Saturday, 18 July 2015
14 June 2021

«خبرهای بیست و چهارم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 24

وکیل متهم اصلی وقایع نروژ:

«اقدام موکلم وحشتناک ولی ضروری بود»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

وکیل اندرس برینگ برویک، متهم اصلی در حملات دوگانه روز جمعه در نروژ که مسوولیت این وقایع را پذیرفته، اعلام کرد که اقدامات موکلش «وحشتناک ولی ضروری» بوده است.

حملات دوگانه روز جمعه در اسلو که شامل انفجار بمب در مرکز این شهر و تیراندازی به شرکت‌کنندگان در اردوی نوجوانان حزب حاکم در جزیره‌ای در خارج از پایتخت نروژ بود، ۹۲ کشته و صدها زخمی برجا گذاشته است.

اندرس برینگ برویک، ۳۲ ساله که گفته می‌شود یک مسیحی افراطی و شهروند نروژ است، متهم است ۸۵ نفر را در اردوی تابستانی نوجوانان حزب کارگر در جزیره اوتوئیا در شمال غرب اسلو کشته است.

دو ساعت پیش از آغاز این حمله ۷ نفر در انفجار بمبی در نزدیکی دفتر نخست وزیر نروژ کشته شدند.

وکیل آقای برویک افزود موکلش قصد دارد دوشنبه در دادگاه درباره این حملات توضیح دهد.

پلیس احتمال می‌دهد که فرد دیگری در این حملات با آقای برویک هم‌دست بوده است.

پلیس می‌گوید از سرنوشت چند نفر هنوز خبری در دست نیست و ممکن است این افراد برای نجات جان خود در تیراندازی‌های جزیره اوتوئیا، خود را به آب انداخته و غرق شده باشند.

این حملات پر تلفات‌ترین حادثه در نروژ از زمان جنگ جهانی دوم است و باعث بهت مردم این کشور شده است.

نیروهای پلیس جمعه شب آپارتمان اندرس برینگ برویک را در اسلو بازرسی کرده‌اند و بازجویی از او هم‌چنان ادامه دارد.

………………………………………………….

جهت ارایه توضیح در خصوص وضعیت امنیت اجتماعی،

«مجلس ایران دو وزیر و رییس پلیس را فراخواند»

خبر / رادیو کوچه

وزرای کشور و دادگستری و فرمانده پلیس جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه 4 مرداد ماه در مجلس شورای اسلامی حاضر می‌شوند تا درباره حوادث خشونت‌آمیز چند هفته اخیر به نمایندگان مجلس گزارش دهند.

به گزارش ایلنا، لاله افتخاری نماینده مجلس در روز شنبه، یکم مرداد، اظهار داشت: «در این جلسه قرار است گزارش‌های مربوطه و توضیحات لازم در این زمینه ارایه شود.»

به گفته خانم افتخاری، اگر مشخص شود در این روند مشکل قانونی وجود دارد مجلس نسبت به رفع آن اقدام می‌کند.

پیش‌تر اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران خواستار ممنوع شدن فروش و حمل سلاح سرد در ایران شده و گفته بود که پلیس از چند سال پیش پی‌گیر تصویب این ممنوعیت در مجلس بوده است.

ماجرای کشته شدن روح‌اله داداشی، یکی از قهرمانان مسابقات قوی‌ترین مردان ایران، در هفته گذشته، بار دیگر نگرانی‌ها نسبت به گسترش چشم‌گیر ناهنجاری‌های اجتماعی را افزایش داد.

محمدباقر ذوالقدر معاون پیش‌گیری از وقوع جرم قوه قضاییه هفته گذشته گفته بود که وضعیت جرم و انحراف در جامعه قابل قبول نیست و از حد متعارف خارج شده است.

………………………………………………….

عضو جامعه روحانیت مبارز:

«بقایی معاون اجرایی احمدی‌نژاد بازداشت و سپس آزاد شد»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 23 ژوئیه، جعفر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز مدعی شده است که در روزهای گذشته حمید بقایی معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، بازداشت و سپس آزاد شده است.

چندی پیش برخی رسانه‌های منسوب به اصول‌گرایان از دستگیری بقایی خبر داده بودند. اما این خبر از سوی مقام‌های دولتی تکذیب شد.

به گزارش شرق، آقای شجونی در گفت‌و‌گویی تاکید کرد که آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در برابر احمدی‌نژاد مماشات به خرج می‌دهد و سعی می‌کند او را «تعمیر و نگه‌داری» کند.

او هم‌چنین وجود آیت‌اله خامنه‌ای و شورای نگهبان اساسی را مایه استحکام نظام حاکم بر ایران دانست که با آن «خیال اصول‌گرایان راحت» است و تاکید کرد اگر آیت‌اله خامنه‌ای درباره کسی «بگوید این آدم به درد نمی‌خورد همه ما می‌گوییم به درد نمی‌خورد.»

عضو جامعه روحانیت مبارز درباره برخوردهای اخیر اصول‌گرایان نزدیک به آیت‌اله خامنه‌ای با تیم احمدی‌نژاد گفت: «ما الان چماق به دست نمی‌گیریم که احمدی‌نژاد را بکوبیم. ما ارادتمان کم شده ولی به کلی برطرف نشده است.»

او هم‌چنین اعلام کرد: «حمید بقایی چند وقت پیش دستگیر شد ولی بنا به دلیلی آزاد شد؛ ولی تحقیقات قضایی از او ادامه دارد.»

به گفته وی٬ حمید بقایی و برخی از اعضای تیم احمدی‌نژاد در حال حاضر ممنوع‌الخروج هستند.

برخورد با نزدیکان احمدی نژاد پس از اختلاف‌های او با آیت‌اله خامنه‌ای برسر حضور حیدر مصلحی در وزارت اطلاعات آغاز شد. تا‌کنون چندتن از ارکان دولت که نزدیک به مشایی هستند دستگیر شده‌اند.

………………………………………………….

وزیر خارجه نروژ پس از حادثه تیراندازی:

«پیش‌داوری نکنیم، مواظب قضاوت‌های خود باشیم»

خبر / رادیو کوچه

یوناس گاره استوره، وزیر امور خارجه نروژ، روز شنبه، 23 ژوئیه، که در کنفرانسی مطبوعاتی پس از انفجار و تیراندازی روز جمعه در نروژ حضور داشت، اعلام کرد که برآورد می‌شود در زمان حمله به جزیره اتوئیا، حدود 600 نفر در این جزیره حضور داشتند.

اتوئیا، جزیره‌ای متعلق به نروژ است که روز جمعه، آندرس بهرینگ برویک، فرد متهم به قتل بیش از 85 نفر از حزب حاکم کارگر برای نوجوانان، در آن بازداشت شد. گفته می‌شود وی دارای عقاید افراطی مسحیت است.

به گفته وزیر امور خارجه نروژ در زمان حمله، هیچ یک از مقامات حزب حاکم در نروژ در این جزیره نبوده است.

بر اساس گزارش‌ها ساعاتی پیش از حمله به این جزیره، نخست وزیر سابق نروژ که در حال حاضر نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور تغییرات اقلیمی است، در محل برگزاری اردوی تابستانی نوجوانان که توسط حزب حاکم کارگر در این جزیره حضور داشته است.

آقای استوره با این توضیح که تحقیقات پلیس در باره این حمله ادامه دارد، گفت که «به عنوان دولت نروژ، باید مواظب باشیم تا در این تحقیقات تاثیری نگذاریم.»

او افزود: «در چنین حوادثی، معمولن پیش داوری‌هایی انجام می‌شود، در حالی که باید مواظب قضاوت‌های خود باشیم.»

به گفته وزیر امور خارجه نروژ، پیش از این هم اقداماتی با انگیزه‌های سیاسی در این کشور مشاهده شده و به نظر او، لازم است که پیش از اظهار نظر رسمی، منتظر مشخص شدن نتیجه تحقیقات پلیس بود و بر اساس حدس و گمان‌های اولیه قضاوت نکرد.

او تاکید کرد: «ما بر وضعیت کسانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، متمرکز هستیم و در عین حال، سعی می‌کنیم به پلیس در پیش‌برد تحقیقات کمک کنیم.»

