Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
بیانیه انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی،

«مورگان، بانوی مدافع حقوق بشر تا آخرین لحظه»

2011 July 22

به مناسبت درگذشت مارگارت مورگان، رییس هیت مدیره انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، آداپ، روابط عمومی این تشکل بیانیه‌ای جهت اطلاع عمومی و در این راستا منتشر کرده است.

متن این بیانیه در پی می‌آید:

جنبش مدنی آذربایجان و زندانیان دربند این جنبش یکی از دوستان صمیمی و خدمت‌گزار خود را از دست دادند. خانم مارگارت مورگان مدافع حقوق بشر، فعال اجتماعی و سیاسی، یکی از اولین بنیان‌گذاران عفو بین‌الملل شاخه کانادا و رییس هیت مدیره انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران -آداپ- روزسه‌شنبه نوزدهم ژوئیه به‌دنبال یک بیماری کوتاه در سن هشتاد و شش سالگی در شهر ونکوور کانادا درگذشت.

سراسر زندگی این بانوی مدافع حقوق بشر سرشار از تقلای وی برای کمک به ستم‌دیدگان و قربانیان تبعیض حکومت‌ها و سیستم‌های دیکتاتوری در سراسر جهان بوده و وی د‌ر این مبارزات کارنا‌مه درخشانی از خود باقی گذاشته است.

خانم مارگارت مورگان از بدو آشنایی با مسایل آذربایجانی‌ها در ایران و با درک عمق تبعیض فرهنگی و اقتصادی رفته بر این ملت و هم‌چنین با تشخیص ابعاد راسیسم ریشه دوانده در جامعه ایران، به امر مبارزه برای افشای این رنج‌ها پیوست و د‌ر ا‌ین راه کمک موثری در رساندن صدای مظلومان دربند آذربایجانی به مجامع بین‌المللی بود. نام و اعتبار و شخصیت مورد احترام این بانوی مهربان و مبارز حقوق بشر در میان فعالان سازمان عفو بین‌الملل و تشکیلات وابسته به آن، خود یکی از عواملی بوده که تاکنون کمک نموده است تا آداپ در پیش‌برد اهداف خود به موفقیت‌های نسبی دست یابد.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران -آداپ- ضمن تسلیت این فقدان بزرگ به همه هم‌کاران‌، زندانیان دربند و فعالان مدنی و حقوق بشر آذربایجانی، در این شرایط دشوار تاریخی اطمینان می‌دهد که کماکان با همه توان خود با جدیت به کار مدافعه از حقوق ملی- مدنی مردم آذربایجان ادامه داده و هم‌چنان سعی خواهد کرد که منعکس‌کننده صدای مظلومیت اسیران قهرمان آذربایجانی در مجامع جهانی باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,