Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
دانشمندان ادعا کرده‌اند:

«احساس تنهایی مانند بیماری منتقل می‌شود»

2009 December 01

خبرآنلاین

دانشمندان ادعا کرده‌اند، افرادی که احساس تنهایی می‌کنند می‌توانند احساس خود را مانندبیماری سرماخوردگی به دیگران انتقال دهند.

دانشمندان دانشگاه‌های هاروارد، شیکاگو و کالیفرنیا کشف کردند که افراد تنها تمایل دارند دیدگاه خود درمورد زندگی به دیگران منتقل کنند و به این ترتیب دیگران را نیز به این احساس دچار کنند.

20091201-soc-tanhayee

تحقیقات این دانشمندان نشان می‌دهد افراد تنها در جامعه احساس تنهایی خود را به دیگر دوستان خود منتقل می‌کنند و بعد از مدتی دوستان آنان نیز تنها می‌شوند. یکی از دلایل این امر آن است که افراد تنها ارتباط کم‌تری با دیگران دارند واین باعث می‌شود دوستان آن‌ها نیز بعد از مدتی احساس تنهایی کنند.

دکتر جان کاسیپو محقق دپارتمان روانشاسی دانشگاه شیکاگو در این باره گفت: «ما الگوی شگفت‌انگیزی را درمورد احساس تنهایی کشف کردیم که باعث می‌شود افراد تنها به مرور زمان دوستان خود را نیز به این حس مبتلا کرده و از شبکه‌های اجتماعی دور کنند.»

تنهایی می‌تواند منجر به بیماری‌های مختلف ذهنی و روحی شود که در نهایت باعث کوتاه شدن طول عمر انسان‌ها می‌شود و به همین دلیل مردم باید سریعا این حس را شناسایی کنند و به افراد تنها کمک کنند با دیگر افراد گروه ارتباط برقرار کنند تا این حس آن‌ها به دیگران منتقل نشود.

برای بررسی این موضوع دانشمندان تحقیقی را روی 5 هزار نفر که در شهر ماساچوست زندگی می‌کردند انجام دادند.در این تحقیقی آن‌ها نمودارهایی از رابطه‌های دوستی افراد تشکیل‌دادند. تحقیقات آن‌ها نشان داد افرادی که احساس تنهایی می‌کنند می‌توانند احساس خود را مانند یک بیماری مسری به دیگر دوستان خود منتقل کنند و به این ترتیب ارتباطات اجتماعی آن‌ها را نیز دستخوش تغییرات منفی قرار دهند.

این تحقیق هم‌چنین نشان داد افرادی که تنها هستند می‌توانند احساسات منفی خود را به همسایگان خود نیز منتقل کنند.

دکتر کاسیپو در این مورد گفت: «افراد تنها اعتماد خود نسبت به دیگران را از دست می‌دهند و به همین دلیل سخت‌تر می‌توانند دوستی پیدا کنند به همین دلیل آن‌ها به آرامی از چرخه اجتماعی به کنار گذاشته می‌شوند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: