Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
پرسه – دنیای گردش‌گری

«سفر به دنیای ارواح»

2011 July 24

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

در دنیای امروزه نوعی از گردش‌گری وجود دارد که به آن «گردش‌گری ارواح» گفته می‌شود. در این نوع از گشت و گذار برنامه‌ریزان تورهایی را طراحی می‌کنند برای آن‌ها که به سفرهای غیر عادی و هیجان‌انگیز علاقه مندند. برای آن‌ها که بدشان نمی‌آید سری به دنیای ناشناخته‌ها بزنند و یک تجربه منحصر بفرد را داشته باشند، آن هم کجا؟ در سرزمین ارواح.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این تورها که تقریبن در اغلب جاهای دنیا از لندن در اروپا گرفته تا کوالالامپور در شرق آسیا،برگزار می‌شود، شرکت‌کنندگان را به خانه‌های قدیمی یا مکان‌های متروک، ترسناک و خلوت و گاهی هم به گورستان‌ها می‌برند. جاهایی که گفته می‌شود ارواح در آن تردد دارند و داستان هایی از ظهور روح و جن دراین مکان‌ها بر سر زبان‌هاست.

البته بازار این تورها در کشورهایی که بیشتر اهل خرافه هستند یا اعتقاد قوی به حضور موجوداتی غیر از انسان بر روی زمین دارند بیشتر دیده می‌شود و در این میان شرق آسیایی‌ها هم جایگاه خودشان را دارند.

این گونه تورها اغلب گشت و گذاری کنجکاوانه است در دنیای ماورای طبیعت برای رسیدن به دید عمیق‌تری نسبت به باورها، تابوها و آن چه که مردم در این زمینه معتقدند.

دست زدن به چنین تجربه‌ای باعث می‌شود که یا شما هم باور کنید که روح و جن وجود دارند یا مطمئن بشید که درست فکر می‌کردید و چنین موجوداتی وجود خارجی ندارند!

بیایید با یکی از این تورها در کوالالامپور جایی که مردم به حضور اجنه و جادو اعتقاد شدیدی دارند؛ همراه شویم.

 فکرش را بکنید تورتان ساعت 7 شب آغاز می‌شود در حالی که در یک ماشین ون نشستید و تورگردان شما برایتان توضیح می‌دهد که برای این که امنیتتان حفظ بشود؛ شما در ماشین حرکت می‌کنید که از جنس فلز هست و این فلز شما را در مقابل ارواح حمایت می‌کند. همگی یک روبان زرد دور بازوی راستتان بستید.

برنامه‌ها با خوردن یک غذای دریایی؛ آغاز می‌شود. جایی که توضیحاتی مقدماتی راجع به دنیای ارواح داده می‌شود. در فرهنگ آسیایی غذا یکی از بخش‌های مهم زندگی است که می‌تواند انسان را در برابر انرژی ماورای طبیعت محافظت کند.

فرهنگ‌های آسیایی سرشار از این گونه اعتقادات و باورهاست که بسیاری از آن‌ها از ترکیب فرهنگ‌ها با یکدیگر و تاثیرگرفتن از هم ایجاد شده.

برنامه‌ها با خوردن یک غذای دریایی؛ آغاز می‌شود. جایی که توضیحاتی مقدماتی راجع به دنیای ارواح داده می‌شود. در فرهنگ آسیایی غذا یکی از بخش‌های مهم زندگی است که می‌تواند انسان را در برابر انرژی ماورای طبیعت محافظت کند

جالب است که اغلب مسافران این تور خارجی هستند. شاید محلی‌ها خودشان می‌ترسند که با دنیای غیرمادی روبرو شوند شاید هم خارجی‌ها بیشتر کنجکاوند تا از این باورهای آسیایی‌ها سر در بیاورند؟!

راهنما می‌گوید که ارواح به سه دسته تقسیم می‌شوند: یک دسته شبح (ghost) یا روح کسانی هستند که از دنیا رفته‌اند و بعضی از آن‌ها فکر می‌کنند این آن‌ها هستند که زنده‌اند و بقیه مرده‌اند. دسته دیگر (spirit) ارواح را می‌توان از طریق صدا، دیدن، لمس و بوی آن‌ها حس کرد. بعضی از مردم این ارواح بی آزار را سر چهارراه‌ها وقتی پشت چراغ راهنمایی ایستادند، می‌بینند یا گاهی که صدای عجیبی می‌شنوند. اگر زمانی احساس کردید که یک چیزی با پوستتان برخورد کرد اما چیزی ندیدید ممکن است یک روح باشد یا این که اگر یه دفعه سردتان شد ممکن است یک روح این حس را به شما داده باشد.

