Saturday, 18 July 2015
17 June 2021

«بازداشت گسترده دانشجویان درآستانه ۱۶ آذر»

2009 December 01

رادیو کوچه

در آستانه فرارسیدن 16 آذرماه، روز دانشجو؛ بازداشت و محکومیت‌های دانشجویان دستگیر شده روند رو به افزایش داشته است.

بنا به گفته منابع آگاه  23 دانشجویی که پس از تجمع 13 آبان به کمیته انضباطی دانشگاه شهرکرد احضار شده بودند با احکام سنگین  این کمیته مواجه شدند.

گزارش ها حاکی از 12 ترم تعلیق با احتساب سنوات برای دانشجویان شرکت کننده در تجمع 13 آبان دارد.

گفته می‌شود تمام احکام به صورت معلق و درجهت جلوگیری از هر گونه تحرکی در روز شانزدهم آذر می‌باشد.

عباس پشمی(دبیر انجمن اسلامی) علی مرادی( دبیر سیاسی انجمن اسلامی) هادی دلبهاری( عضو انجمن اسلامی) مریم ملک شعبانی( مسوول کمسیون فرهنگی انجمن اسلامی) آرمان اسعد( دبیر اسبق سیاسی انجمن اسلامی) عقیل اسفندیار پور( دبیر دانشکده فنی انجمن اسلامی) محمد حیدرزاده(عضو شورای مرکزی دانکده فنی انجمن اسلامی) و سعید سپاهی، هر کدام به مدت 2 ترم تعلیق با احتساب سنوات شدند.

هم‌چنین در مشهد هم در پی اعتراضات دانشجویان در روز 13 آبان،  35 دانشجو از دانشگاه‌های فردوسی و آزادشهر بازداشت شدند. هر چند که بنا به گزارش فعالین دانشجویی شهر مشهد، بیشنر این دانشجویان هم اکنون آزاد شده‌اند، ولی هم‌چنان 5 دانشجو در بازداشت گاه اطلاعات شهر مشهد بازداشت می‌باشند.

برخی از این دانشجویان که در حمله نیروهای یگان ویژه به دانشگاه آزاد مشهد و اطراف دانشگاه فردوسی و میدان آزادی بازداشت شده بودند به کوی پلیس و تعدادی هم به بازداشتگاه اطلاعات شهر مشهد منتقل شده بودند، که از این تعداد 5 دانشجو هم‌چنان و با گذشت نزدیک به یک ماه در اداره اطلاعات این شهر زندانی می‌باشند. در روزهای گذشته نیز 30 دانشجو دیگر نیز پس از گذراندن از 3 تا 10 روز بازداشت، با قرار کفالت و وثیقه آزاد شده‌اند.

گفتنی است در روزهای 12 و 13 آبان تجمعات اعتراض آمیزی که به صورت خودجوش در دانشگاه‌های فردوسی و آزاد مشهد برگزار شده بود، با حمله نیروهای امنیتی، پلیس و بسیجی حامی دولت به خشونت کشیده شد و 35 تن از دانشجویان و ده‌ها تن از مردم عادی که در حمایت از دانشجویان در اطراف دانشگاه تجمع کرده بودند، بازداشت شدند.

دانشجویان دانشگاه فردوسی، آزاد و پیام نور مشهد در اطلاعیه‌هایی که در اینترنت، خوابگاه‌ها و  سالن‌های دانشکده‌های این دانشگاه‌ها پخش شده است، از تجمع‌های گسترده در 16 آذر خبر داده‌اند.

اخبار و گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که کمیته انضباطی دانشگاه پیام نور احکام سنگینی را برای 12 تن از دانشجویان مخالف دولت این دانشگاه صادر کرد.

بنا به این گزارش درپی اعتراض های دانشجویان  در سخنرانی حمید رسایی، در دانشگاه پیام نور مشهد، کمیته انضباطی این دانشگاه طی جلسه‌ای در تاریخ 11/8/88 و بدون حضور اعضای دانشجویی این کمیته و بدون دعوت از دانشجویان معترض جهت دفاع از خود ، دانشجویان معترض به حمید رسایی را در مجموع به 18 ترم محرومیت از تحصیل محکوم کرده است.

احکام درنظر گرفته شده شامل 1 ترم منع از تحصیل برای 6 تن و 2 ترم ممانعت از تحصیل برای 6 تن دیگر از دانشجویان است.  در بین افرادی که شامل حکم دوم یعنی منع از تحصیل به مدت دو نیم سال می شوند اسامی دبیر تشکیلات و دبیر کمیته سیاسی انجمن اسلامی این دانشگاه نیز به همراه 4 تن از اعضای فعال این تشکل به چشم می خورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: