Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
تماشاخانه‌ی کوچه

«پنگوئن‌های آقای پاپر»

2011 July 22

پویا / رادیو کوچه

«پنگوئن‌های آقای پاپر» (Mr. Popper’s Penguins) عنوان فیلمی است که این هفته به بررسی آن می‌پردازیم. فیلمی خانوادگی به کارگردانی مارک واترز (Mark Waters) و بازی جیم کری.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای پاپر (با بازی جیم کری) در کار معماری و دلالی مسکن است. او در کارش بسیار موفق است و درآمد خوبی دارد. این را می‌توان از خانه‌ای که در آن زندگی می‌کند و ماشینی که سوار می‌شود دریافت. اما او علی‌رغم موفقیت کاری، در زندگی زناشویی خود چندان موفق نبوده است. او از همسر خود جدا شده، و تنها زندگی می‌کند. اگرچه روابط او با همسر سابق‌اش «آماندا» (‌با بازی ‌Carla Gugin) خوب است، اما مسایلی که باعث جدایی آن‌ها شده‌اند هم‌چنان پابرجا هستند. تا این‌که روزی اتفاقی غیر‌مترقبه برای آقای پاپر می‌افتد. او 6 پنگوئن را از پدرش به ارث می‌برد. او که در ابتدا قصد دارد از زیر بار نگه‌داری آن‌ها شانه خالی کند، نهایتن جذب پنگوئن‌ها شده و آن‌ها را به خانه‌ی خود می‌آورد. حضور پنگوئن‌ها در خانه‌اش نویدبخش تغییراتی در آقای پاپر است. با تداوم حضور پنگوئن‌ها، ارزش‌های انسانی که برای آقای پاپر به‌واسطه‌ی شغل و نوع زندگی‌اش کم‌رنگ شده بودند،‌ دوباره رنگی تازه می‌گیرند. آقای پاپر در کنار آن‌ها فرصت بازیابی دوباره‌ی روح خود را می‌یابد‌.

[youtube width=”500″ height=”378″]http://www.youtube.com/watch?v=GBVTtaJbMUI[/youtube]

پنگوئن‌های آقای پاپر که بر اساس یک داستان کودک ساخته شده است، برای مخاطب بزرگ‌سال کمی کسل‌کننده است. علی‌رغم بازی نسبتن خوب جیم کری، فیلم نسبتن موفق از آّب در نیامده است. ایده‌ی حضور پنگوئن به عنوان حیوان خانگی، ایده‌ی جذابی است ولی نحوه‌ی به تصویر کشیده شدن آن فاقد جذابیت لازم است. شاید اگر این ایده در یک انیمیشن به کار بسته می‌شد، نتیجه‌ی بهتری حاصل می‌شد. از سوی دیگر روند و جنس اتفاقات به گونه‌ای نیستند که در مخاطب بزرگ‌سال اشتیاق لازم را به‌وجود آورند. از این‌ رو فکر می‌کنم پنگوئن‌های آقای پاپر در سطح فیلم کودک باقی مانده است.

پنگوئن‌های آقای پاپر در جلب نظر منتقدین نیز موفق نبوده است. کسب امتیاز 5.8 از 10 در تارنمای IMDB نیز گویای این موضوع است. با این حال اگر از طرف‌داران جیم کری و فیلم‌های کمدی هستید، مطمئنن این فیلم خنده را بر لبان شما می‌نشاند و کودکان شما نیز از دیدن آن لذت خواهند برد.

منابع

http://www.imdb.com/title/tt1396218/

http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110615/REVIEWS/110619990

http://www.salon.com/entertainment/movies/quick_takes/index.html?story=/ent/movies/andrew_ohehir/2011/06/15/mr_popper

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,