Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد‌وشصت

«به مرد ایرانی زیادی خوش می‌گذرد»

2011 July 25

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

یک بام و دو هوا نداریم، اگر زن نیم مرد است، فرزند ندارد، دیه نیمه دارد، ارث‌اش نصفه است، …مردش می‌تواند این ناقص‌العقل را مانند کودکان تنبیه کند و صیغه‌ها و عقدی‌های بسیار داشته باشد و حتا او را بزند، پس شعور نیمه‌اش از آن‌جا که کم است وقتی قاتل بود نباید به دار آویخته شود، وقتی زنا کرد نباید سنگسار شود، وقتی دزدی کرد باید نیمه تاوان دهد، سخن سیاسی که هیچ اصلن حرجی برایش با عقل ناقص‌اش نیست، می‌گویند: علی امام اول شیعیان به اهل عراق نامه‌ای می‌نویسد که «ای اهل عراق، شنیدم زنان شما در خیابان‌ها برخورد دارند و با مردان مواجه می‌شوند‌، آیا شما حیا نمی‌کنید؟ غیرت ندارید؟» دقت کنید امام علی ننوشت که ای زنان عراقی حجاب‌های‌تان را رعایت کنید، نه، گفت زنان را رها کنید، این بی‌غیرتی مال مردان است که زنان‌شان این‌طور بی‌ناموس شده‌اند، پس دولت محترم جمهوری اسلامی بر طبق روایات مستدل باید تاوان از مردان بگیرد نه بالعکس و مردان از آن‌جا که مورد تشویق خداوند قرار می‌گیرند باید از این فرصت استفاده نمایند، در تاریخ و روایات آمده پیامبر گفت: «پدرم ابراهیم بسیار غیرت‌مند بود، و من از او غیرت‌مندتر هستم، و خداوند بینی آن کسی را که بی‌غیرت است به خاک بمالد و ذلیل کند.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روایت شده: «ابراهیم در یکی از سفرها، بر اثر آلودگی محیط، همسرش را در میان صندوقی سرپوشیده نهاده بود، در مرز ایالت مصر، مامور از او پرسید در میان این صندوق چیست؟ ابراهیم پاسخ‌هایی داد و سرانجام گفت: «در میان این صندوق همسر من قرار دارد» مامور پرسید: «چرا او را در میان صندوق نهاده‌ای؟» ابراهیم گفت: «غیرتم نسبت به ناموسم چنین اقتضا‌ کرد تا چشم ناپاکی به او نیفتد.»

با ذکر این روایات مشخص می‌شود که مردان موظف بر تمامی امور زنان‌شان هستند و ازآن‌جا که فرهنگ ضد و نقیض گویی و یک بام و دو هوا برازنده هیچ دین و دولتی نیست پس این زن – کودکان نباید جواب‌گوی اعمال باشند، ضمن آن‌که این قیومیت مورد تایید و تحسین و هم‌چنین پاداش نیز هست.

بوی خوش بهشت تا مسیر پیمودن پانصد سال راه، می‌رسد، ولی به مشام چند نفر نمی‌رسد، یکی از آن‌ها بی‌غیرت است

پیامبر گفت: «بوی خوش بهشت تا مسیر پیمودن پانصد سال راه، می‌رسد، ولی به مشام چند نفر نمی‌رسد، یکی از آن‌ها بی‌غیرت است.»

صادق یکی از امامان‌، گفت: «خداوند غیور است، و هر غیوری را دوست دارد، و به خاطر غیرت‌اش تمام کارهای زشت ـ اعم از آشکار و پنهان ـ را حرام فرموده است.»

علی امام اول گفته است: « اندازه عفت انسان به اندازه غیرت او است.»

توصیه به مردان برای حفظ غیرت و ناموس‌شان «که همانا زنان‌شان است» در روایات مستند بسیاری آمده، غیرت عمومن اشاره دارد به نوعی طرز فکر، یا نوعی احساس و یا نوعی رفتار که در زمانی اتفاق می‌افتد که شخص تصور می‌کند توسط شخص دیگری «رقیبش» مورد حمله قرار گرفته ‌است. این در حالی است که حتا آن شخص رقیب خود نیز ممکن است از این موضوع اصلن اطلاعی نداشته باشد.