اما اگر گرما حس کردید این حس متعلق به گروه دیگری از ارواح است که اهریمن (demon) نامیده می‌شوند و چندان ارواح سر به راهی نیستند.

بنابراین اگر در مکانی بویی نامربوط حس کردید بدانید که روحی آن جا حاضراست.

نخستین مکانی که  در این تور دیدن می‌کنید یک معبد هندی است جایی که راهنما از این که چگونه باورها و اعتقادات ساختار ساختمان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند، سخن می‌گوید. درختی در این معبد وجود دارد که گفته می‌شود نظر کرده ارواح مقدس است.

مکان بعدی گورستان چینی‌ها در سپوته(seputeh) است، جایی که اگر در روز در آن قدم بزنید بسیار زیبا و آرام است با نمای دیدنی از شهر. یک فضای سبز زیبا در قلب شهر با 130 سال قدمت که گفته می‌شود قبر «Yap Ah Loy» بنیان‌گذار شهر کوالالامپور را هم در خود نهفته دارد. اما ماجرا وقتی شب از این مکان دیدن می‌کنید، تفاوت دارد.

همین‌طور که از مقابل قبرها عبور می کنی ناگهان احساس می‌کنی کسی دارد شما را صدا می‌کند. بعد همان‌جا یک عود خوش بو را در مقابل همان قبری که صدا را شنیدی بر زمین می‌گذاری. البته شاید هم هیچ صدایی نشنوی!

و در این میان عجیب است که آن‌هایی که دارند در گورستان قدم می‌زنند افرادی هستند که فقط برای تجربه آمدند و اعتقادی به روح ندارند و بقیه از ترس از ماشین بیرون نیامدند.

محل بعدی توقف در برابر یک مجسمه مقدس است، جایی که ظاهرن هم مردم هم ارواح می‌آیند تا دعا کنند و نذری‌هایشان را هدیه بدهند. این‌جا می‌توان پیوند فرهنگ‌ها را دید جایی که بر تن یک مجسمه چینی لباس سنتی مالایی پوشانده شده‌است. چیزی که همیشه در معابد چینی و هندی می‌توان دید در معبدی که فکر می‌کنی چینی است، مجسمه‌هایی از خدایان هندو دیده می‌شود و برعکس.

حالا به سمت یک زندان قدیمی رهسپار می‌شوید؛ زندان «پودو» در لبه مثلث طلایی مرکز کوالالامپور. جایی که به راحتی از روی نقاشی‌های بزرگ دیواری قابل شناسایی است. این زندان از سال 1891 برای نگه داری زندانیان استفاده می‌شده و ظرفیت بیش از 2000 زندانی را دارد هر چند که گویا در سال 1985 در حدود 6650 زندانی در آن نگاه‌داری شده است. گاهی اوقات 10 زندانی در یک سلول جا می‌گرفتند و به نوبت می‌خوابیدند. سرانجام این زندان در سال  1996 تعطیل شد و از آن زمان به عنوان یک جاذبه گردش‌گری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مکان سال‌های سال شاهد اعدام‌ها و مرگ و میرها بوده و حالا با وجود تعطیلی، ارواح هم‌چنان در این محل پرسه می‌زنند از روح‌های بی‌گناه گرفته تا ارواح شیطانی. اگر در روز از این محل دیدار کنی باورت نمی‌شود که ممکن است ارواحی در آن زندگی کنند اما مردم  اطمینان دارند که آن‌ها وجود دارند و حالا که قرار است در این محل و به جای زندان یک مرکز خرید بسازند معتقدند که ابتدا باید این ارواح از این محل خارج بشوند البته کجا قرار است بروند کسی نمی‌داند؟!

