Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای بیست و سوم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 22

انفجار در دفتر نخست وزیر نروژ

«نزدیک به یک‌صد کشته در انفجار و تیراندازی اسلو در نروژ»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

پلیس نروژ اعلام کرده است که دست‌کم 91 تن در بمب‌گذاری روز جمعه، 22 ژوئیه، اسلو و حمله مسلحانه به اردوی حزب حاکم برای نوجوانان کشته شده‌اند.

پیش‌تر، تلفات این حملات 17 کشته و شمار زیادی زخمی اعلام شده بود.

یک مقام پلیس از امکان افزایش مجدد تعداد کشته‌شدگان خبر داده است.

پلیس هم اکنون در حال بازجویی از مردی ۳۲ ساله به اتهام ارتباط با این حملات است.

مظنون آندرس برینگ بریویک معرفی شده است. برخی رسانه‌های نروژ از ارتباط وی با گروه‌های راست افراطی خبر داده‌اند.

این مرد در جزیره اوتوئیا، واقع در شمال غرب اسلو، دستگیر شد.

روز جمعه، 22 ژوئیه، بر اثر انفجار یک بمب که پیش از تیراندازی، در نزدیکی ساختمان مرکزی دولت در شهر اسلو، پایتخت نروژ، دست‌کم 7 تن کشته و 15 نفر نیز زخمی شده‌اند.

به گزارش الجزیره، بر اثر این انفجار دفتر ینس استولتنبرگ، نخست وزیر نروژ و ساختمان برخی دیگر مقامات از جمله وزیر نفت آسیب دیده است.

کامیلا رایست، یکی از سخن‌گویان دولت اعلام کرد که شخص نخست وزیر سالم بوده و آسیبی ندیده است.

این انفجار در ساعت 15:20 به وقت محلی روی داد.

تصاویر مخابره شده از این انفجار نشان می‌دهد که شیشه‌های ساختمان‌ها شکسته و به خیابان ریخته شده است.

به گزارش ان‌آر‌کی، همه راه‌ها به مرکز شهر اسلو بسته است.

 لازم به اشاره است هیچ گروهی تاکنون مسوولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

…………………………………………….

الشباب: خبر خشک‌سالی تبلیغاتی است

«الشباب مانع کمک‌رسانی به قحطی‌زدگان سومالی می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

مقامات گروه اسلام‌گرای الشباب در سومالی، برطرف شدن ممنوعیت کمک‌رسانی سازمان‌های امداد غربی به قحطی‌زدگان این کشور را رد کرده و گفته‌اند که گزارش‌های سازمان ملل متحد درباره بروز قحطی در بخش‌هایی از این کشور «تبلیغات صرف» است.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه، 20 ژوئیه، اعلام کرد که بخش‌هایی از سومالی به دنبال بروز بدترین خشک‌سالی در ۶۰ سال اخیر، دچار قحطی شده است.

یک سخن‌گوی گروه الشباب که با القاعده در ارتباط است و بیش‌تر بخش‌های سومالی را تحت کنترل دارد، سازمان‌های امدادی را به داشتن اهداف سیاسی متهم کرده است.

با این حال، مسوولان نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، با تاکید بر بروز قحطی، گفته‌اند که به اقداماتشان برای ارایه کمک و امدادرسانی به قحطی‌زدگان ادامه خواهند داد.

به دنبال تهدیدهای گروه الشباب در سال 2009 میلادی بیش‌تر سازمان‌های امدادرسان غربی سومالی را ترک کردند.

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد از جمله سازمان‌هایی است که به دلیل ممنوعیت‌های اعمال‌شده از سوی الشباب، در سومالی فعالیت نمی‌کند.

با این حال، مسوولان این سازمان گفته‌اند که به دنبال رساندن کمک‌های غذایی به ساکنان موگادیشو، پایتخت سومالی، از راه هوا هستند و برای کمک به هزاران کودکی که به شدت دچار سو‌تغذیه شده‌اند، تصمیم دارند در چند روز آینده محموله‌هایی غذایی را با هواپیما به موگادیشو برسانند.

گفته می‌شود که حدود ۱۰ میلیون نفر در مناطق مختلف شرق آفریقا نیازمند مواد غذایی هستند و سومالی در بین کشورهای مختلف، بدترین وضعیت را دارد.

…………………………………………….

