Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
به بهانه درگذشت «ایمی واینهاوس»

«روزنگاشت‌/‌پایانی تلخ برای ستاره‌ای جهانی»

2011 July 24

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌سوم ژوییه 2011 برابر شد با درگذشت «ایمی واینهاوس» (Amy Winehouse) خواننده و ترانه‌سرای «بریتانیایی» که با ترکیب الکترونیک سبک‌های موسیقی جاز، سول، ریتم و بلوز شناخته می‌شود. وی که زاده سال 1983 بود در سن بیست سالگی به شهرت رسید و آلبوم «بازگشت به سیاهی» او در سال 2006 پرفروش‌ترین آلبوم سال بوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ایمی واینهاوس» در چهاردهم سپتامبر سال 1983میلادی در شمال لندن در خانواده‌ای یهودی که پدرش علاقه‌مند به موسیقی جاز بود زاده شد. او که از نه سالگی به پیش‌نهاد مادربزرگش به مدرسه تاتر رفته بود در این زمینه نیز فعالیت داشت اما علاقه اصلیش موسیقی بود. او در سیزده سالگی نواختن گیتار را آغاز کرد و از چهارده سالگی شروع به نوشتن موسیقی کرد و هم‌زمان در گروه‌های محلی آواز می‌خواند.

اما آغاز کار  هنری ایمی در سال ۲۰۰۳ با آلبوم «فرانک» بود که با این آلبوم او در سن بیست سالگی به شهرت رسید و تبدیل به یکی از موفق‌ترین و مشهورترین خواننده‌های زن در بریتانیا شد که البته گفته شده، خودش زیاد از این آلبومش راضی نبود.

ایمی در سال ۲۰۰۶ با آلبوم «بازگشت به سیاهی» توانست موفق به نامزد شش جایزه گرمی و موفق به دریافت پنج جایزه گرمی شود و آلبوم او در همان سال به عنوان پرفروش‌ترین آلبوم سال انتخاب شد و واینهاوس توانست با صدای گرم و استعدادش به یک ستاره جهانی بدل شد.

اما ایمی واینهاوس این خواننده بریتانیایی در عمر کوتاه خود با مشکل الکل و مواد مخدر دست به گریبان بود و حتا حاشیه‌های زندگی او بر فعالیت‌های موفق او در زمینه موسیقی سایه افکنده بود. او ماه پیش از توری که برای بازگشت خود به صحنه موسیقی راه انداخته بود، کنار کشید و آن را ناتمام گذاشت.

و پس از این‌که ایمی از توری که برنامه‌ریزی کرده بود عقب کشید، سخن‌گوی او گفته بود که خانم واینهاوس تمامی اجراهای خود را معلق کرده است. آن زمان اعلام شد که او برای تقویت و تندرستی این کار را انجام داده و امیدوار است به زودی به عرصه هنرموسیقی بازگردد.

ماه گذشته در جریان کنسرت موسیقی ایمی در «صربستان»، تماشاگران به دلیل این‌که او بیش از حد مست به نظر می‌رسید و اجرای خوبی نشان نمی‌دهد، او را هو کردند. ایمی در مدت یک ‌ساعت و نیمی  که اجرا داشت، آهنگ‌ها را نصفه و نیمه اجرا می‌کرد و بیش‌تر مواقع قدرت دنبال کردن ترانه‌ها را نداشت و گروه موسیقی‌اش به جای او خواندن آهنگ‌ها را دنبال می‌کردند.

و اما سرانجام در بیست‌و‌سوم ژوییه ۲۰۱۱ دو آمبولانس به مقصد خانه‌ ایمی در لندن فرا خوانده شدند و او را مرده یافتند. هنوز علت مرگ این خواننده تیست‌و هشت ساله که با اعتیاد به الکل و مواد مخدر دست به گریبان بود اعلام نشده است. تاکنون پلیس لندن مرگ وی را غیرمنتظره خوانده و اعلام کرده که بررسی و تحقیق به‌خاطر تعیین دلیل اصلی مرگ امی واینهاوس ادامه دارد.

در ساعات اولیه اعلام مرگ ایمی واینهاوس «سارا براون»، همسر «گوردون براون» نخست وزیر سابق بریتانیا از کسانی بود که در پیام توییت خود نوشت: «خبر بسیار تلخی است که ایمی واینهاوس با آن همه استعداد و صدای درخشان، با مرگ ناگهانی روبه‌رو شده است. به خانواده‌اش تسلیت می‌گویم.»

گفته شده که ایمی واینهاوس آخرین بار چهارشنبه شب، هم‌راه با «دیان برومفیلد»، خواننده نوجوانی که تحت حمایت ایمی بود، در سالن راوند‌هاوس در کمدن بر صحنه حاضر شد. او با دیان برومفیلد بر روی صحنه رقصید و از جمعیت خواست تا آلبوم این دختر نوجوان را بخرند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا فارسی

ویکی‌پدیا انگلیسی

بخش فارسی بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,