لازم به اشاره است تعداد 92 تن در انفجار در اسلو و تیراندازی در اتوئیا کشته شده‌اند. هر دو حادثه با اختلاف زمانی کوتاه رخ داده است.

گفتنی است علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با ارسال پیامی به هم‌تای نروژی‌اش انفجار روز گذشته در این کشور را محکوم کرد.

آقای صالحی در پیامی خطاب به یوناس گاره استوره، وزیر خارجه نروژ با محکوم کردن انفجار روز گذشته در این کشور با خانواده قربانیان این حادثه، ملت و دولت نروژ ابراز هم‌دردی کرد.

………………………………………………….

بازپرس جنایی تهران تحقیقات خود را آغاز کرد،

«ترور یک استاد فیزیک در تهران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، بعدازظهر شنبه، 23 ژوئیه، داریوش رضایی، یکی از متخصصان مرتبط با سازمان انرژی‌ هسته‌ا‌یی جمهوری اسلامی به ضرب گلوله فرد یا افرادی ناشناس در تهران به کشته شده است.

وی هنگام خروج از منزل به دست عوامل ناشناس که سوار بر یک موتور سیکلت بودند، با شلیک پنج گلوله ترور شد. در این حادثه همسر این استاد دانش‌گاه نیز مجروح شده است.

به گزارش ایسنا، در پی وقوع این حادثه که در ساعت 16:30 به وقت تهران روی داد،  بازپرس کشیک قتل استان در صحنه جنایت حضور یافت و تحقیقات خود را آغاز کرد.

بر اساس گزارشات اعلام شده این شخص دکترای فیزیک داشته و  از پژوهش‌گران موسسه رویان و استاد دانش‌گاه محقق اردبیلی بوده است.

وی در سال 1344 در روستای اوچبلاغ اردبیل متولد شد. دوره دبیرستان را در شهر تهران در دبیرستان نمونه مردمی شریعتی (تهرانپارس) به اتمام رساند. در سال 1367 جهت تحصیل در رشته فیزیک کاربردی وارد دانش‌گاه تبریز شد. پس از اتمام دوره کارشناسی در سال 1372 وارد دانش‌گاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک) شد و در رشته مهندسی هسته ای (گرایش مهندس راکتور) در این دانشگاه تحصیل کرد.

در حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از اعطای بورس تحصیلی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برخوردارشد.

پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد خود در زمینه فیزیک نوترون در سازمان انرژی اتمی ایران در بخش راکتور گذراند. پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد در سال 1375برای انجام تعهد بورسیه به عنوان عضو هیت علمی در دانش‌گاه محقق اردبیلی شروع به‌کار کرد.

تاکنون از علت و عاملان این حادثه گزارشی ارایه نشده است.

به گزارش ایلنا،از سویی دیگر صفرعلی براتی، معاون سیاسی وزارت کشور جمهوری اسلامی، تایید کرد هنوز معلوم نیست که آیا این فرد از دانش‌مندان هسته ای بوده یا خیر.

هم‌چنین مجید قاسمی، رییس دانش‌گاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در تهران اعلام کرد که فرد کشته شده در تهران، «داریوش رضایی‌نژاد»، دانش‌جوی کارشناسی ارشد رشته برق این دانش‌گاه بوده است.

به گزارش فارس، آقای رضایی‌نژاد با وزارت دفاع ایران هم‌کاری داشته است.

………………………………………………….

جام جهانی 2014 برزیل،

«ایران با چهار گل مالدیو را برد»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال ایران در اولین گام برای رسیدن به جام جهانی 2014 برزیل، تیم مالدیو را 4 بر 0 در ورزش‌گاه آزادی تهران شکست داد.

گل اول ایران در دقیقه ۴ مسابقه به‌دست آمد و کریم انصاری‌فرد روی ارسال محمدرضا خلعتبری دروازه مالدیو را باز کرد.

ایران در نیمه دوم بهتر و سریع‌تر بازی کرد و در سی دقیقه پایانی سه گل زد.

انصاری‌فرد در دقیقه ۶۲ روی اشتباه مدافعان حریف، ایران را به گل دوم رساند و پنج دقیقه بعد علی کریمی، کاپیتان تیم ایران کرنر ارسالی خلعتبری را با ضربه سر به گل سوم تبدیل کرد.

سعید دقیقی، بازیکن تعویضی ایران در این نیمه در دقیقه ۸۶ روی پاس انصاری‌فرد چهارمین گل را وارد دروازه مالدیو کرد.

این پنجمین پیروزی تیم ایران مقابل مالدیو است. مالدیو که هرگز نتوانسته به ایران گل بزند، در چهار رویارویی گذشته در مجموع 37 گل دریافت کرده بود.

مالدیو در آخرین رده‌بندی فدراسیون جهانی فوتبال در رده یکصد و پنجاه و یکم قرار گرفته است.

دیدار برگشت ایران و مالدیو روز پنج‌شنبه 28 ژوئیه در شهر ماله برگزار خواهد شد. برنده دو بازی رفت و برگشت به دور سوم مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل راه می‌یابد.

………………………………………………….

با رای کمیته انضباطی فیفا،

«بن‌همام برای همیشه از فعالیت در فوتبال محروم شد»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 23 ژوئیه، پس از جلسه بررسی پرونده محمد بن‌همام، رییس قطری پیشین کنفدراسیون فوتبال آسیا که به اتهام تلاش برای پرداخت رشوه متهم شده بود، با رای کمیته انضباطی فیفا برای همیشه از فعالیت در فوتبال محروم شده است.

کمیته اخلاق فدراسیون جهانی فوتبال پس از نشستی دو روزه، روز شنبه حکم محرومیت مادام‌العمر آقای بن‌همام را صادر کرد.

آقای بن‌همام به تلاش برای خرید رای در انتخابات ماه گذشته ریاست فیفا متهم شده بود.

بن همام ۶۲ ساله در پی این اتهام از نامزدی ریاست فیفا انصراف داد و سپ بلاتر به عنوان تنها نامزد این سمت برای چهارمین دوره به عنوان رییس فدراسیون جهانی فوتبال انتخاب شد.

آقای بن همام عالی‌رتبه‌ترین مقامی است که در تاریخ یک‌صد و هفت ساله فیفا از حضور در فوتبال منع می‌شود.

پتروس داماسب، نایب رییس کمیته اخلاق فیفا روز شنبه اعلام کرد که محمد بن‌همام نمی‌تواند «تا پایان عمر در هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال در سطح ملی و بین‌المللی» حضور داشته باشد.

گروه مشاور حقوقی آقای بن همام در بیانیه‌ای اعلام کرد که او از هر طریق قانونی به مبارزه در این پرونده ادامه خواهد داد.

محمد بن همام و جک وارنر، نایب رییس فیفا پس از انتشار گزارشی که بر اساس آن در نشست ماه مه به نمایندگان اتحادیه فوتبال کارائیب پول داده یا پیشنهاد پرداخت پول کرده بودند، تعلیق شدند.

دبی مینگوئل و جیسون سیلوستر، دو مقام دیگر اتحادیه فوتبال کارائیب نیز به دلیل دخالت در تلاش برای پرداخت رشوه به مدت یک سال از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال محروم شده‌اند.

اکنون کمیته اخلاق از بخش حقوقی فیفا خواسته است علیه آن دسته از مقامات فوتبال کارائیب که ظن آن می‌رود دانسته تلاش آقای بن همام برای پرداخت رشوه را افشا نکرده‌اند، پرونده تشکیل دهد.

………………………………………………….

در اعتراض به روند کند اصلاحات،

«230 زخمی در درگیری‌های معترضان و ارتش مصر»

خبر / رادیو کوچه

درگیری‌های خونین عصر شنبه، 23 ژوئیه، میان طرفداران اصلاحات و حامیان ارتش در مصر بیش از ۲۳۰ کشته برجای گذاشته است.

به گزارش منا، در راه‌پیمایی روز شنبه، که از میدان التحریر به سمت وزارت دفاع مصر برگزار شد، مخالفان شورای نظامی حاکم، خواهان تسریع در روند اصلاحات بودند.

تظاهرکنندگان در حرکت به سمت وزارت دفاع با حامیان مسلح ارتش رو‌به‌رو شدند. پس از این، تظاهرکنندگان نیز با پرتاب سنگ با هواداران ارتش مقابله کردند.