به‌طور کلی غیرت یک احساس مقاومت و جلوگیری است در مقابل کسی که می‌تواند رابطه‌ها و یا ارزش‌های ما را دچار اشکال سازد. غیرت هم‌چنین باعث خشم، عصبانیت و… و افسردگی نیز می‌شود، این احساس افسردگی از آن‌جا نشات می‌گیرد که شخص متصور است که رقبا ممکن است به اموال مورد تملکش آسیب‌رسانده و یا نظر داشته باشند.

البته در فرهنگ عامه ایرانیان به این حالت در زنان حسادت می‌گویند و فرد حسود مورد سرزنش قرار می‌گیرد اما برای مردان غیرت نامیده می‌شود و مورد تمجید واقع شده و جز صفاتی محسوب می‌شود که لازمه مردی‌ست .

این فرهنگ عمومی نشات گرفته از باورهای مذهبی آن‌چنان در نظام مردسالارانه ایرانی ریشه گسترانیده که محو یا فراموشی‌اش خارج از تصور می‌نمایاند، اما اکنون سخن از این معضل بغرنج نیست، سخن از آن است که تصور می‌کنم در دوران حکومت این نظام دینی در ایران زیاده از حد به مردان خوش گذشته است و متاسفانه این مردان معترض در نهایت سکوت برخلاف ژست‌های ظاهری به یاری همین حکومت پایه‌های قدرت‌شان را مستحکم کرده‌اند.

در سیاست متناقض دینی-سیاسی فعلی، زنان در مرحله انتخاب نوع پوشش، روابط اجتماعی، حدود اختیارات قانونی، تصاحب مناسب مذهبی و سیاسی، مالکیت بر جسم و روان‌ و فرزندشان … دارای محدودیت‌های تعریف شده واحدی هستند، اما وظایف و تنبیهات‌شان جز در موارد معدودی مانند ارتداد «که آن‌هم صرفن جهت تحقیر شعور در مورد مسایل کلان است»، سنگین‌تر یا مساوی‌ست.

توجه داشته باشید که یک زن اصولن در برابر بیش‌تر جرایم ارتکابی یک اضافه تنبیه هم برایش لحاظ می‌شود مانند‌: روابط نامشروع، زنا، تمرد از هم‌سر… و در مورد جرم مشابه با مردان نیز کاملن تنبیه کیفری مساوی را باید تحمل کند، حتا در مواردی ما شاهدیم که به علت عدم تساوی دیه زن و مرد رهایی از پیچ‌های قانونی برایش ناممکن‌تر است.

و دقیقن در چنین شرایطی است که مردان غیور ایرانی می‌توانند برای نوامیس‌شان با رگ‌های متورم  در مقابل کسی که نظری سکسی به آن‌ها داشته یقه بدرانند، اما به نظام اجازه می‌دهند که همین زنان را به بدترین وجه ممکن فاحشه‌های بالقوه بداند، به راستی در مغز این موجودات چه منطقی در جریان است؟ آیا آن‌ها به زنان به عنوان انسان‌هایی هم ردیف خودشان می‌نگرند؟

ما بارها شاهد بوده‌ایم که مردان غیرت‌مند با استفاده از قوانین اسلامی خود زنان، دختران و حتا در مواردی مادران‌ و خواهران‌شان را به نظام در قبال سرکشی‌های ناموسی تحویل داده و یا از آنان برای مهارشان کمک هم خواسته‌اند، آیا می‌توان از این رفتار دوگانه نتیجه‌ای جز این گرفت که این افراد جز در جایی که مسئله قلمروشان در میان باشد در هیچ کجای دیگر برای خود زن احترام و حرمت انتخاب قائل نیستند، متاسفانه مردان ایرانی تا جایی غیورند که حقوق موروثی‌شان در خطر باشد، آنان با توسل به عرفی که روحانیت به آن مشروعیت داده و نظام آن را تحکیم کرده است در عمل ثابت کرده‌اند که مسرورند از این‌که حکومت زنان را شیرین‌عقلانی فرض کرده که نباید حتا بر تن‌شان مالکیت داشته باشند و قدرت تمیز حتا در میان‌سالی برای ازدواج به جز با اذن مردان ندارند ولی باید در تک‌تک امورات به اندازه مردان یا شاید بیش‌تر به سختی پاسخ‌گو گردند.

به هر روی مرد ایرانی نتوانست در این 33 سال به قدر کفایت عشق به انسانیتش را نمایش دهد و فقط آن‌چه از نام خود بر جای گذاشت آن‌ست که تمامی مظالم را بر زن نظاره کرد و در بعضی موارد هم‌صدها هورا کشید و گاهی موزیانه و لب‌خند به لب آن را تایید کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,