Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
در اعتراض به اصلاحات پیشنهادی دولت،

«تظاهرات گسترده در پایتخت مراکش ادامه دارد»

2011 July 25

خبر / رادیو کوچه

صدها نفر با حضور در خیابان‌های رباط پایتخت مراکش، به مخالفت با قانون اساسی جدید این کشور پرداخته‌اند. قانون اساسی جدید مراکش در اوایل ماه جاری میلادی در جریان یک همه‌پرسی عمومی به تصویب رسید.

اعتراضات تازه در مراکش بار دیگر از سوی جنبشی موسوم به «بیستم فوریه» که گروهی لیبرال متشکل از جوانان تحصیل‌کرده طبقه متوسط است، سازماندهی شده است.

این معترضان مراکشی پنج ماه پیش در روز 20 فوریه حرکت اعتراضی خود را آغاز کرده و خواستار ایجاد اصلاحات در کشورشان شدند.

آن‌ها هم‌چنین از محمد ششم پادشاه این کشور خواسته‌اند تا این حق به مردم داده شود تا از طریق انتخاباتی آزاد دولت جدیدی انتخاب کنند.

پس از این اعتراض‌ها بود که در روز اول ماه ژوئیه قانون اساسی جدیدی به رای مردم گذاشته شد و آن‌ها نیز با اکثریت 98 درصد آرا، این قانون اساسی را تایید کردند.

اما حال معترضان می گویند که در این همه پرسی تقلب شده و آن‌ها به انتخابات آتی این کشور که قرار است در ماه اکتبر برگزار شود نیز خوش‌بین نیستند.

آن‌ها خواستار این هستند که قانون اساسی جدید، طیف گسترده‌تری از موضوعات اجتماعی از جمله بی‌کاری و بی‌سوادی را در بر بگیرد.

معترضان، قانون اساسی جدید را تنها تغییری ظاهری در کشور خوانده و گفته‌اند تا زمان ایجاد تغییراتی بنیادی‌تر هم‌چنان در خیابان‌ها باقی خواهند ماند.

بیشتر بخوانید:

«رای مثبت ۹۸ درصد از مردم مراکش به قانون اساسی جدید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,