Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
دوم مرداد- بیست‌و‌چهارم ژوئیه

«تقویم تاریخ دوم مرداد»

2011 July 24

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1379 خورشیدی- «احمد شاملو» شاعر، نویسنده، فرهنگ‌نویس، روزنامه‌نگار، پژوهش‌گر، مترجم ایرانی درگذشت. او از موسسان و دبیران کانون نویسندگان ایران در قبل و بعد از انقلاب بود. در دوره‌ای از جوانی شعرهای خود را با تخلص «الف.‌بامداد» و «الف.صبح» منتشر می‌کرد. سرودن شعرهای آزادی‌خواهانه و ضد‌استبدادی، عنوان «شاعر آزادی ایران» را برای او به ارمغان آورده است.

شهرت اصلی شاملو به خاطر سرایش شعر است که شامل گونه‌های مختلف شعر نو و برخی قالب‌های کهن نظیر قصیده و نیز ترانه‌های عامیانه‌ می‌شود. شاملو در سال ۱۳۲۶ با «نیما یوشیج» ملاقات کرد و تحت تاثیر او به شعر نو (که بعدها شعر نیمایی هم نامیده شد) روی آورد، اما برای نخستین بار در شعر «تا شکوفه‌ی سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد وزن را رها کرد و به‌ صورت پیش‌رو سبک نویی را در شعر معاصر فارسی شکل داد. از این سبک به شعر «سپید» یا شعر «منثور» یا شعر «شاملویی» یاد کرده‌اند. تنی چند از منتقدان ادبی او را موفق‌ترین شاعر در سرودن شعر منثور می‌دانند.

شاملو علاوه بر شعر، فعالیت‌های مطبوعاتی، کارهای تحقیق و ترجمه‌ی شناخته‌شده‌ای دارد. مجموعه‌ی کتاب «کوچه»‌ی او بزرگ‌ترین اثر پژوهشی در مورد فرهنگ عامه‌ی مردم ایران (با تمرکز بر فرهنگ تهران) است. آثار وی به زبان‌های مختلف ترجمه شده ‌است.

آرام‌گاه او در «امام‌زاده طاهر» کرج واقع شده است.

1923 میلادی- «پیمان لوزان» (Lausanne) یک پیمان آشتی بود که در لوزان سوییس به امضا رسید. این پیمان وضعیت تقسیم‌بندی بخش‌های آناتولی و ترکیه شرقی امپراتوری فروپاشیده عثمانی را مشخص کرد. پیمان لوزان باعث به رسمیت شناخته شدن کشور تازه‌بنیاد ترکیه از سوی کشورهای جهان شد. و تکلیف فاتحان جنگ جهانی اول و هم‌چنین یونان و بلغارستان را با ترکیه و هم‌چنین وضعیت مرزهای این کشور را که بر جای امپراتوری عثمانی نشسته بود روشن کرد.

پیمان لوزان پایان جنگ ۱۹۲۱-۱۹۲۲ میان ترک‌ها و یونانی‌ها را مشخص می‌کند و منافع ترکیه را به‌تر از پیمان «سور» (Sèvres) تامین کرد.

طرف‌های پیمان در یک‌سو ترکیه و در سوی دیگر کشورهای یونان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، رومانی و پادشاهی صرب‌ها کروآت‌ها و اسلوونی‌ها بودند.

1974 میلادی- کمیته قضایی مجلس نمایندگان رسیدگی عمومی به اعلام جرم علیه نیکسون را آغاز کرد و دیوان عالی فدرال ایالات متحده آمریکا نیز حکم کرد که رییس جمهوری نوارها را به کمیته قضایی تحویل دهد. در هفته بعد کمیته قضایی مجلس نمایندگان رای خود را درباره سه فقره جرم ارتکابی توسط نیکسون از جمله سواستفاده از قدرت، کارشکنی در امر اجرای عدالت و اهانت به کنگره  را صادر کرد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تعدادی از ماموران اف‌بی‌آی وارد ساختمان هتل «واترگیت» (Watergate) محل استقرار ستاد انتخاباتی حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا شدند و دست‌گاه‌های شنود کار گذاشتند و سپس اسناد و مدارکی را به سرقت بردند. این اقدام غیر‌قانونی با پیدا شدن یک نوار کاست توسط یک مامور حراست هتل به‌طور تصادفی لو رفت و روزنامه واشنگتن پست نیز آن را منتشر کرد.

بعدها مشخص شد که چنین اقداماتی قبلن انجام گرفته بوده‌ است. پس از آن‌که مشخص شد کنگره به استیضاح نیکسون رای خواهد داد، وی در اوت ۱۹۷۴ از سمت خود کناره‌گیری کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1360 خورشیدی- دومین انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران برگزار و «محمد علی رجایی» انتخاب شد.

1783 میلادی- «سیمون بولیوار» فرمانده‌ی انقلابی و سیاست‌مدار ونزوئلایی و یکی از چندین رهبر جنبش استقلال‌طلبانه در آمریکای جنوبی بود که در «کاراکاس» زاده شد.

1802 میلادی- «الکساندر دوما» نویسنده شهیر فرانسوی به‌دنیا آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

 Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,