بازداشت، با سپردن وثیقه آزاد شده‌اند.

این فیلم که مشکلات جامعه ایران را به تصویر می‌کشد با انتقادات اصول‌گرایان مواجه شد.

………………………………………………………..

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران،

«کشته شدن یک فرمانده سپاه پاسداران در درگیری با پژاک»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران پای‌گاه علی‌ابن‌ابیطالب قم که برای انجام ماموریت به منطقه سردشت رفته بود هم‌راه با پنج تن دیگر از اعضای این یگان در درگیری با افراد مسلح گروه پژاک کشته شده است.

به گزارش فارس، این رسانه‌ها از این فرمانده سپاه پاسداران با نام سردار عاصمی نام برده و گفته‌اند که سپاه پاسداران طی روزهای گذشته، در عملیات سنگینی علیه نیروهای پژاک شرکت داشته که در جریان آن، شمار زیادی از اعضای این گروه کشته شده‌اند.

در روزهای اخیر، گزارش‌های متعددی در مورد درگیری سنگین بین نیروهای سپاه و ارتش جمهوری اسلامی و گروه پژاک انتشار یافته و دو طرف از وارد کردن تلفات به یک‌دیگر خبر داده‌اند اما این گزارش‌ها قابل تایید نبوده است.

لازم به اشاره است اعضای کمیته حقیقت‌یاب پارلمان منطقه‌ای کردستان عراق از نقاطی که گفته می‌شود توسط سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی گلوله‌باران شده است بازدید و گزارشی را برای پارلمان و دولت عراق تهیه می‌کنند.

………………………………………………………..

وزیر خارجه جمهوری اسلامی:

«دولت انگلیس ناچار است در رفتارش تجدید‌نظر کند»

خبر / رادیو کوچه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تشریح سیاست خارجی دولت خود، از روابط با عربستان سعودی، مصر، بحرین و آمریکا سخن گفته و از موضع‌گیری دولت بریتانیا در قبال جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه در خصوص نبود سفیر دو کشور در سفارت‌خانه‌های ایران و بریتانیا و هم‌چنین انتقاد برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ادامه رابطه با بریتانیا گفت: «سفیران دو کشور فراخوانده نشده‌اند؛ سفیر قبلی انگلیس جابه‌جا شد و مسوولیت جدیدی در عراق گرفت و دولت انگلیس سفیر جدید را به جای سفیر قبلی معرفی کرده است و ما نیز سفیر خود را فرا نخوانده‌ایم.»

آقای صالحی با تایید این‌که روابط با بریتانیا «در شرایط مطلوب نیست» در مورد دلیل سردی روابط دوجانبه اظهار داشت: «موضع‌گیری‌های انگلیس و رفتار دولت‌مردان این کشور درعرصه‌های بین‌المللی غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه است و درست به همین اعتبار است که روابط دو جانبه تهران – لندن شرایط مطلوبی ندارد.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی از بریتانیا خواست تا روی‌کرد خود به دولت ایران را تغییر دهد و افزود: «یقین داریم دولت انگلیس به جای‌گاه مهم جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه آگاه است و از این رو، برای رابطه با تهران، ناگزیر است در رفتارش تجدید نظر کند.»

وی از جمله خواستار رفع محدودیت از نصرت‌اله تاجیک، سفیر پیشین جمهوری اسلامی در اردن شد که در انتظار نتیجه رسیدگی به درخواست تحویل به ایالات متحده برای رسیدگی به اتهام نقض قوانین تحریم تسلیحاتی آن کشور، در حال حاضر در بریتانیا تحت نظر قرار دارد.

وزیر امور خارجه یادآور شد که آیت‌اله خمینی وآیت‌اله خامنه‌ای، رهبران سابق و کنونی جمهوری اسلامی، بارها تجدید رابطه با آمریکا را رد کرده‌اند و افزود: «تا زمانی که آمریکا با استقلال عمل جمهوری اسلامی در روابط داخلی و خارجی مخالف است، بحث و گفت‌وگو یا مذاکره سیاسی با این کشور، خارج از دستور کار ما قرار دارد.»

آقای صالحی، در مورد بهبود روابط ایران و عربستان نیز گفت: «ما در ارتباط با روابط دوجانبه مشکل خاصی با عربستان نداریم و عربستان را به عنوان یک کشور مهم منطقه و اثرگذار در عرصه بین‌المللی می‌دانیم» و ابراز امیدواری کرد که مشکلاتی که «در ارتباط با موضوعی غیر دوجانبه» بین دو کشور بروز کرده، از میان برود و راه مناسبی برای پیش‌رفت در گسترش روابط یافت شود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به روابط با بحرین نیز پرداخت و با یادآوری این‌که دو کشور سال‌ها روابط خوبی داشته‌اند، گفت که جمهوری اسلامی به حاکمیت ملی و استقلال بحرین احترام می‌گذارد و خواستار صلح، ثبات، و امنیت در آن کشور است و افزود: «ما با دولت بحرین روابط سیاسی داریم و اقدام پادشاه بحرین در گفت‌وگو با مردم کشورش را اقدامی مثبت می‌دانیم و امیدواریم این حرکت چاره‌ساز باشد.»

در بخش دیگری از این مصاحبه، روابط ایران و مصر هم مطرح شد که بیش از سی سال پیش، به دستور آیت‌اله خمینی قطع شد و هنوز برقرار نشده است.

آقای صالحی با تاکید بر اهمیت مصر به عنوان یک کشور مهم در منطقه، گفت: «ارتباط تنگاتنگ سیاسی بین تهران و قاهره می‌تواند در جهت صلح، امنیت و ثبات منطقه مفید باشد، ضمن این‌که ظرفیت‌های فراوانی برای هم‌کاری بین مصر و ایران در عرصه‌های مختلف فرهنگی، علمی، تجاری و صنعتی وجود دارد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,