علی‌رغم تدابیر امنیتی،

«تظاهرات مخالفان دولت سوریه بعد از نماز جمعه»

خبر / رادیو کوچه

اعتراضات ضد دولتی در سوریه، با پایان یافتن نماز جمعه، 22 ژوئیه، برای چندمین هفته متوالی در قابل راه‌پیمایی برگزار شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در قامیشلی، در شمال شرق سوریه از گاز اشک آور علیه تظاهرکنندگان استفاده شده است.

بنابر این گزارش‌ها مخالفان در حمص، سومین شهر بزرگ سوریه هم تظاهراتی برگزار کرده‌اند. این در حالی است که ده‌ها نفر از معترضان در این شهر، در روزهای گذشته کشته شده‌اند.

هم‌چنین شهرهای حسکه‌، کسوا در اطراف دمشق‌، حما‌، درعا‌، عامودا‌، لاذقیه‌، دیر الزور‌ و ادلب از جمله شهرهای بودند که شاهد تظاهرات گستر ده ضد دولتی بوده است.

براساس این گزارش معترضان سقوط رژیم اسد را خواستار بودند.

فعالان سیاسی دو روز پیش مردم سوریه را برای حضور در تظاهرات امروز که به نام «نوادگان خالد‌بن ولید» نامیده شد‌، فرا خوانده بودند.

به نقل از شاهدان عینی، تعداد معترضان سوری در شهر دیر الزور به 400 هزار نفر رسیده است.

هم‌چنین برخی فعالان حقوق بشری سوریه گزارش دادند که 2 معترض سوری در شهرهای حمص و حلب توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

رامی عبدالرحمان رییس دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای امنیتی به شکل گسترده‌ای در مناطق اطراف دمشق مستقر شده‌اند.

وی در این باره اظهار داشت که ارتش در ورودی‌های دو منطقه قابون و رکن‌الدین در دمشق با قرار دادن ایست بازرسی مردم این دو منطقه را زیر نظر قرار داده‌اند.

…………………………………………….

از سوی اداره اطلاعات صورت گرفت،

«احضار و بازجویی سما رئوفی، شهروند بهایی»

خبر / رادیو کوچه

 سما‌ رئوفی، از شهروندان بهایی ساکن سنندج، روز ۲۸ تیرماه طی تماس تلفنی به اداره اطلاعات این شهر احضار شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، در آخرین تماس تلفنی ماموران اداره اطلاعات، سما‌ رئوفی برای «پاسخ‌گویی به سوالاتی ساده و گفت‌وگوی دوستانه» احضار شد.

وی هم‌چنین از نوشتن و امضای تعهد‌نامه سر باز زده است. پیش‌تر پدر سما‌ رئوفی، ذبیح‌اله رئوفی نیز به اتهام تبلیغ آیین بهایی، و به مدت یک سال زندانی شده بود.

هم‌چنین، چهار نفر دیگر از بهاییان سنندج نیز در تاریخ پانزدهم تیرماه، مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

…………………………………………….

بن‌همام: اگر مجرم شوم، تعجب نکنید

«عدم خوش‌بینی بن‌همام به تبرئه شدن در فیفا»

خبر / رادیو کوچه

محمد بن‌همام، رییس تعلیق‌شده کنفدراسیون فوتبال آسیا که برای ریاست فدراسیون جهانی فوتبال نامزد شده بود، معتقد است به اتهام پرداخت رشوه مجرم شناخته خواهد شد.

آقای بن‌همام متهم است که برای پیروزی در انتخابات ریاست فیفا خواسته است به اعضای اتحادیه فوتبال کارائیب رشوه بدهد.

کمیته اخلاقی فیفا جلسه‌ای برای بررسی این ادعاها تشکیل داده است که دو روز طول خواهد کشید.

بن همام ۶۲ ساله پس از مطرح شدن اتهامات، از رقابت در انتخابات ریاست فیفا کنار کشید و از ۲۹ ماه مه به طور موقت از فعالیت در فوتبال تعلیق شد.

او در وبلاگش نوشته است: «به نظر می‌رسد فیفا هفته‌ها پیش تصمیم خود را در این باره گرفته است و اگر رای به مجرم بودن صادر شود، ‌کسی نباید تعجب کند.»

…………………………………………….

با صدور بیانیه‌ای از واشینگتن،

«باراک اوباما با مردم نروژ ابراز همدردی کرد»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در واکنش به حملات مرگ‌بار در نروژ، با صدور بیانیه‌ای با مردم این کشور ابراز هم‌دردی کرده و خواهان افزایش هم‌کاری بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم شد.

