Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر

«بازداشت دو تن از فعالان حقوق بشر در ایران»

2009 December 01

کمیته گزارش‌گران حقوق بشر از بازداشت دو تن از هم کاران و اعضای این کمیته در ایران خبرداده است.

بنا به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، «سعید کلانکی»، از هم‌کاران کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، صبح روز گذشته محل کارش بازداشت شده‌است. سعید کلانکی، از افراد پیشرو در عرصه دفاع از زندانیان سیاسی بوده که در سال‌های گذشته در این زمینه فعالیت‌های قابل توجهی انجام داده است.

از سوی دیگر،«سعید جلالی‌فر»، عضو کمیته گزارش‌گران حقوق بشر و از اعضای «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» نیز توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌است.

سعید جلالی‌فر، یک فعال اجتماعی است که در سا‌ل‌های گذشته به سبب فعالیت‌های خود، از ادامه تحصیل محروم  و از دانشگاه زنجان اخراج شد. وی دانشجوی رشته فیزیک این دانشگاه بود.

بنا به این گزارش، با بازداشت این دو نفر، شمار اعضای دستگیر شده این کمیته در ماه‌های پس از انتخابات به 3 نفر می‌رسد. این درحالی است که سایر اعضای کمیته نیز بارها از سوی نهادهای امنیتی احضار شده و مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

با نزدیک شدن به روز 16 آذر، دور جدیدی از فشار و بازداشت فعالان سیاسی و اجتماعی آغاز شده است. به نظر می‌رسد این دستگیری‌ها تا روز 16 آذر ادامه پیدا کند.

در ماه‌های گذشته و پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، تعداد زیادی از فعالان مدنی و سیاسی به بازداشت نهادهای امنیتی در آمدند.

این کمیته ضمن محکوم‌کردن بازداشت سعید کلانکی، وی را یک فعال حقوق بشر می‌داند که تنها در راستای دفاع از حقوق انسان‌ها فعالیت می‌کرده‌است .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: