Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
وزیر خارجه نروژ پس از حادثه تیراندازی:

«پیش‌داوری نکنیم، مواظب قضاوت‌های خود باشیم»

2011 July 24

خبر / رادیو کوچه

یوناس گاره استوره، وزیر امور خارجه نروژ، روز شنبه، 23 ژوئیه، که در کنفرانسی مطبوعاتی پس از انفجار و تیراندازی روز جمعه در نروژ حضور داشت، اعلام کرد که برآورد می‌شود در زمان حمله به جزیره اتوئیا، حدود 600 نفر در این جزیره حضور داشتند.

اتوئیا، جزیره‌ای متعلق به نروژ است که روز جمعه، آندرس بهرینگ برویک، فرد متهم به قتل بیش از 85 نفر از حزب حاکم کارگر برای نوجوانان، در آن بازداشت شد. گفته می‌شود وی دارای عقاید افراطی مسحیت است.

به گفته وزیر امور خارجه نروژ در زمان حمله، هیچ یک از مقامات حزب حاکم در نروژ در این جزیره نبوده است.

بر اساس گزارش‌ها ساعاتی پیش از حمله به این جزیره، نخست وزیر سابق نروژ که در حال حاضر نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور تغییرات اقلیمی است، در محل برگزاری اردوی تابستانی نوجوانان که توسط حزب حاکم کارگر در این جزیره حضور داشته است.

آقای استوره با این توضیح که تحقیقات پلیس در باره این حمله ادامه دارد، گفت که «به عنوان دولت نروژ، باید مواظب باشیم تا در این تحقیقات تاثیری نگذاریم.»

او افزود: «در چنین حوادثی، معمولن پیش داوری‌هایی انجام می‌شود، در حالی که باید مواظب قضاوت‌های خود باشیم.»

جزیره اتوئیا

به گفته وزیر امور خارجه نروژ، پیش از این هم اقداماتی با انگیزه‌های سیاسی در این کشور مشاهده شده و به نظر او، لازم است که پیش از اظهار نظر رسمی، منتظر مشخص شدن نتیجه تحقیقات پلیس بود و بر اساس حدس و گمان‌های اولیه قضاوت نکرد.

او تاکید کرد: «ما بر وضعیت کسانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، متمرکز هستیم و در عین حال، سعی می‌کنیم به پلیس در پیش‌برد تحقیقات کمک کنیم.»

لازم به اشاره است تعداد 92 تن در انفجار در اسلو و تیراندازی در اتوئیا کشته شده‌اند. هر دو حادثه با اختلاف زمانی کوتاه رخ داده است.

گفتنی است علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با ارسال پیامی به هم‌تای نروژی‌اش انفجار روز گذشته در این کشور را محکوم کرد.

آقای صالحی در پیامی خطاب به یوناس گاره استوره، وزیر خارجه نروژ با محکوم کردن انفجار روز گذشته در این کشور با خانواده قربانیان این حادثه، ملت و دولت نروژ ابراز هم‌دردی کرد.

بیشتر بخوانید:

«بازجویی از مظنون حوادث خونین نروژ»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,