مکان بعدی جایی است که گفته می‌شود اجنه در آن بر روی درختان موز زندگی می‌کنند و ممکن است روی درختان و دیوارها دیده شوند. این موجودات مونث به نوعی خون آشام هم  هستند و افسانه‌های زیادی راجع به آن‌ها هست. می گویند که آن‌ها مادرهای کودکان مرده می‌شوند. یک داستان قدیمی هم می‌گوید که در زمان گذشته دختری که هنوز ازدواج نکرده بود، از مردی باردارشده اما آن مرد حاضر نشد با او ازدواج کند و او به این نتیجه رسید که با کمک گرفتن از یک دعانویس و جادوگر بچه را از بین ببرد اما خودش نیز از دنیا رفت اما روح او با قدرت در این دنیا ماند و با کشتن دوست پسرش از او انتقام گرفت و بعد به سراغ آن جادوگر رفت هر چند که او توانست خود را از نفرین او مصون بدارد و به این ترتیب روح این دختر  که نتوانسته بود به طور کامل انتقامش را بگیرد، اکنون نمی‌تواند به آرامی روی زمین زندگی کند و هم‌چنان به دنبال گرفتن انتقام است.

و در آخرین ایستگاه این تور هیجان‌انگیز توقفی در ایستگاه قدیمی راه آهن این شهر دارید جایی که افراد زیادی خودشان را جلوی قطار انداختند و خودکشی کردند و  حالا مردم از دیدن روح‌های سرگردان در این منطقه داستان‌های زیادی دارند. اما می‌گویند که دیدن یک روح همیشه به منزله یک هشدار است پس باید مراقب بود

این موجودات به طور معمول به صورت یک زن زیبا و جذاب ظاهر می‌شوند و مردان را جذب می‌کنند. در محله‌ای که گفته می شود این موجودات جذاب زندگی می‌کنند کم‌تر راننده تاکسی قدم می‌گذارد چراکه معتقدند اتفاقات عجیب غریبی برای آنان در این منطقه افتاده است. یکی از این ماجراها که بارها اتفاق افتاده مربوط به سوار کردن  زنی زیباست که در رسیدن به مقصد وقتی راننده بر می‌گردد تا از او کرایه را بگیرد کسی را داخل تاکسی نمی‌بیند و ناگهان در جاده یک انسان بدون پا را در حال راه رفتن می‌بیند. ترس از این موجودات در مناطق روستایی شدت بیشتری دارد. بنابراین اگر شبی در یک مسیر تاریک و آرام زنی زیبا را دیدید که رانندگی می‌کند یا پشت چراغ قرمز ایستاده و ناگهان ناپدید می‌شود به احتمال زیاد یکی از این ارواح زنانه را دیدید.

و در آخرین ایستگاه این تور هیجان‌انگیز توقفی در ایستگاه قدیمی راه آهن این شهر دارید جایی که افراد زیادی خودشان را جلوی قطار انداختند و خودکشی کردند و  حالا مردم از دیدن روح‌های سرگردان در این منطقه داستان‌های زیادی دارند. اما می‌گویند که دیدن یک روح همیشه به منزله یک هشدار است پس باید مراقب بود.

در این ایستگاه نیمکتی وجود دارد که همیشه گزارش داده شده که اشباحی روی آن نشستند. شاید یک زمانی اگر هیچ قطاری اینجا توقف نداشته باشد این ارواح هم راهی ایستگاه مرکزی (Kl Central) بشوند!

و به این ترتیب سفر به دنیای ارواح در شهر کوالالامپور به پایان می‌رسد. توری جذاب و دیدنی اگر خوش‌بینانه به آن نگاه کنید که شما را به دنیایی از باورها، اعتقادات و تابوهایی که در فرهنگ آسیایی وجود دارد می‌برد. توری که خیلی‌ها معتقدند چیزی فراتر از «تور ارواح» است.

اگر به آن باور ندارید به قول راهنمای تور، تنها می‌توانید این فرصت جالب را داشته باشید که به چیزهایی که آسیایی‌ها از آن می‌ترسند و برایشان تابو است بخندید و اگر به آن باور دارید می‌توانید بارها و بارها برای کسب تجربه‌های جدیدتر و دانستن بیشتر و بیشتر از دنیای ماورای طبیعت سفر کنید. کسی نمی‌داند شاید باز هم ارواحی رادیدید و برای دیگران تعریف کردید …

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6908560 cheap viagra