آقای اوباما روز جمعه، 22 ژوئیه، در واشنگتن در حاشیه دیدار با جان‌ کی، نخست وزیر نیوزلند، گفت انفجار اسلو، یادآور این موضوع است که جامعه جهانی در تلاش برای متوقف کردن اقدام‌های تروریستی سهیم است.

او افزود: «هم در عرصه اطلاعاتی و هم در تلاش برای پیش‌گیری از بروز چنین حملات وحشتناکی باید با هم هم‌کاری کنیم.»

آقای اوباما هم‌چنین از آمادگی کشورش برای کمک به تحقیقات درباره این حملات خبر داد.

سخن‌گوی وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد در این رابطه با مقام‌های نروژی تماس گرفته شده اما تاکنون از نروژ تقاضای کمک دریافت نکرده است.

…………………………………………….

در راه بازگشت از قله روی داد،

«جان‌باختن لیلا اسفندیاری کوه‌نورد زن ایرانی در هیمالیا»

خبر / رادیو کوچه

لیلا اسفندیاری اولین زن  فاتح قله «نانگابارپات»، روز جمعه، 22 ژوئیه، در رشته‌کوه‌های هیمالیا جان باخته است.

لیلا اسفندیاری روز جمعه و پس از یک ماه تلاش موفق به صعود به قله «کاشربورم 2» شد اما در راه بازگشت از این قله‌ دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد‌.

به گزارش فارس، لیلا اسفندیاری اوایل تیر ماه امسال به منظور صعود به قله 8 هزار و 35 متری «کاشربورم 2» راهی پاکستان شده بود.

لیلا اسفندیاری در کارنامه ورزشی خود صعود به قله «نانگابارپات» از قله‌های 8 هزار متری هیمالایا و تلاش برای صعود به قله «کی‌دو»‌ (k2) ) تا کمپ دوم را داشت‌.

…………………………………………….

نخست وزیر: عامل اصلی مشخص نشده است،

«بازجویی از مظنون حوادث خونین نروژ»

خبر / رادیو کوچه

ینس استولتنبرگ، نخست وزیر نروژ در کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه، 23 ژوئیه، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که هنوز مشخص نیست چه کسی عامل اصلی بمب‌گذاری اسلو و حمله مسلحانه به اردوی حزب حاکم برای نوجوانان است.

گزارش شده فرد بازداشت شده در ارتباط با این دو حمله، دارای عقاید افراطی ملی گرایانه است.

پلیس هم اکنون در حال بازجویی از این مرد ۳۲ ساله است.

نخست وزیر نروژ گفته است که چند عضو دولت او در انفجار اسلو کشته شده‌اند و بسیاری هنوز از سرنوشت اعضای خانواده خود خبری در دست ندارند.

دست‌کم 91 نفر در بمب‌گذاری اسلو و حمله مسلحانه به اردوی حزب حاکم برای نوجوانان کشته شده‌اند.

…………………………………………….

عدم رعایت قانون مشملو 195 دلار جریمه،

«اعمال قانون منع روبنده و برقع در بلژیک»

خبر / رادیو کوچه

بلژیک به‌عنوان دومین کشور اروپایی از روز شنبه، 23 ژوئیه، ممنوعیت پوشش روبنده و برقع را در اماکن عمومی برای زنان مسلمان اعمال می‌کند.

پارلمان بلژیک آوریل 2010 با رای‌گیری 149 موافق در مقابل یک مخالف قانون منع روبنده در اماکن عمومی را تصویب کرد، اما در نتیجه سقوط دولت در مدت کوتاهی پس از آن، برگزاری انتخابات غیر‌قطعی و فعال شدن کابینه موقت اعمال این قانون تا امروز به تعویق افتاده است.

این قانون به طور واضح به برقع و روبنده اشاره نکرده است اما پوشش صورت افراد را در اماکن عمومی به علل امنیتی ممنوع کرده که این امر به طور طبیعی بر روبنده و برقع تاثیرگذار است. افرادی که این قوانین را نقض کنند با 195 دلار و هفت روز زندان رو‌به‌رو می‌شوند.

از سویی دیگر مسلمانان بلژیک این اقدام را تبعیض‌آمیز توصیف و اظهار داشتند که این قانون چهره اقلیت مسلمان کشور را تیره و تار نشان می‌دهد.

بلژیک نخستین کشوری بود که مسئله قانونی کردن منع روبنده را مطرح کرد اما فرانسه اولین کشوری بود که این قانون اعمال را کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,