نیروهای ارتش که در پشت موانع و سیم‌های خاردار سنگر گرفته بودند با شلیک گاز اشک‌آور و تیراندازی هوایی  تظاهرکنندگان را متفرق کردند.

………………………………………………….

رسانه‌های داخی ایران،

«فرد ترور شده در تهران دانش‌جوی کارشناسی ارشد بود»

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های داخی ایران و صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه، 23 ژوئیه، با اعلام این‌که فرد ترور شده روز گذشته دانش‌مند هسته‌ای نبوده، گزارش کردند این فرد داریوش رضایی‌نژاد دانش‌جوی کارشناس ارشد رشته برق دانش‌گاه خواجه نصیرالدین طوسی بوده است.

این در حالی است که تا شام‌گاه شنبه، 23 ژوئیه، تمامی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخلی ایران فرد ترور شده را داریوش رضایی یکی از متخصصان مرتبط با سازمان انرژی‌ هسته‌ا‌یی جمهوری اسلامی،  پژوهش‌گران موسسه رویان و استاد دانش‌گاه محقق اردبیلی بوده است.

به گزارش ایسنا، مدیر روابط عمومی دانش‌گاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی روز یک‌شنبه با تایید این خبر اظهار داشت: «‌داریوش رضایی عصر دیروز در شرق پایتخت و در مقابل منزل خود واقع در خیابان بنی‌هاشم، هدف گلوله فرد یا افراد ناشناس موتورسوار قرار گرفت و به شهادت رسید.»

وی هم‌چنین ادامه داد: «در این حادثه، همسر وی نیز مجروح شد که در یکی از بیمارستان‌های تهران تحت درمان قرار گرفته است.»

هم‌چنین مجید قاسمی، رییس دانش‌گاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در تهران اعلام کرد که فرد کشته شده در تهران، «داریوش رضایی‌نژاد»، دانش‌جوی کارشناسی ارشد رشته برق این دانش‌گاه بوده است.

به گزارش فارس، آقای رضایی‌نژاد با وزارت دفاع ایران هم‌کاری داشته است.

این در حالی است که موضوع ترور متخصصان مرتبط با برنامه اتمی ایران از دی ماه سال ۱۳۸۸ و در پی کشته شدن مسعود علی‌محمدی، استاد فیزیک دانش‌گاه تهران مطرح شد که در اثر انفجار بمب در مقابل منزلش کشته شد.

در آذرماه سال ۱۳۸۹ هم مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی، دو استاد فیزیک دانش‌گاه شهید بهشتی تهران مورد سو‌قصد قرار گرفتند که به کشته شدن آقای شهریاری انجامید.

مقام‌های جمهوری اسلامی دست‌گاه‌های اطلاعاتی غربی و موساد، سازمان اطلاعاتی اسراییل را عامل این ترورها معرفی کرد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی زمستان سال گذشته از دستگیری عامل ترور آقای علی‌محمدی خبر داد و مدتی بعد شخصی به نام مجید جمالی‌فش در یک برنامه تلویزیونی به قتل آقای علی‌محمدی اعتراف کرد.

 ………………………………………………….

روز شنبه روی داد،

«ایمی واینهاوس، خواننده بریتانیایی درگذشت»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 23 ژوئیه، پیکر ایمی واینهاوس، خواننده بیست و هفت ساله بریتانیایی در خانه‌اش در لندن پیدا شده است. او یکی از موفق‌ترین و مشهورترین خواننده‌های زن در بریتانیا بود و با انتشار اولین آلبومش با نام فرانک، در سال ۲۰۰۳ و هنگامی که تنها ۲۰ سال سن داشت به شهرت رسید.

اما دومین آلبوم ایمی واینهاوس با عنوان بک تو بلک (بازگشت به سیاهی) بود که در سال ۲۰۰۶ او را در به یک ستاره جهانی بدل کرد.

ایمی واینهاوس برای این آلبوم پنج جایزه گرمی برد و این آلبوم در همان سال به عنوان پرفروش‌ترین آلبوم سال دست یافت.

هنوز علت مرگ اعلام نشده است، اما این خواننده به الکل و مواد مخدر اعتیاد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,