Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
یکم مرداد- بیست‌و‌سوم ژوئیه

«تقویم تاریخ یکم مرداد»

2011 July 23

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 1829میلادی- «ویلیام برت» (William Austin Burt) آمریکایی ماشین تحریری را که ساخته بود را در ایالت میشیگان به ثبت رسانید که با موفقیت مواجه نشد. در سال 1867 سه آمریکایی دیگر به نام‌های «کریستوفر شولز» (Christopher Sholes)، «کارلوس گلیدن» (Carlos Glidden) و «سمیوئل» (Samuel W. Soule) ماشین تحریری را ساختند که استفاده از آن آسان و عملی بود و کارخانه «رمینگتون» امتیاز انبوه‌سازی این دست‌گاه را از آنان خرید و تحت نام «شول ـ گلیدن» (Shole – Glidden) به تولید صنعتی آن پرداخت.

ماشین‌تحریر یک ابزار مکانیکی یا الکتریکی است که به کاربر اجازه می‌دهد از طریق فشردن «کلید»، نوشته‌هایی را روی کاغذ چاپ کند. از دهه ۱۹۸۰ به بعد، کم‌کم ویرایش‌گرهای متن که روی کامپیوترهای شخصی اجرا می‌شدند باعث خروج ماشین‌های تحریر از بازار شدند.

1945 میلادی- محاکمه «فیلد مارشال هانری فیلیپ پتن» (Philippe Pétain) به اتهام خیانت به فرانسه از روزی چون امروز آغاز شد و تا ماه بعد از آن ادامه یافت و در پایان کار به مرگ محکوم شد. وی که بیش‌تر به‌نام «مارشال پتن» مشهور است ژنرال فرانسوی و قهرمان جنگ اول جهانی بود که به‌خاطر قبول ریاست «حکومت ویشی» در جنگ جهانی دوم به خیانت متهم شد.

«پتن» در شکست دادن آلمان نقشی موثر داشت و در 1916 در «وردن» تهاجم بزرگ آلمان را متوقف کرد و عنوان قهرمان فرانسه به دست آورد.

اوایل جولای سال 1940 پس از رسیدن نیروهای آلمان به پاریس، مقامات وقت فرانسه از پتن خواستند که به فرانسه باز گردد و ریاست دولت را بر عهده گیرد. تا بازگشت پتن نیمی از فرانسه به اشغال آلمان درآمده بود. پایتخت به «ویشی» منتقل شد. پتن تا آگوست 1944 که پاریس توسط متفقین از دست آلمان خارج شد هم‌چنان رییس کشور بود. دولت آلمان در آستانه سقوط دولت «ویشی» پتن را به آلمان برد تا گزند نبیند که در سال 1945 داوطلبانه به فرانسه باز گشت، دستگیر و به دادگاه تسلیم شد.

یکی از اتهامات او این بود که هنگام دستگیری و انتقال یهودیان فرانسه به آلمان، درقبال این روی‌داد بی‌تفاوت مانده بود. «شارل دوگل» اعدام پتن را به دلیل کهولت به حبس ابد تخفیف داد که تا پایان عمر در دژ نظامی محبوس بود و در سال 1951 در 95 سالگی در حبس در گذشت.

1995 میلادی- دنباله‌دار «هیل باپ» (Comet Hale–Bopp) کشف شد. دنباله‌داری است که به احتمال قوی بیش‌ترین تعداد رویت را در قرن بیستم دارد. این دنباله‌دار به‌طور مستقل توسط دو ستاره‌شناس «آلن هیل» (Alan Hale) و «توماس باپ»  (Thomas Bopp) کشف شد. این جرم آسمانی به مدت ۱۸ ماه حتا با چشم غیر‌مسلح نیز قابل رویت بود.

جالب است بدانید که این دنباله‌دار زمانی که در بین مدار سیاره «زحل» و «مشتری» بود با قدر 10.5 کشف شد و این نوید ظهور دنباله‌داری بسیار نورانی را می‌داد.

1970 میلادی- سلطنت «قابوس بن سعید» بر کشور پادشاهی عمان آغاز شد. وی چهاردهمین فرد در زنجیره خاندان آل بوسعید است. خاندان سلاطین آل بوسعید در سال ۱۷۴۱ میلادی به دست «امام احمد بن سعید» تاسیس شد. امام احمد بن سعید در میان عمانی‌ها احترام ویژه‌ای دارد زیرا وی پس از یک جنگ طولانی با شورشیان توانست در کل کشور عمان امنیت و استقرار بر قرار کند.

قابوس بن سعید 30 ساله برضد پدرش «سعید بن تیمور» کودتا کرد و پادشاه این کشور شد که هنوز فاقد یک قانون اساسی مدون و مجلس مقننه به صورت معمول آن است. قابوس در انگلستان تحصیلات متوسطه و فنون نظامی را به پایان برده بود که به عمان احضار شد و به دستور پدرش تحت نظر قرار گرفت. این سرزمین که در سوی جنوبی تنگه هرمز قرار دارد از موقعیت ویژه برخوردار است. رفاه مردم عمان نتیجه نفت آن است.

———————————————–

روی‌دادی دیگر

1952 میلادی- سال‌روز ملی شدن و انقلاب جمهوری عربی «مصر» و کودتای نظامی علیه حکومت پادشاهی «ملک فاروق» و زمینه‌سازی برای اعلام جمهوری در این کشور است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

 Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,