Saturday, 18 July 2015
30 March 2023

«نامه مهدی کروبی به مدیر مسوول روزنامه کیهان»

2009 December 01

مهدی کروبی در نامه‌ای به حسین شریعتمداری سردبیر کیهان ضمن انتقاد از رویه‌ی آن نشریه، بر ادامه‌ی راه امام خمینی تاکید ورزید.

مهدی کروبی اظهار داشت؛ «آقایان بدانند که من به خط امام اعتقاد کامل دارم و معتقدم برخی درصدد هستند راه و خط امام را پاک کنند و از بین ببرند و منویات خودشان را به جای خط امام به مردم قالب کنند. اما بدانید که من پای آرمان‌های امام و منافع ملی ایستاده ام» کروبی با ذکر خاطره‌ای از لاجوردی افزود: «در همان زمان مرحوم لاجوردی مسوولیتی داشتند و بازداشت‌هایی در این ایام صورت می‌گرفت که از جمله می‌توان به بازداشت مهندس لطف‌الله میثمی که از مبارزان قبل از انقلاب بود اشاره کرد. ایشان در مبارزات قبل از انقلاب در اثر یک انفجار دچار نابینایی و نقص عضو هم شده بود. چند روز بعد از بازداشت مهندس میثمی، همسرشان نزد من آمد و باتوجه به دیدار لطف‌الله میثمی در زندان به من گفت که او وضع جسمی مناسبی ندارد و نیاز به مراقبت دارد و زندان مکان مناسبی برای او نیست. بنده نیز پس از مشاهده وضعیت جسمی ایشان موضوع را مستقیمن به امام منتقل کردم و کمتر از ۴۸ ساعت لطف‌الله میثمی آزاد شد»

مهدی کروبی در ادامه گفت: «بارها از تحریف کیهان در عبارات و کلمات منسوب به خویش گذشت کردم چرا که تیغ کیهان در دریدن اعتماد مردم به اصلاح طلبان را کندتر از آن دیدم که نیازی به در افتادن با کیهان باشد اما اکنون که حد گذرانده‌اید و از آن بدتر افزون بر من، یارانم را نیز متهم ساخته‌اید چاره‌ای جز آن ندیدم که با شخص شما یک بار برای همیشه سخن بگویم و حجت تمام کنم تا بدانید که این بار نه با سعیدی سیرجانی که با مهدی کروبی سخن می‌گویید که کارنامه نیم قرن مبارزه سیاسی او و پدرش و خانواده‌اش در راه انقلاب و نظام روشن است. آقای شریعتمداری شما بر مبنای کدام دانش فقهی و حوزوی متعرض محتوای اعلامیه من درباره ضرورت اصلاح قانون مجازات افراد زیر 18 سال می‌شوید؟ شما در کدام مدرسه و مکتب و دانشکده درس فقه و حقوق و علم دین آموخته‌اید؟ مساله اعدام افراد زیر 18 سال مساله‌ای فقهی و حقوقی است که فقها و حقوقدانان باید درباره آن نظر دهند و البته هر نظری در این باره میتواند مورد نقد علمی هم قرار گیرد نه اینکه مایه لودگی و فحاشی بنام طنزپردازی شود. در فقه اسلامی هیچ تردیدی در اصل قصاص نفس در مورد قتل عمد وجود ندارد مگر آنکه صاحبان حق از آن بگذرند. اما بر مبنای همین فقه، کودکان از مجازات اعدام مستثنی هستند. تنها بحث و اختلاف نظر درباره افراد کم سن و سال که در اصطلاح فقهی و حقوقی غیرمکلفین، غیربالغین و یا «صبی» و کودک نامیده میشوند اختلاف از نظر میزان سن آن‌هاست»

کروبی در پایان این نامه با اشاره به آرا  و اندیشه‌های امام خمینی تصریح کرد: «به مسوولین روزنامه کیهان می‌گویم که برداشت ما از اسلام با برداشت شما از اسلام متفاوت است و به همین علت آن خمینی‌ای که ما می‌شناسیم با خمینی‌ای که شما می‌شناسید فرق دارد. خمینی ما‌، امامی است که وقتی خبر می‌رسید عده‌ای از روی تعصب نسبت به بروز منکرات در شهر با مردم برخورد می‌کنند، ناراحت می‌شد و فورا دستور می‌داد با آن‌ها برخورد شود و عوامل آن بازداشت شوند. خمینی ما با خمینی شما یکی نیست. خمینی ما آن کسی است که وقتی در بولتن محرمانه وزارت اطلاعات خواند که در فلان روستا و فلان شهر عده‌ای مدرسه‌ای را که متعلق به زرتشتی‌ها بود تصرف کرده اند، ناراحت شد و خود دستور بازگرداندن مدرسه به صاحبانش را صادر کرد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: