Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
پس‌کوچه تماشا

«برای ساخت فیلم باید پوست کرگدن داشت»

2011 July 22

مجید بهشتی / رادیو کوچه

majid.b@koochehmail.com

برای ساخت فیلم باید پوستی به کلفتی کرگدن داشت

دکتر« علی رفیعی» هم‌زمان با اکران جدیدترین ساخته‌ی سینمایی‌اش «آقایوسف» از شرایط ساخت و اکران این فیلم سخن گفت و نگرانی‌ها و دغدغه‌هایش را مطرح کرد‌ ساز‌کار در سینمای ایران یادآور شد این فیلم از آغاز با مشکل روبه‌رو بود. بعد از 8 ماه پیش تولید دروغین، در شرایطی برای ساخت فیلم پشت دوربین رفتم که 10 درصد انرژی‌ام باقی مانده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تمام هیجان‌ها، انگیزه‌ها و عشق خود را به ساخت این فیلم از دست داده بودم وی اظهار تاسف کرد‌: «در این‌جا برای ساخت فیلم و اجرای تاتر باید پوستی به کلفتی کرگدان داشت ما از هیچ حمایتی برخوردار نمی‌شویم همین که از فیلمی حمایت نشود، شرایط پخش مناسبی برایش در نظر گرفته نشود، همین که فیلمی دیر پخش شود یا در گروه نامناسبی اکران شود، همه این‌ها نوعی سانسور است.

چرا که سانسور در یک نوع به‌خصوص خلاصه نمی‌شود با اشاره به پخش تیزر رایگان برای فیلم‌هایی که در جشن‌واره فجر با استقبال بیش‌تر تماشاگران روبه‌رو بوده‌اند در برنامه تلویزیونی هفت اعلام شد، سه فیلمی که به لحاظ جذب تماشاگر در بالاترین رده قرار بگیرند، صد نوبت تیزر رایگان تلویزیونی خواهند داشت. فیلم «آقایوسف» در رتبه دوم بود. اما آن‌ها این قانون را درباره فیلم من اعمال نکردند. حق تیزر را از من گرفتند و به فیلم دیگری دادند.

ماجرای سانسور گسترده یک فیلم

فیلمی که 60 دقیقه‌اش سانسور و نقش «‌رضا کیانیان» کلن حذف شد

آن فیلم ۱۲۳ دقیقه‌ای بود اما یک نسخه ۶۰دقیقه‌ای از آن به نمایش در آمد

یعنی حتا ا ز نصف فیلم هم کم‌تر بود. چیزی که عجیب بود این بود که «‌رضا کیانان» شخصیت اصلی فیلم اصلن در کار حضور نداشت. باور کنید حتا یک فریم از «کیانیان» نبود.

«ابوالحسن داوودی» کارگردان سینما به بهانه نمایش سریال‌ش از تلویزیون گفت‌وگویی با هفته‌نامه سروش کرده و در آن حرف‌های جالبی درباره سانسور عجیب و غریب یکی از فیلم‌هایش در تلویزیون در سال‌های قبل زده است.

«داوودی» در این‌باره گفت: «یکی از آثار توقیفی من برمی‌گردد به اوایل دهه هفتاد. فیلم«‌ایلیا‌» نقاش جوان است که اصلن مال خود تلویزیون است و شبکه دوم آن را تهیه کرده است. آن کار هیچ وقت و هیچ شرایطی اکران نشد در حالی که در چند جشن‌واره مختلف جایزه گرفته بود. بعدها شش هفت سال بعد یک نسخه از آن از طریق سیما پخش شد.

وی ادامه داد: «آن فیلم ۱۲۳ دقیقه‌ای بود اما یک نسخه ۶۰ دقیقه‌ای از آن به نمایش در آمد. یعنی حتا از نصف فیلم هم کم‌تر بود. چیزی که عجیب بود این بود که «‌رضا کیانان‌» شخصیت اصلی فیلم اصلن در کار حضور نداشت. باور کنید حتا یک فریم از کیانیان نبود.

«پرتقال خونی» مهرماه روی پرده سینماها می‌رود فیلم سینمایی «پرتقال خونی» به کارگردانی «‌سیروس الوند» مهرماه اکران عمومی می‌شود.

«محمد نشاط» تهیه‌کننده این فیلم به خبرنگار مهر گفت: «با برنامه‌ریزی‌های انجام شده این فیلم اکران دوم عید فطر در گروه سینمایی قدس روی پرده می‌رود. با توجه به موضوع و ترکیب بازیگران فکر می‌کنم «پرتقال خونی‌» با استقبال خوبی در گیشه روبه‌رو شود.»

بازیگران:

«نیوشا ضیغمی»، «حامد بهداد»، «زیبا بروفه» و «ویشکا آسایش» بازی‌گران «پرتقال خونی» هستند. فیلم‌نامه «پرتقال خونی» را «پیمان عباسی» نوشته و بازنویسی آن زیر نظر «سیروس الوند» انجام شده است.

عوامل «پرتقال خونی» عبارتند از مدیر فیلم‌برداری «‌محمود کلاری» مدیر صدابرداری: «حسن زاهدی» و طراح چهره پردازی: «‌ایمان امیدواری» این فیلم در بیست و نهمین جشن‌واره فیلم فجر روی پرده رفت.

«سیروس الوند» فیلم‌های سینمایی «دست‌های آلوده» «زن دوم» «چهره» «یک‌بار برای همیشه» و … را در کارنامه دارد.

«مرد عنکبوتی‌ 4» مقابل دوربین قرار گرفت         

با آغاز مراحل پیش تولید «مرد عنکبوتی 4»، نخستین تصاویر از این پروژه سینمایی منتشر شد

«مرد عنکبوتی‌4» که داستان قسمت‌های قبل را دنبال نمی‌کند، توسط شرکت فیلم‌سازی سونی تهیه   و تولید می‌شود.

به گفته‌ی مدیر اجرایی «مرد عنکبوتی ‌4»، قسمت جدید سری فیلم‌های «مرد عنکبوتی» به‌طور کامل سیر داستانی سه قسمت قبلی را دنبال نمی‌کند، اما داستان حول وقایع پیشین اتفاق می‌افتد».

وی افزود: «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» آن‌چه قبلن اتفاق افتاده را پاک نمی‌کند، اما تلاش می‌کند به روایتی بپردازد که در چارچوب فیلم‌های قبلی اتفاق افتاده است.»

«مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» قرار است سوم جولای ‌2012 (‌13 تیر ‌1391) به صورت سه‌بعدی روی پرده‌های سینما اکران شود. «اندرو گارفیلد» در نقش «مرد عنکبوتی» بازی می‌کند و «اما استون» هم نقش مقابل او را ایفا می‌کند.

شرکت فیلم‌سازی سونی اعلام کرد: «نسخه جدید «مرد عنکبوتی» پس از کناره‌گیری «سام» توسط «مارک وب» ساخته می‌شود.»

صورتک‌های «جان محمدی» در گالری «‌هما »

اولین نمایش‌گاه انفرادی نقاشی‌های «مونا جان محمدی» در گالری «هما» برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، صورتک‌های ‌«مونا جان محمدی»  به سر در تازه‌ترین آثار این هنرمند جوان، تماشاگر را با یک مولف تجربه‌گر رودررو می‌کند.

موضوع پرتره‌های این مجموعه خود روایی نقاش است و ژست‌های اغراق شده و صورت‌های سفید و رنگ و رو رفته به نوعی نریتو اکسپرسیونیستی منجر شده است.

این نمایش آخرین مجموعه گالری هما از 31 تیر تا 11 مرداد پیش از ماه رمضان خواهد بود و پس از آن گالری تعطیل است و مجدد کار خود را در تاریخ 11 شهریور با نمایش آثار مریم اشکانیان آغاز خواهد کرد.

  250 سایت دانلود فیلم‌های غیرمجاز فیلتر شد

به گزارش ایرنا، ستاد مبارزه با محصولات غیرمجاز سمعی و بصری روز دوشنبه اعلام کرد: «هم‌زمان با رشد استفاده از شبکه‌های اینترنتی، برخی افراد سودجو مبادرت به فروش گسترده محصولات سمعی و بصری در پای‌گاه‌های مجازی مختلف کرده که موجبات نگرانی آحاد جامعه و متولیان فرهنگ کشور را فراهم کرده است.‌

طی بررسی و بازبینی‌های ستاد مبارزه با محصولات غیرمجاز سمعی و بصری از سایت‌های مختلف اینترنتی، اسامی بیش از 250 سایت که امکان دانلود فیلم و موسیقی اعم از ایرانی و خارجی به صورت کپی، مبتذل و مستهجن را فراهم می‌‌کردند به کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اعلام شد.

طبق مواد 21، 22 و 23 قانون جرایم رایانه‌ای، این‌گونه سایت‌ها با اعلام فهرست مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مستقر در دادستانی کل کشور فیلتر شده و بر طبق قانون «نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت‌های غیرمجاز می‌نمایند» با آن‌ها برخورد خواهد شد.

تماشاخانه ایرانشهر میزبان «خرده خانوم  کیومرث پوراحمد» می‌شود

به گزارش روابط عمومی این نمایش «خرده خانوم» نوشته «اصغر عبدالهی» است و با نگاهی کمدی به داستان یکی از زنان دربار ناصرالدین شاه قاجار می‌پردازد که به هم‌راه «دده» به منزل سرتیپ می‌رود و اتفاقات گوناگونی را پشت سر می‌گذارد‌.

در این نمایش بازی‌گرانی از جمله «گلاب آدینه، فریدون محرابی، فرزین محدث، ژاکلین آواره، شهرام نجاتی، سارا توکلی، دینا محمدی و امیررضا وزیری» ایفای نقش می‌کنند.

هم‌چنین «بهرام تشکر» دست‌یار کارگردان و برنامه‌ریز، «لیلی مقیمی »مدیر پروژه، «غلامرضا یاری» طراح صحنه و نور، «گلناز گلشن» طراح لباس، «احسان برابادی» طراح پوستر و بروشور، «یاسر بیات» موسیقی «پریسا هاشم پور» منشی صحنه این اثر نمایشی هستند.

علاقه‌مندان به تماشای «خرده خانوم» می‌توانند از سوم مرداد ماه ساعت 21 به تماشاخانه یک ایرانشهر مراجعه کنند.

«نمایش خرده خانوم» از روزهای یک‌شنبه تا چهارشنبه برای دانش‌جویان 50 درصد تخفیف درنظر گرفته و قیمت بلیت برای تماشاگران غیر‌دانشجو 20 هزار تومان است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,